Knihovna v Janové pozvala na netradiční přednášku
Doposud Ludmila Filáková, knihovnice z Janové, zvala občany na přednášky o cestování po zajímavých destinacích Evropy a jiných světadílů. Tentokrát si pozvala Darinu Husákovou, zapálenou vyznavačku jednoduchého životního stylu, aby posluchače seznámila s možnostmi, jak lze jednoduše ušetřit, pomoci svému zdraví a v neposlední řadě i životnímu prostředí.
V zasedací místnosti obecního úřadu se sešlo přibližně 25 posluchačů. Člověk by řekl nic moc, ale když Darina Husáková prozradila, že ve vsetínské knihovně přišla přibližně třicítka lidí, bylo vlastně, převedeno na počet obyvatel, v Janové narváno.
Úvod přednášky přítomné trochu zaskočil, protože přednášející začala mluvit o odpadech, vše dokládala statistickými čísly pomalého zamořování prostředí, poločasy rozpadu jednotlivých obalů apod. Zrovna takovou přednášku si asi, víceméně věkem již zkušení posluchači, nepředstavovali. Navíc, když se Janová řadí mezi ty úspěšnější obce v třídění odpadu.
Nicméně jednalo se pouze o úvod a i zde se původně ohlášená přednáška pomalu měnila v besedu a vzájemné předávání zkušeností a poznatků. Darina Husáková na přednášce v Janové totiž narazila na občany, kteří jsou znalí světa, protože zdejší aktivní turisté nechodí jen po horách, ale i po exkurzích. Proto se třeba živě zapojili do popisu třídičky odpadu, kterou navštívili. A že se nejednalo o bezmyšlenkovitě zaměřenou ochranářskou přednášku, dokazuje názor přednášející, která došla k závěru, že dnešní, vysoce kvalitně odfiltrované spalovny odpadu, jsou pro ovzduší menším zlem než volně ložené skládky. Bohužel, takovým názorům při demonstracích proti spalovnám, navíc ani od osob sžitých s přírodou, není dáván prostor k vyjádření. Škoda.
Následovaly rady, jak ušetřit ve své peněžence i v přírodě. Například výhodou je navštěvovat bezobalové obchody, což se však týká v rozsáhlejší míře zatím spíše větších měst. Nakupování v second handech, v době velmi drahých knih je výhrou návštěva v antikvariátu nebo právě knihoven, šití a výroba látkových tašek z použitého textilu místo používání plastových a řada podobných návodů.
Jak opět přítomní dodávali, mnohé z těchto „novinek“ zde existovaly již mnoho let zpět, jen se na ně zapomnělo. Například dnes novinka s módním poangličtělým názvem swapování, což je jakýsi výměnný trend vyměňování oblečení, tady byl již před padesáti a více lety, kdy se například konaly velmi často školní bazary a někde se konají dodnes. Skládací nádobí rovněž desítky let starý vynález, dnes jenom s mnohem kvalitnějších materiálů s delší životností. V podstatě řada věcí tady již kdysi byla, ale lidé na ně s příchodem konzumního způsobu života zapomněli. Proto je dobré je opět připomínat i na besedách tohoto typu a přidávat nové nápady. Nejen pro ochranu přírody a úspory v naší peněžence, ale, a to je mnohem smutnější, spíše z nutnosti v době, kdy naše životní úroveň podle všeho půjde zase nějaký čas směrem dolů.
Radomír Dolanský