Na koštu slivovice v Janové jste mohli ochutnat i celerovici
Známá humoristická parta z Janové zvaná Džejmsovci dala po šestileté přestávce dohromady 36 vzorků kvašeného a následně vypáleného ovoce a letos, světe div se, i zeleniny.
Poslední ročník janovského koštu slivovice proběhl v roce 2017. Obnovená tradice se vrátila v poněkud novém hávu, kdy hosty a průběh koštování oblažoval hudbou DJ Carlos, jinak bratr jednoho z Džejmsovců. Hudba v závěru posloužila rovněž k tanci degustátorů a jejich doprovodu rozveselených valašským kouzelným mokem. Jak příznačné v roce, kdy se do kin vrací Asterix a Obelix s podobným lektvarem. No a nemohlo chybět ani 70 úžasných dárečků do hry za lístečky dárečky, za něž všichni s úctou děkují všem zúčastněným sponzorům. V Janové bývá samozřejmostí, že vzorky přišel okoštovat i starosta obce Jaroslav Tomanec, aby pohlídal, zda se mu v revíru nenalévají nějaké patoky. Jak probíhal celý košt, můžete zhlédnout ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.
Na koštovací forbínu, jak bychom mohli přirovnat umění koštu divadelní virtuozitě, během odpoledne a večera nastoupilo celkem 21 degustátorů, možná snad i someliérů (nebo také sommeliérů) nebo lidově koštérů. A co vlastně pro ně bylo prostřeno? Samozřejmě vévodila slivovice svými 29 vzorky. Dva vzorky soutěžily v kategorii hruškovice, tři vzorky jablkovice. Jeden vzorek rynglovice a ten poslední, zeleninový, byla pálenka celerovice. Vypálit se dá prostě všechno, co zkvasí.
K jablkovici zde byla i láhev mimo soutěž od společnosti Colloredo – Mansfeld a provozovatele pálenice ve Zbirohu Vlastislava Veselého, která od 22. 2. 2022 zrála v dubovém sudu. Protože je Vlastislav Veselý rodem z Valašska, dobře věděl, kde má vyzkoušet sedm vzorků, které výše uvedená společnost přes pálenici Veselý Grunt s.r.o. z Janové poslala na košt přímo do jámy lvové. Umístění v přední polovině výsledkové listiny dokazuje, že valašský vyslanec v Čechách odvádí skvělou práci. Vidíme, jak Valaši a jejich úžasný lektvar dobývá Plzeň, odkud je Zbiroh vzdálen přibližně 40 kilometrů. Jen s těmi procenty (viz foto ve fotogalerii) se na hele, vole, koukej, musí pomalu.
V degustační komisi byly samozřejmě i ženy, a to bez potřeby nějakých kvokacích kvót. Valašské ženy jsou dostatečně samostatné a bojovné, aby si vybojovaly své místo na slunci, bez nějakých přitroublých výmyslů posledních let nebo psychedelických nápadů zmatených žiraf z ultrafeministických hnutí či takových poděsů, co brnkají na ukulele v europarlamentu. A proto jsou valašské robky na rukou hýčkány a ctěny ogary z Valašska, kteří sem tam od nich s pokorú přijmú i nejakú tu baňu do dyně, gdyž si zaslúžija.
A jak to vlastně probíhá? Pravý odborník a odbornice přičichne a pokud je vůně lákavá, vyvolá příjemné vzpomínky ze života, který provázela tato životodárná valašská tekutina. I když ji ještě nepili, tak její vůně je provázela již od narození, vznášející se ve světnicích nebo coby vyskočky, ne tak voňavé, ale pálenku připomínající, pomáhaly unaveným kostrám robotujících Valachů. Teprve pak přichází okamžik, který ogaři a děvčice někdy přirovnávají k prvním zamilovaným polibkům v životě. Přivřete oči v očekávání něčeho výjimečného, nezapomenutelného a kouzelného, kdy se poprvé rty dotknou rtů. Taková je slivovice.
Až polknete, mizí romantické chvíle a z těla se stává chemická laboratoř. Jako první nastartují velmi důležité vjemy chuťové pohárky na jazyku. Poté se vyjádří valašské plechové trubky, kudy slivovice cestuje dolů do dočasné úložny a nakonec se vyjádří svým více či méně spokojeným mlaskáním chemické centrum – žaludek. Ze všech těchto kontrolních stanic pak putují podklady do výpočetního centra v lebeni, které u každého degustátora subjektivně vyhodnotí chuť kontrolovaného vzorku a ruku s propiskou donutí zapsat vydané rozhodnutí.
Jak tedy koštéři rozhodli? Jako první byli vyhlašováni umělci a umělkyně, kteří poznali své vlastní vzorky mezi přihlášenými osmatřiceti vzorky. Svoji trnku poznal Petr Leskovjan, další, kdo poznal svoji trnkovici byl Anton Angelovič. Vlastní směsku poznala Táňa Koutná. Naprostým odborníkem a zlatým pokladem pro pálenici Valašský Grunt je Tomáš Kovář, který poznal dva vzorky své domovské pálenice. Rozlišil jablko a trnku a samozřejmě určil číslo vzorku. Takových ogarů na Valašsku potřebujeme mraky. A takových perfektních koštů jako s Džejmsovci taky.
Koštéři označili za nejkvalitnější slivovici trnku z roku 2022 majitele Veselý Grunt s.r.o., za niž cenu převzal od starosty obce Janová specialista Tomáš Kovář. Druhé místo obsadila slivovice trnka 2023 Petra Leskovjana, který si svého Miláška taktéž poznal. Třetí místo mezi nejlépe ohodnocenými obsadila slivovice trnka 2021 Hany Angelovičové, která i s manželem přijela až z Vizovic. Tak tedy dopadl košt slivovice v Janové 2023.
Radomír Dolanský