Náš kraj chystá významnou spolupráci s městem Římem
Jedním z klíčových úkolů letošního roku v oblasti cestovního ruchu bude pro vedení Zlínského kraje další rozvoj Cyrilometodějské stezky. Cílem je pokračovat v jejím označování a přilákat na ni nové turisty, a to i ze zahraničí. Nově by se stezka měla rozšířit až do Itálie, se kterou nyní Zlínský kraj projednává další možnosti vzájemné spolupráce.
Za návrhem dohody o spolupráci mezi Zlínským krajem a městem Římem stojí Rada Zlínského kraje. Ten je nyní k projednání na krajském zastupitelstvu. Hlavními body jsou například prohlubování kontaktů v oblastech místního a územního rozvoje, přinášení inovací a SMART řešení, energetiky nebo rozvoj projektů, které využívají fondy EU. Dohoda o spolupráci by měla být, na základě pověření, na přelomu března a dubna letošního roku podepsána zástupci Zlínského kraje.
Na základě jednání na českém velvyslanectví v Římě a Vatikánu, které se uskutečnilo v loňském roce, došly zúčastněné strany k závěru, že je třeba, aby byl turismus i nadále podporován. Jednalo se také o spolupráci na dalším rozvoji Franské stezky, která je jednou ze starodávných poutních cest. Protíná mnoho států, její konec mohou lidé nalézt právě v italském Římě. Stejně jako v případě Cyrilometodějské stezky, i Franská stezka představuje svým návštěvníkům různé památky, historické vesnice a skoro až romantickou krajinu.
„Město Řím i Zlínský kraj mají společného mnohem více, než jen turistické stezky. Právě této podobnosti by chtěl do budoucna ještě více využít. Spolupráce by tak mohla probíhat například v oblastech dopravy, infrastruktury, cestovního ruchu, životního prostředí, kultury a sportu, ale například i letectví a kosmonautice,“ říká Lubomír Traub, náměstek hejtmana pro strategický rozvoj a cestovní ruch.
Cyrilometodějská stezka
Stezka s 3000 km turistických tras. Cyrilometodějská stezka stírá hranici mezi poutníkem a turistou. Dálkové trasy Cyrilometodějské stezky spojují hlavní poutní místa v Polsku, České republice, na Slovensku, v Rakousku a Itálii. Stezka vede rozsáhlými lesy, přes pohoří, podél jezer a kolem obcí a historických památek. Povrch cesty se střídá se štěrkovou cestou, lesními a polními cestami, asfaltem a stezkami.
V České a Slovenské republice jsou na rozcestnících Klubu českých turistů a Klubu slovenských turistů umístěny tmavě modré nálepky s bílým symbolem Cyrilometodějské stezky.
Více o stezce ZDE.
-tz-