Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zájemci zjistili více o pěstounství

date_range 10.Pro, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Na nedávné besedě o pěstounské péči, kterou uspořádal sociální odbor Městského úřadu ve spolupráci s Rodinným centrem Kaštánek, zazněly odpovědi na stěžejní otázky o této formě náhradní rodinné péče. Potencionální uchazeče zajímaly praktické stránky pěstounství, například organizování kontaktu dítěte s biologickými rodiči. Představeny byly rovněž podmínky pěstounské péče na přechodnou dobu. Protože diskuse otevřela mnoho dalších otázek, bude mít beseda na jaře své pokračování.

„Setkání se zúčastnili zájemci o problematiku pěstounské péče, potencionální žadatelé i zástupce odborné veřejnosti. Vysvětlili jsme rozdíly mezi osvojením dítěte a pěstounstvím, přiblížili jsme průběh a obsah odborného posouzení uchazečů a zabývali jsme se i specifickými potřebami dětí v pěstounské péči," uvedla referentka odboru sociálních věcí Jana Surmařová.

Beseda o pěstounské péči   foto Rodinné centrum Kaštánek

Největší diskuse se rozpoutala o návštěvách biologických rodičů a dětí v pěstounské péči. „Jde mnohdy o nelehké situace, které dítěti přinášejí nejen radost ze setkání, ale často i stres a velkou zátěž. V naší spádové oblasti obce s rozšířenou působností probíhají taková setkání v kontaktní místnosti speciálně zřízené na odboru sociálních věcí. Pro dítě je takto zajištěno bezpečí v neutrálním prostředí, které je pro všechny zúčastněné strany přijatelné a dostupné. Pěstouni za účasti sociální pracovnice podle předem dohodnutých podmínek předají dítě rodičům, aby mohli společně trávit čas například hraním stolních her či čtením pohádek," představila sociální pracovnice průběh návštěv. Zástupce sociálního odboru je při nich garantem toho, že dítě bude předáno pouze za podmínky fyzické a psychické kondice rodiče. Stejně tak musí být vyloučen vliv návykových i psychotropních látek.

V některých případech je však potřeba zajistit dítěti asistovaný kontakt s rodičem, kdy je po celou dobu návštěvy přítomen sociální pracovník. „Jeho úkolem je dohled nad průběhem setkání, jeho koordinace a usměrňování. Dítěti tak poskytuje oporu i pocit bezpečí," uvedla pracovnice.

Stále je hodně dětí umístěných v kojeneckých a dětských centrech, dětských domovech a ústavech, pro něž se nedaří najít náhradní rodiče. Mnohdy si nesou trauma ze své původní rodiny, a tak by pro ně bylo láskyplné zázemí v náhradní rodině záchranou. „Pěstounům, kteří už ve své péči svěřené dítě mají, děkujeme za jejich rodičovskou lásku, obětavou péči, starostlivost a naději," vzkázala Jana Surmařová.

Další informace na odboru sociálních věcí Městského úřadu Valašské Klobouky podá Jana Surmařová, a to na telefonu 577 311 136. Zájemci se mohou obrátit také na bezplatnou linku 800 888 245, nebo s na Facebook vyhledat stránku Hledáme rodiče: Pěstouny. Zdrojem podrobností mohou být také webové stránky hledamerodice.cz  a nahradnirodic.cz

Lenka Zvonková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA