Jaký byl vývoj textilního průmyslu v Evropě?
Studenti gymnázia a obchodní akademie se v letošním roce zapojili do projektu Erasmus+. Jedná se o vzdělávací program Evropské unie, který podporuje spolupráci a mobilitu v oblastech vzdělávání, sportu a mládeže. Tématem aktuálního projektu gymnázia je vývoj textilního průmyslu v evropských zemích, přičemž důraz je kladen především na srovnání historických a současných znaků tohoto odvětví. Veškerá projektová činnost včetně nákladů souvisejících se zahraničními stážemi je financována z grantu EU ve výši bezmála 17000 EUR.
Projektové aktivity budou probíhat od září 2017 do konce srpna 2019. Kloboucké gymnázium se stalo partnerskou školou gymnázií v německém Neuenhausu, nizozemském Almelu a polském Zelowě. Studenti budou po dobu dvou let mapovat historickou i dnešní pozici textilního průmyslu ve městě Valašské Klobouky a okolí. Díky svým zahraničním partnerům pak budou moci své město srovnat s jinými evropskými lokacemi.
Kolektiv z obchodní akademie foto: Linda Krayemová (3.OA) fotogalerie |
Cílem projektu je tvorba webové aplikace, která veřejnosti přiblíží nejen významná místa spojená právě s textilním průmyslovým odvětvím, ale také historické budovy a architektonické památky města. Studenti ve spolupráci s městem vytvoří QR kódy, které budou umístěny na jednotlivých místech a stanou se zdrojem informací nejen pro turisty.
Před několika dny proběhlo první setkání studentů a učitelů všech čtyř zúčastněných škol, a to v místě organizátora projektu – v německém Neuenhausu. Pět studentek obchodní akademie mělo možnost pocítit přátelskou atmosféru německého městečka a pohostinnost hostitelských rodin. Neuenhaus leží blízko holandských hranic, a tak se výjezd neobešel bez návštěvy Nizozemí, včetně hlavního města Amsterdamu.
Mgr. Taťána Janáčková
Očima Anežky Palátové, studentky 3.OA:
Naše škola se zapojila do programu Erasmus + a úspěšně jsme již absolvovaly první výjezd do města Neuenhaus v Německu. Celá naše parta pěti děvčat byla ubytována v hostitelských rodinách. Nejprve jsme byly plné obav z jazykové bariéry, ale ty rychle opadly, neboť všichni k nám byli velmi milí a pohostinní.
Hned následující ráno jsme se seznámily s německými a nizozemskými studenty, kteří na projektu také spolupracují, a společně jsme se vydali do sousedního města Nordhorn, kde měl v nedávné historii textilní průmysl svoji základnu, a to zejména v továrně NINO. Dopoledne jsme strávili v obrovském muzeu společnosti NINO, kde jsme se mohli podívat, jak se móda postupem času vyvíjela, a dokonce jsme si směli vyzkoušet různé módní kousky. Odpoledne jsme prošli krásné historické centrum města a ukázali si, kde dříve stály obrovské továrny zaměstnávající až polovinu populace města.
Výlet do Amsterdamu foto: Linda Krayemová (3.OA) fotogalerie |
Netrpělivě jsme očekávali nedělní ráno, protože v plánu byla návštěva Amsterdamu. Zde jsme nejdříve zavítali do lodního muzea a mohli si tak na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být pravými mořeplavci a objeviteli. Odpoledne jsme měli možnost obdivovat Amsterdam z lodní perspektivy. Vyjížďka po holandském grachtu byla opravdu úžasná! Pondělní program pro nás přichystalo holandské město Almeo. Navštívili jsme školu, kde jsme vyslechli poučnou přednášku o rozvoji textilního průmyslu v Almeu, a přivítat nás přišel také starosta města. Společně jsme pracovali na úkolu spojeném s tématem projektu a mapovali jsme tamní město. Na závěr jsme měli možnost podívat se do městského muzea.
Poslední den jsme strávili v již zmíněném malebném městečku Neuenhaus a mohli se zúčastnit vyučování spolu s německými žáky. Byla to rozhodně skvěla zkušenost. Po škole jsme si prošli město kde pro nás byl připraven program v místním klubu umění. Závěr programu patřil návštěvě továrny na tkaniny, která v současné době patří mezi významné články německého textilního průmyslu.
Už teď se těšíme na další zahraniční stáž. Na jaře příštího roku se všichni setkáme v polském Zelowě a za rok se staneme hostiteli my!