V Beskydech se podařilo odchytit medvědici. Dostala obojek s vysílačkou
Zjišťuje se zda jde o stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji na Vsetínsku. Medvěda se v pondělí večer podařilo odchytit do nastražené klece. Více než měsíc se pohyboval v Beskydech v oblasti Lysé hory. Zvíře dostalo telemetrický obojek a bylo opět na stejném místě vypuštěno. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně chce totiž zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky. Odchyt byl úspěšný i díky spolupráci místních myslivců, lesníků a včelařů, kteří souhlasili s umístěním odchytových klecí na svých pozemcích.
„V terénu byly čtyři speciální klece, na medvěda se líčila především kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece včera večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip. Jedná se o medvědici, dnes ráno byla na stejném místě vypuštěna a experti z Mendelovy univerzity nám budou nyní poskytovat průběžné informace o tom, kde se zhruba pohybuje. Zároveň byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu, která by měla určit, zda je to stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji na Vsetínsku,“ vysvětluje František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Medvědice váží 106 kg, výška v kohoutku je 87 cm. Telemetrický obojek může být funkční zhruba dva roky, data o pozici jsou zaznamenávána každé dvě hodiny.
„Medvědici budeme nyní sledovat, data pro nás budou vyhodnocovat experti z Mendelovy univerzity v Brně. Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ dodává František Jaskula.
Ochránci přírody připomínají, že medvědi do naší přírody patří, stejně jako další velké šelmy, rys a vlk. Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde u nás všechny tyto tři šelmy žijí. Chráněná krajinná oblast Beskydy je zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Škody, které šelmy působí na domácích chovech hospodářských zvířat (v případě medvěda také na včelstvech), kompenzuje majitelům stát.
foto: František Jaskula, AOPK ČR
-tz-