Svatomartinské tradice si připomněli v Horní Lidči
Svátek svatého Martina bývá spojován s dobrým jídlem a pitím. V Horní Lidči však neopomněli to podstatné – svatomartinské tradice.
Hody na sv. Martina se v Horní Lidči slavily odnepaměti. Jejich tradice se postupem času vytrácela a slavení se přesunulo ke svátku sv. Václava, patrona obce. Přesto jsou zde stále pamětníci, kteří v tyto dny hody slaví.
Obec Horní Lideč se rozhodla tuto tradici obnovit. Ve spolupráci se Sárou Matůšovou a skupinou dobrovolníků připravovali akci několik měsíců. „Moc jsme se těšili hlavně na to, že v Lidči připomeneme tradici svatomartinských hodů. Od začátku jsme taky chtěli, aby na jarmarku mohli všichni trochu zpomalit, přenést se do starých časů, zaposlouchat se do flašinetu – proto už na prvních schůzkách v březnu padlo, že jarmark uděláme trochu postaru, tradičněji. Hledali jsme proto lokální tvůrce a řemeslníky, objevovali svatomartinské tradice, které by bylo možné připomenout, postupně šili vlaječky kvůli jarmareční atmosféře…Přípravy tak byly hodně o zapojování dalších a dalších lidí, bez jejichž času a nadšení by jarmark v takové podobě nikdy nevznikl,“ vzpomíná na prvotní přípravy Sára Matůšová, dramaturgyně celé akce.
To, že tento jarmark bude opravdu jedinečný, bylo patrné již v sobotu ráno. Před desátou hodinou dopolední se před kostelem začali scházet lidé v dobových kostýmech a krojích ke mši svaté. Po ní farář Petr Martinka požehnal svatomartinské víno už za přítomnosti svatého Martina na bílém koni a symbolicky tak zahájili svatomartinský jarmark.
„Oproti jiným svatomartinským jarmarkům jsme ten náš lidčanský stavěli především na tradicích a podstatě svatomartinského dne, teprve pak bylo všechno ostatní. Připomněli jsme tak svatomartinskou koledu z 18. století, kramářskou píseň o sv. Martinu, svatomartinskou vatru a lampionový průvod i tradici svatomartinské štědroty a sbírek. A pak samozřejmě nechyběla svatomartinská husa, víno a rohlíčky a především sv. Martin na bílém koni, který s námi zůstal po celý den. Všechno ostatní pak tuto podstatu rozšiřovalo, ať už to byla vůně medových svíček, trdelníků a francouzských palačinek nebo kyselice, stará řemesla, zmiňovaný flašinetář, dobové kostýmy nebo pobíhající ovečky,“ objasňuje Sára Matůšová.
Atmosféra jarmarku, stejně tak jeho návštěvnost pak předčila očekávání všech organizátorů. Kulturní dům a jeho okolí byl po celý den naplněn nadšenými návštěvníky. Ti, za zvuku flašinetu, mohli nahlédnout „pod ruce“ lokálním řemeslníkům a zakoupit si jejich výrobky. Dát si dobrou kávu. Popovídat si se známými a sousedy. Poslechnout si nebo se i připojit k Valáškům při zpěvu svatomartinské koledy. Anebo jenom posedět, odpočinout si a vnímat atmosféru starodávného jarmarku všemi smysly.
„Mám opravdu velikou radost, že se nám tady v Horní Lidči podařilo zorganizovat náš první Svatomartinský jarmark. Přátelská setkání, atmosféra, která pohladí po duši a připomínka předešlých generací byly tím, co mělo tuto akci naplnit. A z reakcí návštěvníků usuzujeme, že se nám to povedlo. Obrovský dík patří především „duši“ celého jarmarku Sáře Matůšové a partě skvělých dobrovolníků, bez nichž by tato akce, věřím, že tradiční, nikdy nevznikla,“ dodává jeden z hlavních organizátorů František Váňa.
A stane se tedy z lidčanského svatomartinského jarmarku další znovuobnovená tradice? „Určitě bychom byli rádi, kdyby tento jarmark nezůstal posledním – a doufáme, že se z něj tradice stane. Už jenom proto, že nás v průběhu dne neustále někdo zastavoval s tím, že se k nám příští rok přidá v kostýmech a že pro příští rok musíme mít aspoň o sto lahví svatomartinského vína víc! Navíc máme spoustu dalších nápadů, které jsme už letos nestihli uskutečnit, takže doufáme, že se příští rok na jarmarku snad potkáme znovu,“ uzavírá Sára Matůšová.
Video:
-lm-