Josef Stehlík ze Slavičína obdržel in memoriam nejvyšší státní vyznamenání
Eso tří front, tak se přezdívalo plukovníku Josefu Stehlíkovi, který coby občan Slavičína ve městě tři desítky let bydlel a v roce 1991 zde i zemřel. V pátek obdržel in memoriam nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva.
„Jako jediný československý stíhací pilot bojující ve druhé světové válce se stal Josef Stehlík stíhacím esem tří front. Na nebi Francie, Velké Británie i východní fronty dosáhl 10 sestřelených letounů jistě, 3 sestřelil pravděpodobně a 1 letoun poškodil,“ upozornil starosta města Tomáš Chmela, jehož písemnému návrhu prezident republiky vyznamenáním vyhověl. Další iniciativu v podobném duchu vyvinul také spolek Spitfire Club. „Jde o hrdinu, jakých si máme nezměrně vážit. Přestože plukovník Stehlík bojoval za náš národ na třech frontách po boku například Františka Fajtla, po roce 1948 byl propuštěn z armády, zbaven důstojnické hodnosti a uvězněn. Pro nedostatek důkazů ho po osmi měsících komunisté propustili s tím, že mohl pracovat pouze v dělnických profesích,“ doplnil starosta.
Do Slavičína se tento čestný občan Liverpoolu přistěhoval spolu s manželkou Marií 9. srpna 1971. Krátce předtím byl částečně rehabilitován a jako vojenský důchodce si mohl vybrat město, v němž byly k dispozici vojenské byty. Pro rozhodnutí, že to bude právě Slavičín, přispěla blízkost Bratřejova, rodiště jeho ženy. „Josef Stehlík byl šprýmař od přírody, nepokazil žádnou legraci. Díky svému optimismu, družné povaze a stále dobré náladě si získával srdce lidí všude, kam ho osud poslal,“ vzpomíná odborník na dějiny druhého čs. odboje Ladislav Slámečka, slavičínský rodák, který rovněž udělení státního vyznamenání inicioval.
V roce 1990 byl plně rehabilitován, byla mu vrácena důstojnická hodnost s povýšením na plukovníka letectva v záloze. Dne 8. května 1991 mu byl udělen vysoké československé vyznamenání řád M. R. Štefánika. Pro nemoc si jej však z rukou prezidenta republiky Václava Havla převzít nemohl. Plukovník ve výslužbě Josef Stehlík zemřel dne 30. května 1991 ve Slavičíně. Dnes jsou jeho ostatky uloženy v rodinné hrobce v nedalekém Bratřejově.
Další vyznamenaní z našeho kraje
Prezident republiky propůjčil Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy, in memoriam armádnímu generálovi inženýru Vojtěchu Borisi Lužovi za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Dále pak Medaile Za hrdinství, in memoriam Jaroslavu Filovi a Marku Vrbovi za hrdinství při záchraně lidských životů a značných materiálních hodnot. Medaili Za zásluhy I. stupně obdržel lékař Pavel Stodůlka za zásluhy o stát v oblasti vědy a Medaili Za zásluhy I. stupně, in memoriam prezident udělil také Ivaně Trumpové za zásluhy o stát.
Vojtěch Boris Luža
Vojtěch Boris Luža (26. března 1891 Uherský Brod – 2. října 1944 Hřiště u Přibyslavi) byl český generál, legionář první světové války, čelný představitel československého protifašistického odboje.
Jaroslav Fila a Marek Vrba
Jaroslav Fila (35) a Marek Vrba (45) byli dobrovolní hasiči, kteří 15. září 2021 tragicky zahynuli při výbuchu rodinného domu v Koryčanech. Oběma hasičům už dříve udělil Záslužné vyznamenání 2. stupně in memoriam hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Pavel Stodůlka
Pavel Stodůlka (25. března 1965 Havířov) je český lékař specializující se na oftalmologii – převážně na refrakční chirurgii, operace šedého zákalu a transplantace rohovky. V tomto oboru dosáhl několika významných úspěchů a světových prvenství. Ve Zlíně založil v roce 2003 oční kliniku GEMINI, největší soukromou oční kliniku v Česku, která má dnes 11 poboček v ČR a v Rakousku. Ve Zlíně také založil výzkumné centrum pro oční chirurgii.
Ivana Marie Trumpová
Ivana Marie Trumpová, rozená Zelníčková, (20. února 1949 Gottwaldov – 14. července 2022 New York) byla česko-americká podnikatelka, lyžařka a modelka. V letech 1977–1992 byla první manželkou podnikatele, miliardáře a pozdějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zlínská rodačka prorazila ve světě byznysu, módy i literatury.
-tz-