Ve Vizovicích vznikne muzeum pečiva
Drobné figurální vizovické pečivo, které už svým názvem přímo odkazuje na místo, kde se rozvinulo a které proslavilo, se dočká svého muzea. Jedinečnou podobu lidového umění město Vizovice představí v kulturní památce – ve 220 let starém domě na ulici Říčanská. Pokud půjde vše podle plánu, hotovo by mohlo být ještě letos.
Vizovické pečivo není určeno k jídlu, má své charakteristické znaky a vyniká přesně vyhraněnou specifičností. Původně mělo 34 základních druhů. Každý z nich měl speciální význam a spojoval se s významnými okamžiky v rodinném i společenském životě. Z původního obřadního pečiva je dnes už dekorativní předmět.
„Že si vizovické pečivo zaslouží své muzeum, víme řadu let. Nicméně až teprve náhoda může za to, že se přání proměnilo v realitu," řekla místostarostka Vizovic Alena Hanáková. K této náhodě došlo v roce 2015, v den, kdy chaloupka získala první místo v soutěži Zlínského kraje Lidová stavba roku. Při této příležitosti majitelka domu, paní Jarmila Semeráková, povídala paní místostarostce mimo jiné o velkém přání jejího zesnulého syna, aby domek zůstal zachován v nezměněné podobě i do budoucna. Paní Hanáková si zase posteskla nad tím, že Vizovice stále nemají prostory pro muzeum vizovického pečiva.
Vizovické pečivo foto: město Vizovice |
„To byl počátek jednání, která loni v červnu vyvrcholila podpisem darovací smlouvy mezi městem a paní Semerákovou. Vizovice se tak staly bohatší o kouzelnou kulturní památku, která bude sloužit k zachycení části historie města. Jsem velmi ráda a děkuji za to, že zastupitelé města souhlasili s přijetím tohoto mimořádného daru," dodala místostarostka.
Fenomén vizovického pečiva se návštěvníkům představí v kuchyni. Kromě samotných ukázek tohoto unikátního lidového umění nebude chybět ani několik panelů, které návštěvníkům přiblíží nejen vznik, historii či význam pečiva, ale i jeho šikovné pekaře a pekařky. Místnost doplní cimbál i ukázky ženského a mužského kroje.
Ve světnici, která je největší místností v domě, zůstane původní nábytek, který stylově odpovídá počátku minulého století. Jde o židli, stůl a komodu. Pro získání dalších předmětů se město hodlá obrátit i na místní obyvatele či si je zapůjčit od Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Stěny pak ozdobí panely se vzpomínkami majitelky domu a dobové fotografie ze života v domě i života dalších obyvatel Vizovic na počátku 20. století.
Náklady na vybudování muzea budou činit desítky tisíc korun.
-tz-