Myslivci nainstalují další pachové ohradníky
Ve Zlínském kraji budou podél vybraných úseků silnic instalovány další tzv. pachové ohradníky, které pomáhají eliminovat střety zvěře s motorovými vozidly. Pro tento účel poskytne Zlínskému kraji finanční dar Nadace GCP. Připravena je již smlouva o poskytnutí nadačního příspěvku ve výši 150 tisíc korun, s jejímž zněním se seznámili krajští radní a doporučili krajským zastupitelům schválit její uzavření.
„Podstatou pachových ohradníků je ekologicky odbouratelná pěna, která se nanáší na dřevěné kolíky, případně na stromy nebo keře. Pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka. Ta na zvěř působí stejně jako červená na semaforu na člověka. Upozorňuje na blízké nebezpečí a zvyšuje pozornost zvěře, která pak intenzivně reaguje na ostatní varovné signály na cestě," vysvětlil náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák, zodpovědný za životní prostředí.
Pachové ohradníky (foto archiv Zlínského kraje) |
Pachovými ohradníky budou ošetřeny úseky silnic vybrané ve spolupráci s jednotlivými mysliveckými sdruženími. Využijí se při tom údaje o dopravních nehodách se zvěří vedené v evidenci Krajského ředitelství Policie České republiky ve Zlíně. Nákup pěny, koncentrátu, aplikační pistole a čisticího prostředku bude hrazen z nadačního příspěvku a zajistí jej Krajský úřad Zlínského kraje. Tento materiál rozdělí vybraným uživatelům honiteb, kteří na své náklady provedou samotnou instalaci – podél komunikací umístí dřevěné kolíky, na něž se následně bude aplikovat pěna s účinnou látkou.
O provedené aplikaci budou uživatelé honiteb informovat krajský úřad. Na tato oznámení o aplikaci bude navazovat kontrola správnosti provedení opatření. Uživatelé honiteb poté povedou v ošetřených úsecích statistiku srážek vozidel se zvěří, kterou po ukončení projektu předloží k vyhodnocení krajskému úřadu.
Instalace pachových ohradníků je ve Zlínském kraji realizována každoročně již od roku 2011.
-tz-