Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Valašské Klobouky uctí 80. výročí konce druhé světové války

date_range 22.Dub, 2025 featured_play_list Aktuality

Pietními akty, přednáškami, výstavou fotografií i programem pro školy si ve Valašských Kloboukách připomeneme události, které před osmdesáti lety provázely ukončení druhé světové války. Město bylo osvobozeno rumunskými vojsky 2. května, a proto budou hlavní okamžiky směřovány k tomuto datu. Uskuteční se pietní akt u Památníku československé vzájemnosti, u Kamenů zmizelých uctíme památku židovských obyvatel, kteří zahynuli v koncentračních táborech, a večer proběhne na ulici 2. května happening Světlo osvobození. Na tyto i další události z bohatého programu jsou všichni občané srdečně zváni.

 

„Pro náš valašský kraj byly poslední týdny a dny druhé světové války těmi nejtragičtějšími. Zatímco armáda osvoboditelů už byla takřka na dohled, válečné události přinášely velké krveprolití. Valašské Klobouky byly bombardovány, došlo k tragédiím na vypálené Ploštině nebo na Vařákových pasekách, k popravě v Březině. To jsou osudné chvíle, na které nesmíme nikdy zapomenout,“ uvedl Josef Bělaška, starosta města Valašské Klobouky.  „Aby nezůstalo jen u ohlížení za historií, zařadili jsme do programu oslav i několik vzdělávacích aktivit, kterými chceme přiblížit toto téma školní mládeži,“ dodal.

 

 

První připomínka tragických událostí z konce druhé světové války proběhla už 9. března, kdy byla sloužena bohoslužba za oběti bombardování v ulici Soukenická. Na úterý 22. dubna pak připadne 80. výročí tragické smrti třinácti mladých mužů a chlapců, které nacisté zastřelili v Březině. Představitelé města jejich památku uctí u tamního památníku a také na místním hřbitově.

 

Československá obec legionářská – výstava II. světová válka na Valašskokloboucku

– od 23. dubna 2025

 

Československá obec legionářská ve Valašských Kloboukách zve na výstavu II. světová válka na Valašskokloboucku, která je určena jak pro širokou veřejnost, tak i školy. Vstup je zdarma. Slavnostní odhalení výstavy proběhne ve středu 23. dubna 2025 v prostorách sálu Podnikatelského centra vedle kavárny Café & bar Port. Výstava bude otevřena v PO-PÁ, NE vždy od 10:00 do 16:00 (pokud v sále nebude soukromá akce). Klíč od sálu bude vždy na vyžádání v kavárně.  Můžete si dát vynikající kávu a brouzdat se zájmem nedávnou historií našeho regionu. Od konce II. světové války letos uplyne 80 let, proto neváhejte a připomeňte si s námi nejvýraznější mezníky války, příslušníky odboje, partyzány, Obranu národa, statečné letce, rodinu Josefa Valčíka či tragické perzekuce z řad okupantů. Návštěvník získá povědomí také o osvobození regionu Rumunskou královskou armádou. Výstava je bohatá nejen na fotografie a popisky, ale poskytuje především základní informace a zajímavosti k jednotlivým tématům. Je tedy vhodná i pro školní děti jako doplněk učiva k II. světové válce s přihlédnutím na regionální dějiny.

 

 

Výstava dobových fotografií ke konci druhé světové války ve Valašských Kloboukách

– od 25. dubna 2025

 

Od pátku 25. dubna může veřejnost navštívit výstavu dobových fotografií ke konci druhé světové války ve Valašských Kloboukách. „Výstava je instalována v průjezdu měšťanského domu Štěpána Bílka na Masarykově náměstí. Pohled na historické fotografie návštěvníkům doprovodí zvukový podkres, který nabídne autentické nahrávky vzpomínání pamětníků,“ zmínil Petr Odehnal, historik městského muzea, který výstavu připravil.

 

Speciální přednáška z cyklu Klobucké historické univerzity

– 29. dubna 2025

 

O bližších souvislostech osvobození města se doslechnou návštěvníci speciální přednášky z cyklu Klobucké historické univerzity. Konat se bude v úterý 29. dubna od 16 hodin v městském muzeu a určena je všem zájemcům o místní historii. Pro školní třídy ze druhého stupně se dále chystá projekce filmu Tichá pošta v kině Svět. Mladší žáci se pak zúčastní naučných procházek s pátráním po připomínkách války v našem městě, ke kterým jim podklady zpracovala průvodkyně Kateřina Kohoutová.

 

Hlavní část programu v pátek 2. května 2025

 

Na pátek 2. května Valašské Klobouky chystají hlavní část programu k připomínce svého osvobození. Žáci 8. a 9. tříd základní školy se zúčastní přednášky o konci války a poté také pietního aktu u Památníku československé vzájemnosti. „Slavnostní ceremoniál k 80. výročí konce druhé světové války zde proběhne v 10.30 hodin. Následovat bude uctění památky židovských obyvatel položením růží ke Kamenům zmizelých na Masarykově náměstí. K účasti na těchto slavnostních okamžicích zveme také širokou veřejnost,“ uvedl Jaroslav Baloušek, místostarosta města.

 

Slavnostní den vyvrcholí večerním happeningem na ulici, která nese jméno vztahující se k osvobození města. „Ulici 2. května ve 20 hodin osvětlí stovky svíček, které vytvoří originální instalaci Světlo osvobození. Lidé sem mohou přijít, projít se touto světelnou cestou směrem od kina vzhůru k Masarykovu náměstí a vzdát hold u Památníku československé vzájemnosti,“ pozval Jaroslav Baloušek.

 

80 vteřin ticha

– 8. května 2025

 

O státním svátku 8. května se lidé mohou u památníku setkat znovu, ale v jiné podobě. „Valašské Klobouky se připojí k akci Paměti národa se symbolickým názvem 80 vteřin ticha. Města a obce v České republice díky ní spojí v 19 hodin vysílání v místních rozhlasech. Uslyšíme zvukovou stopu, která nám připomene Den vítězství a završí se českou státní hymnou. Tyto chvíle můžeme strávit společně v tichu před Památníkem československé vzájemnosti a poté každý sám za sebe zapálit svíčku jako výraz úcty,“ vyjádřil s pozváním starosta Josef Bělaška.

 

Pochod osvobození z Valašských Klobouk na Požár a pietní akt ve Smolině

 

V květnu se pak uskuteční další dva pietní akty vzdávající čest padlým hrdinům. V sobotu 10. května proběhne u pamětní desky na Sokolovně pietní akt k uctění památky členů tělovýchovné organizace Sokol a následně účastníci vykročí na trasu Pochodu osvobození z Valašských Klobouk na Požár. V sobotu 24. května se pak ve Smolině uskuteční tradiční pietní akt k uctění památky Josefa Valčíka, jednoho z organizátorů atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Vzpomínat se bude také na jeho rodinu a další oběti nacistických represí, k nimž bezprostředně po atentátu došlo.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA