Čertování v Horní Lidči
Opět po roce vyrazil v naší obci na pochůzku Mikuláš se svou družinou. Kromě masek čtyř čertů jste mohli potkat tři "kvašáky", jednu smrtičku a historickou postavu vojáka na koni.
Svátek svatého Mikuláše právem patří k těm nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším. Těší se na něj nejenom malé děti, ale také mnozí dospělí. Přípravy na tuto tradici, jež jsme na Valašsko převzali z Tyrolska, jsou dlouhodobé a ušít například masku čerta není jen tak. Převleky mají nevyčíslitelnou cenu a většinou se předávají z generace na generaci. V Horní Lidči tak třeba máme čerta, jehož rohy jsou staré více než sto let. A naopak. K těm starým maskám, které už mají něco odchozeno, přibyly dva nové převleky čertů.
Čertování v Horní Lidči další fotky |
Krásu hornolidečských masek jejíž historie sahá, až do počátku minulého století, přijela obdivovat také ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury České republiky Zuzana Malcová. Z tradičních převleků „mikulášů" byla nadšená. „Myslím si, že by se v případě mikulášské pochůzky mělo určitě do budoucna uvažovat o zápisu na regionální seznam tradiční lidové kultury Zlínského kraje," říká zástupkyně ministerstva kultury. Možný je také záznam na seznam nehmotného kulturního dědictví na národní úrovni.
V letošním roce čítala mikulášská družina deset masek, které jste mohli během pátku a soboty potkat na různých místech vesnice. V některých domech Mikuláš předával dárky, někde zase zlobivé děti naháněli čerti, a někdo se třeba i trochu bál. Mikulášská pochůzka je prostě krásná tradice, o které si rádi vypráví malí i velcí.
Ludmila Brousilová, Obec Horní Lideč