Pády ze žebříků při sklízení ovoce zaměstnávají záchranáře
V posledních týdnech záchranáři ze Zlínského kraje stále častěji vyjíždí k pádům z výšky. Nejčastěji se jedná o pády ze žebříků, střech a stromů při sklízení ovoce. Pády z výšky sice mohou skončit jen oděrkou, ale také mnohem horším zraněním nebo jejich kombinací.
V sobotu vyjížděly dvě posádky záchranářů k případu pádu muže ze žebříku. „Naše dvě posádky, z toho jedna s lékařem, z výjezdové základny ve Vsetíně zasahovaly u pádu muže ze žebříku ze zhruba čtyřmetrové výšky, který si tak přivodil zhmoždění dolní části zad a pánve. Záchranáři muže zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče, podali medikamenty, nasadili krční límec a imobilizovali vakuovou matrací. Pacienta kompletně připraveného k bezpečnému transportu do nemocnice poté předali kolegům z letecké záchranné služby z Ostravy,“ popsala mluvčí záchranářů Gabriela Netopilová Sluštíková.
Při pracích na zahradách, opravách a úpravách chat, chalup či domů dbejte na pravidla bezpečnosti práce. Pády z výšky jsou totiž častými úrazy, které mohou mít velmi vážné následky.
Zásah záchranářů na Vsetínsku. Foto: ZZS Zlínského kraje
Jak poskytnout první pomoc? Doporučení od záchranářů:
* Zhodnoťte situaci a nepanikařte
* Pokud zraněný masivně krvácí, krvácení zastavte stlačením krvácejícího místa, popřípadě přiložte tlakový obvaz nebo zaškrcovadlo, POKUD JSTE ŠKOLENI!
* V případě bezvědomí zprůchodněte dýchací cesty a zkontrolujte dýchání* Se zraněným zbytečně nehýbejte!
* Volejte linku 155 a dispečerovi nahlaste co se stalo, kde se to stalo, na jaký povrch pacient spadl, přibližnou výšku pádu a jaké úrazy se vám podařilo zjistit. Dále postupujte podle pokynů operátora!
* Nepodávejte zraněnému žádné léky ani tekutiny
-tz-