Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

První případ koronaviru na Valašsku

date_range 09.Bře, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Speciální posádka v souvislosti s koronavirem provádí odběry v domácnostech. Ilustrační foto: ZZS Brno

Ke dni 9. 3. 2020 nařídila Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně celkem 129 odběrů u indikovaných případů, tj. u osob sklinickými příznaky onemocnění a pozitivní cestovatelskou anamnézou. V posledních dnech se jedná zejména o osoby, které se vrátily z pobytu z Itálie. „K dnešnímu dni byl ve Zlínském kraji potvrzen 1 případ onemocnění COVID-19 a u 93 odebraných osob byl test metodou PCR negativní. Na další výsledky čekáme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková.

 

Pozitivní na test byla žena z Rožnova pod Radhoštěm, která je v domácí karanténě, příznaky onemocnění má mírné. Ženě je 42 let, v Itálii byla s rodinou. „Ihned jsme aktivně kontaktovali nadřazené orgány s dotazy na informace a s nabídkou naší součinnosti,“ řekl starosta Rožnova Radim Holiš. Dle informací z pondělí žena měla lehčí příznaky. „A tím, že spadla do kategorie lidí, kteří měli nařízenou karanténu, jí byl udělán odběr, který vyšel pozitivně. Tímto bychom chtěli říci, že paní udělala všechno správně. Kontaktovala krajskou hygienu, byl udělán odběr, který potvrdil pozitivní výsledek. Žena zůstala v domácí karanténě,“ dodal Radim Holiš.

 

Žena z Rožnova pod Radhoštěm, jenž byla v pondělí odpoledne v pořadí 33. nakaženou osobou v ČR, byla v Itálii se svou rodinou, konkrétně s manželem a jedním dítětem. „Vrátila se v sobotu 7. března, o den později jí byl udělán odběr, který vyšel pozitivně. V rámci možností je alespoň dobrou zprávou fakt, že v Itálii nebyla s cestovní kanceláří, ale po vlastní ose a po návratu domů nebyla v kontaktu s dalšími lidmi. Nyní je již v karanténě, nebyla jí navržena hospitalizace. Odběr bude proveden také zbývajícím dvěma členům rodiny, kteří byli v Itálii se zmiňovanou ženou,“ upřesnil místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera.

 

Mimořádným opatřením bylo vyhlášeno, aby všechny osoby, které se od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, tuto skutečnost bezprostředně oznámily telefonicky nebo vzdáleným způsobem svému registrujícímu poskytovateli zdravotních služeb. Lékaři rozhodnou o karanténě.

 

Nemocnice zavedli už o víkendu opatření

 

Připravují se na případný nárůst počtu lidí, u nichž by se mohly vyskytnou příznaky onemocnění novým koronavirem. Ve všech čtyřech nemocnicích platí plošný zákaz návštěv. Nemocnice mají zajištěnou zdravotnickou službu, která provádí odběry v domácnostech. Stále ale platí pokyn hygieniků, aby lidé s možným rizikem přenosu infekčního onemocnění nechodili do nemocnic, zůstali doma a kontaktovali linku 112.

 

O víkendu se lidé ze Zlínského kraje vraceli z jarních prázdnin, řada z nich mohla být na lyžích v Itálii a dalších rizikových oblastech. „Stále u nás také probíhá sezóna chřipkových a respiračních onemocnění. Nešíříme tedy paniku, ale také nic nepodceňujeme a chceme být připraveni na nadcházející dny a týdny, kdy se mohou množit případy podezření na nákazu novým koronavirem,“ vysvětlil opatření Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

 

 

Ve Zlínském kraji operuje zdravotnická služba, která v případě potřeby jezdí k odběrům do terénu, tedy do domácností pacientů, u nichž o odběru rozhodnou krajští hygienici. Zajistíme i centrální svoz odebraných vzorků k otestování do laboratoře Státního zdravotního ústavu v Ostravě,“ popsal společný postup nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

 

Stále platí pokyn pro všechny obyvatele, kteří byli v rizikových oblastech nebo byli v kontaktu s lidmi, kteří se z rizikových oblastí vrátili, aby v případě příznaků onemocnění, k nimž patří horečka, kašel, potíže s dýcháním, bolesti svalů a kloubů, zimnice a třesavka, nechodili do nemocničních zařízení. „Měli by zůstat doma a telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře nebo krajskou hygienu a domluvit se na dalším postupu. V případě ohrožení života je samozřejmě třeba přivolat záchranku. Znovu zdůrazňuji, ať lidé s možným rizikem přenosu infekčního onemocnění nechodí do nemocnic a neohrožují další pacienty a zdravotníky,“ upozorňuje Radomír Maráček.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA