Magnetická rezonance za 50 milionů již dorazila z Japonska na Valašsko
Budování magnetické rezonance, která je ve Vsetínské nemocnici ústředním tématem tohoto roku, postoupilo do další fáze. Specializovaná firma v minulých dnech přivezla do Vsetína přístroj, který spolu s dalším potřebným vybavením přišel na více než 50 milionů korun. Již letos na podzim přinese našemu regionu novou diagnostiku, která zde dosud chyběla.
Transport magnetické rezonance i její umístění bylo velmi náročné. Přístroj CANON Vantage ORIAN 1,5 T byl vyrobený v Japonsku, odtud putoval do Amsterodamu, na Valašsko pak dvojicí kamionů, určených pro přepravu tohoto druhu technologie. V nemocnici přístroj čekala další náročná „operace“ – přemístění do již vybudované přístavby. Zapotřebí byl manipulační otvor v obvodové zdi a speciální jeřáb s extrémní nosností, s jehož pomocí se podařilo šestitunový kolos dostat dovnitř objektu.
„Přístroj je nyní na místě, instaluje se, propojuje se elektronika, spouští chlazení. Postupně se začne připravovat vše potřebné k zahájení zkušebního provozu,“ informoval ředitel nemocnice Ing. Martin Pavlica. Připomenul, že špičková technologie byla pořízena díky dotacím z REACT-EU, z tohoto programu putují letos do Vsetínské nemocnice přístroje a vybavení za bezmála sto milionů korun.
Transport magnetické rezonance i její umístění bylo velmi náročné. Foto: Jan Rohlík, Vsetínská nemocnice
Magnetická rezonance by měla začít fungovat ve Vsetínské nemocnici již letos na podzim. Zapotřebí je zprovoznit technologie a dokončit stavební práce spojené s přístavbou a jejím propojením se stávajícím pavilonem chirurgických oborů a zobrazovacích metod. Investorem stavební části je Zlínský kraj, hodnota investice je více než 50 milionů korun.
„V dnešní době jsou vyšetření prostřednictvím magnetické rezonance běžnou součástí diagnostických postupů v návaznosti na většinu lékařských oborů. Jde o vyšetření neinvazivní, jehož využití je velmi široké, od klasického zobrazení centrální nervové soustavy, orgánů hrudníku, břicha, páteře a kloubů, po zobrazení srdce a cév. Oproti CT vyšetření je velkou výhodou magnetické rezonance velmi dobré zobrazení měkkých tkání a orgánů bez využití ionizujícího záření,“ připomenula primářka radiodiagnostického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Blanka Ludvová.
„V uplynulých čtyřech letech byla díky dotacím z evropských fondů kompletně obnovena zobrazovací technika: kromě moderního CT se jednalo o špičkové ultrazvuky, C-rameno, skiaskopický přístroj, přibyly diagnostické monitory i mobilní rentgeny. Magnetická rezonance bude novou technologií a završením těchto investic,“ dodal ředitel nemocnice Ing. Martin Pavlica.
-tz-