Studenti klobouckého gymnázia vyrazili za uměním do Prahy
V polovině dubna letošního roku uspořádala předmětová komise estetické výchovy pro studentky a studenty prvního a druhého ročníku Gymnázia Valašské Klobouky výtvarně-kulturní zájezd do Prahy. Během svého pobytu v Praze jsme navštívili několik výstav výtvarného umění. Ve čtvrtek jsme v galerii na Betlémské náměstí navštívili výstavu Grafika roku, výstava byla pro studenty přínosná, protože v hodinách výtvarné výchovy druhého ročníku studenti pracují v technice grafiky. Z Betlémského náměstí naše kroky směřovali na Karlův most, kde si studenti prohlédli sochařskou a architektonickou výzdobu nejstaršího mostu v Praze. V pátečním dopoledni jsme navštívili ve Valdštejnské jízdárně soubornou výstavu děl Josefa Mánesa. Studenti se seznámili s životem a malířským dílem jednoho z našich největších realistických malířů 19. století. Vystaven byl i originál kalendářní desky, která byla původně umístněná na staroměstském orloji. Další navštívenou výstavou byla výstava BOHEMIA: Příběh fenoménu, 1950–2000 v nové Kunsthalle Praha. Poslední páteční výstavou byla v Galerii Rudolfinum prezentace mezinárodně uznávaných vizuálních umělců pod názvem Shifted Realities.
V pátečním večeru jsme se odebrali do honosného Stavovského divadla, kde jsme zhlédli divadelní představení Vassa Železnovová, kterou napsal klasik ruského realismu a socialistického realismu Maxim Gorkij. Známí herci Zuzana Stivínová, Pavla Beretová, Šimon Krupa, Pavel Batěk a další předvedli strhující drama ruské rodiny čekající na smrt otce. Divadelní představení bylo hráno netradičním způsobem a mnohé upoutalo i svou vizuální složkou.
Výtvarná Praha 13. – 16. 4. 2023. Celá fotogalerie ZDE
V sobotu jsme navštívili Veletržní palác, kde má své výstavní prostory Národní galerie. Společně jsme si prohlédli dvě rozsáhlé výstavy. 1796–1918: Umění dlouhého století je rozsáhlá expozice českého a evropské moderního umění. Studenty do problematiky moderny úvodní přednáškou zasvětil Jiří Ročák a Miroslav Pinďák. Následně se studenti seznamovali s vrcholnými díly umělců od realismu až po kubismus a surrealismus. Druhou sobotní výstavou byla výstava pod názvem 1918–1938: První republika. Zde byly vystaveny práce převážně českých meziválečných umělců, tak jak se seskupili do jednotlivých výtvarných skupin a sdružení.
A v neděli jsme se rychlíkem Valašský expres vydali na rodné Valašsko. Všichni byli plní výtvarných dojmů a uměleckých zážitků. Studentům se výtvarný zájezd do našeho hlavního města moc líbil a už se těší na další obdobné výlety za uměním.
Mgr. Jiří Ročák