V Klobouckých dřevěnicích na návštěvníky dýchly staré časy
Vařené zemáky s kyškou, frgály, krajánky, kontrabáš i kyselicu s čerstvým chlebem ochutnali návštěvníci Pátečního podvečera v dřevěnicích, který se konal na konci srpna ve Valašských Kloboukách. Chalupy u Pechanců, u Pivečků, u Janíků i na Kosence se zaplnily vlídnou atmosférou, v níž přiblížily všední život a pohostinnost našich předků. Úvod patřil představení nové lavičky věnované rodáku Ladislavu Mňačkovi.
„Páteční podvečer v dřevěnicích nás pozval za zážitky, které se jen tak nenaskytnou. Lidé měli příležitost navštívit roubené chalupy a vidět je plné života, obdivovat rukodělnou práci celé řady profesí a ochutnat poctivé pokrmy, jaké se dříve jídávaly. Ve světnicích bylo útulně, voněly bylinky i čerstvé buchty a hospodáři doprovodili své práce přívětivým vyprávěním. Ostatně zajímavá fakta o stavbách se lidé doslechli i od postavy pana učitele, který po dřevěnicích provázel své žáky,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.
Putování po kloboucké historii zahájilo odhalení lavičky Ladislava Mňačka, která bude na Masarykově náměstí připomínat stoleté jubileum spisovatelova narození. Průvod účastníků se pak s doprovodem harmoniky vydal k Pechancově dřevěnici, kde je přivítal hospodář se svou početnou rodinou. Hospodyňka právě chystala k večeři zemáky s kyškou, a tak pohostila i příchozí. Hosté se také mohli podívat na drhnutí peří, pletení ošatek nebo dětské hry.
Druhé zastavení měli poutníci v Pivečkově dřevěnici, kde se rázem ocitli u ševců. Přivítali je štamprlí slivovice, škvarky i hruškovými krajánky a ukázali, jak se šijí pravé klobucké papuče a plete vlněné oblečení. U Janíků to ve světnici zavonělo bylinkami i čerstvými frgály a děti nalákala výroba voňavých levandulových pytlíčků a také malování perníků. Na dvoře zase šla práce od ruky tesařům, kteří opracovávali trámy a šindele pro vyspravení střechy.
Poslední zastávkou pana učitele, jeho žáků i návštěvníků byla dřevěnice Kosenka, kde ve světnici tetičky předly na kolovrátku nebo drhly peří a návštěvníkům připravily k ochutnání poctivou kyselici s chlebem z pece. Na nádvoří bylo k vidění vyřezávání nástrojů, děti si zkusily mletí obilí i pečení placek na ohni a v komunitní škole je čekaly zajímavé metody výuky. Atmosféru dokreslila cimbálová muzika, které přizvukovalo zvonivé kutí kosy i klapání tkalcovského stavu. Večer už patřil letnímu kinu, které ve stodole na Kosence v premiéře uvedlo valašskou pověst Čertův kameň a poté i dokument o obnově roubeného domu a film Děda.
Páteční podvečer v dřevěnicích uspořádalo město Valašské Klobouky ruku v ruce se spolky a dalšími ochotnými dobrovolníky. „Srdečně děkujeme za pomoc a spolupráci členům Valašského sdružení Dúbrava, Národopisného souboru Klobučan, Českého svazu ochránců přírody Kosenka, Nadace Jana Pivečky Slavičín, Klubu seniorů Valašské Klobouky, Komunitní školy Pomněnka i všem dalším účastníkům, kteří program akce obohatili,“ vyjádřila dík Eliška Olšáková. „Na organizaci se podílelo také Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky, Městské muzeum Valašské Klobouky a Městský úřad Valašské Klobouky. Poděkování patří také Michalu Martinkovi, autoru filmu o Čertových skalách, a soukromé umělecké škole Ave Art Ostrava za zhotovení lavičky Ladislava Mňačka. A největší dík náleží návštěvníkům, kteří utvořili báječnou atmosféru,“ dodala.
-tz-