Radnice provádí odchyt divokých holubů
Odchyt divokých holubů do speciálních klecí probíhá v těchto dnech na Vsetíně. I tady se totiž tito nevítaní opeřenci přemnožili, způsobují tu nepořádek, ničí fasády a přenášejí nejrůznější choroby. Efektivnímu odchytu však brání lidé, kteří ptákům sypou zrní.
„Aby měl odchyt efekt, provádí se v době potravinové nouze. V opačném případě by to nemělo smysl, protože holubi by se nažrali venku a do klece by pro potravu nevlezli," vysvětluje veterinární lékař a pracovník odboru životního prostředí Jiří Šturala důvody, proč se odchyt provádí v zimě. Pracovníci městského útulku tedy ve spolupráci s majiteli nemovitostí na Dolním náměstí, kde je každoročně situace nejhorší, nastražují pasti s potravou, které mají holuby nalákat do klece a tam je uvěznit. Holubům se ale do klecí moc nechce. „Nemají potřebu jít za potravou do klecí, když je v okolí náměstí tolik žrádla. Jen pod jedním stromem jsem našel dobře tři čtvrtě kila zrní," říká Jakub Hába, vedoucí městského útulku. |
Vedoucí městského útulku Jiří Hába nastražuje past na holuby foto MěÚ Vsetín |
I přes tyto problémy se však město nevzdává a pokračuje v nastražování pastí. Zároveň žádá občany, aby holuby nekrmili, zavírali před nimi vikýře, nasazovali bodce na římsy a nenechali je vyhnízdit. „V boji s divokými holuby je nejúčinnější prevence. V době hnízdění je pak nutné shazovat jim hnízda a likvidovat vajíčka," dodává Šturala.
Ačkoliv se to mnohým může zdát kruté, nekompromisní přístup je nutný. Holubi jsou totiž nebezpečnými přenašeči nejrůznějších nákaz. „Kromě jiného mohou být hostitelem viru klíšťové encefalitidy, občas mohou být přenašečem salmonelozy a velmi často jsou nakaženi toxoplazmózou a protože jsou kořistí koček, přenáší se tato choroba i na ně," říká Hana Tkadlecová, vedoucí odboru epidemiologie Krajské hygienické stanice Zlín. Navíc jsou podle ní obrovským zdrojem roztočů a vyrábí velké množství alergizujícího trusu.
Eva Stejskalová |