Nová zelená úsporám Light je u seniorů na Valašsku velmi žádaná
NZÚ Light se stala u seniorů a osob s nižšími příjmy velmi žádanou. Od 9. ledna 2023, kdy byl spuštěn příjem žádostí, jsou již dvě třetiny finančních prostředků vyčerpány. V celé České republice bylo zaregistrováno již přes 9 000 žádostí, proto Ministr životního prostředí oznámil, že budou zdvojnásobeny finanční prostředky.
Finance je možné využít na výměnu oken, vchodových dveří, zateplení fasády nebo zateplení stropu. MAS Ploština, pod kterou spadají obce v našem regionu, do dnešního dne zpracovala okolo 70 žádostí. Proto jsme se zeptali zaměstnanců MAS Ploština, jak hodnotí první 3 týdny příjmu žádostí.
Je z řad občanů o dotaci z NZÚ light zájem?
Program byl vyhlášen na konci minulého roku, samotný příjem byl spuštěn 9. ledna. Po zkušenosti s administrací kotlíkových dotací jsme zájem očekávali. Největší nápor nastal právě po 9. lednu, kdy jsme vyřizovali jeden telefonát za druhým a zodpovídali dotazy občanů a začali domlouvat první schůzky.
O co mají žadatelé největší zájem?
Dle našich statistik je největší zájem o výměnu oken. Od některých žadatelů máme zpětnou vazbu, že jim dotace pokryla celou realizaci výměny oken a oni nemusí nic doplácet. Je to ovšem hodně individuální a záleží dům od domu. Dotace na okno je nastavena fixní částkou, a tak domy s malými okny jsou na tom lépe. Další početnou skupinou jsou domácnosti, které se rozhodly zateplit dům. Zde vidíme největší riziko v tom, že realizace musí proběhnout do 12 měsíců.
A kdo vlastně může o dotaci žádat?
Žádat mohou vlastnící a spoluvlastníci rodinných domů z řad seniorů a osob pobírajících dávky na bydlení. Podmínkou je, aby v době podání žádosti byl rodinný dům ve vlastnictví žadatelů a ti v něm měli současně trvalý pobyt, a to déle než od 12. září 2022. U seniorů je další podmínka, že v domě musí bydlet sami. V případě že s nimi v domě bydlí jejich děti, které pracují a mají svůj příjem, nebude žádost možné podat.
Představte si, že jsem senior a rozhodnu se, že bych chtěl využít dotaci na výměnu oken. Co proto musím udělat?
Nejjednodušší způsob je kontaktovat naše zaměstnance, kteří nejprve zjistí, zda jste způsobilý žadatel a poté si s vámi domluví osobní schůzku u vás doma. Na místě nafotí okna, která se budou měnit. Poté je nutné zřídit pro žadatele Identitu občana a podat samotnou žádost do systému AIS SFŽP ČR. Z procesu nemusíte mít obavy, se vším Vám pomůžeme. Vůbec nevadí, že neumíte třeba na počítači.
Je potřeba dokládat nějaké dokumenty?
Ano, ale v podstatě se jedná pouze o 2 dokumenty.
Prvním prokážete, že jste způsobilým žadatelem. U seniorů se tedy jedná o potvrzení o pobírání důchodu (popř. 3. stupeň invalidního důchodu). U nízkopříjmových rodin je to pak potvrzení o pobírání dávek na bydlení.
Druhým dokumentem prokážete, že jste majitelem bankovního účtu, na který vám přijdou peníze. V tomto případě doložíte např. potvrzení z banky nebo kopii k bankovnímu účtu.
A jak pokračuje proces dál?
U nás v kanceláři všechno zpracujeme a o celou administraci se postaráme. Zhruba do měsíce vám přijdou peníze na účet a na vás je pak realizace samotná. To znamená, že si najdete firmu, která okna vyrobí a namontuje.
Je pomoc ze strany MAS Ploština bezplatná?
Ano, v průběhu celého procesu vám zcela zdarma pomohou pracovníci MAS Ploština. Na které se můžete obracet. Pod MAS Ploština spadají následující obce a města – Brumov – Bylnice, Valašské Klobouky, Vlachovice, Újezd, Vysoké Pole, Drnovice, Loučka, Tichov, Vlachova Lhota, Křekov, Haluzice, Poteč, Jestřabí, Štítná nad Vláří – Popov, Nedašov, Návojná, Nedašova Lhota.
Kontakty na pracovníky MAS Ploština
Bc. Lucie Čížová, tel.: 721 678 368
Bc. Lenka Častulíková, tel.: 724 704 366
Ing. Petr Machů, tel.: 776 160 680
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Příspěvek sdílený Ministerstvo životního prostředí (@ministerstvo_zp)
-tz-