Finance na obnovu Ploštiny byly schváleny
S třemi mimořádně investičně náročnými projekty v oblasti kultury uspěl Zlínský kraj při čerpání peněz z Integrovaného operačního programu. „Je to historický úspěch, že se nyní můžeme pustit do investic v tak velkém objemu financí," informoval radní Miroslav Kašný zodpovědný za kulturu a památkovou péči. Podařilo se získat peníze na revitalizaci národních kulturních památek Velké Moravy v lokalitě Uherské Hradiště – Staré Město – Modrá; dále je to obnova dlouhodobě chátrajících budov hospodářského dvora v areálu tvrze v Rymicích a konečně i zachování a rozvoj památky připomínající osud pasekářské osady Ploština.
Finanční náklady těchto jednotlivých akcí se pohybují v rozmezí od 100 do 120 milionů korun a dotace bude Zlínský kraj čerpat z druhého kola výzvy Integrovaného operačního programu týkající se zkvalitnění muzejních expozic.
Na Ploštině vybudují nové návštěvnické centrum
Architektonicky unikátní stavba má vyrůst na místě dnes už zchátralého venkovního amfiteátru a podle navržené studie bude citlivě zasazena do okolí památníku. Uvnitř návštěvníky seznámí s historií a krutým osudem Ploštiny na konci II. světové války. Nebudou chybět hologramy a různá audiovizuální technika, která má zapůsobit na mladou generaci a vzbudit v ní větší zájem o dějiny v našem regionu. Jednou z náplní projektu je totiž vytvoření výukových programů, pro žáky základních a středních škol. Stávající budova č.p. 23, kde je umístěna expozice projde komplexní rekonstrukcí a bude k ní přistavena „stodola".
Pohled na kapličku a starý amfiteátr foto: obec Drnovice |
Parkoviště pod kapličkou bude bráno, jako výchozí bod přijíždějících návštěvníků. Ti by následně pokračovali ke vstupu do nově postavené budovy. Východ z této expoziční budovy by byl směřován proti vchodu do kapličky Panny Marie Bolestné a návštěvník by při východu z muzejní budovy již znal celou historii jak kapličky, tak přilehlých domů a památníku. Projekt byl vyčíslen na částku 121 miliónů korun, většinu by měly pokrýt evropské dotace. Expozice bude důstojně připomínat tragédii obce Ploština vypálené 19. dubna 1945 nacisty, i historii místního odboje za 2. světové války.
Vizualizace Ploštiny. Nové návštěvnické centrum bude citlivě zasazeno do okolí památníku foto: obec Drnovice |
Prostranství mezi domy bude upraveno takovým způsobem, aby se zde daly uskutečnit venkovní společenské akce. Projekt dále počítá s parkovými úpravami zeleně, výstavbou nového vodovodu, veřejného osvětlení a řadou dalších věcí. Je v něm počítáno i s vytvořením nových pracovních míst, které zabezpečí stálý provoz památníku. Rekonstrukce areálu by měla začít začátkem roku 2019.
Samotný památník – betonový monument čekají jen malé změny
Co se týká samotného památníku – betonového monumentu, tak ten v rámci tohoto dotačního projektu čekají z vizuálního hlediska jen malé změny – půjde zejména o technickou rekonstrukci památníku. spočívající ve zpevnění „kufru", vyspádování celé zpevněné plochy pod památníkem a vyčištění některých jeho částí.
Památník Ploština foto: Muzeum jihovýchodní Moravy |
„Počítá se s instalací slabého světelného podsvícení, a architekti navrhují i některé úpravy jako např. doplnění nápisů připomínajících další vypálené obce, mělo by dojít k odstranění stožárů pro vlajkoslávu, která by měla být řešena jiným způsobem. V celém projektu se zde skutečně bude jednat o nejméně revoluční změny v kontextu, že u nového návštěvnického centra půjde o zcela novou a nebojím se říct architektonicky unikátní stavbu, pak památník je pouze rekonstruován, vyčištěn, upraven s několika drobnými úpravami," uvedl pro server regionvalassko.cz Pavel Hrubec, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy, pod které Ploština patří.
Ploštinu 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za to, že pomáhali partyzánům zmasakrovali. Akci provedla mj. zvláštní jednotka SS „Josef". V Ploštině bylo zaživa upáleno 24 osob, další tři osoby byly popraveny, jedna osoba byla umučena při výslechu.
-red-