Ve Vsetíně začala stavba objektu magnetické rezonance
Další rozšíření diagnostických možností pro Vsetínsko postoupilo do realizační fáze. Ve Vsetínské nemocnici začala v minulých dnech stavba objektu pro magnetickou rezonanci. Investorem je Zlínský kraj, stavební část si vyžádá 54,2 milionů korun. Přístroj a potřebné technologie za dalších více než 53 milionů korun budou hrazeny z evropského dotačního programu REACT-EU.
Pracoviště pro magnetickou rezonanci vznikne přístavbou k budově B1 – pavilonu chirurgických oborů. „Zkušební provoz magnetické rezonance by měl být zahájen již v srpnu příštího roku. Bude náročné skloubit stavební část s instalací technologií, zprovozněním přístroje. Lze si jen přát, aby vše vyšlo bez komplikací, včetně přízně počasí, a za rok jsme mohli stát na tomto místě a otevírat nové pracoviště,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví MUDr. Olga Sehnalová. V areálu Vsetínské nemocnice se jedná již o druhou právě realizovanou rozsáhlou stavební akci, jejímž investorem je Zlínský kraj. Tou první je modernizace pavilonu K s vybudováním potřebného zázemí pro hemodialýzu.
Pacienti za tímto vyšetřením nebudou muset dojíždět jinam
Hrubá stavba objektu magnetické rezonance by měla být dokončena v únoru 2023, tak, aby koncem června bylo umožněno připojení magnetické rezonance a v srpnu 2023 již avizované zahájení zkušebního provozu. Ředitel nemocnice Ing. Martin Pavlica připomenul, že magnetická rezonance je pro nemocnici dalším významným krokem rozšíření spektra poskytovaných služeb. „V uplynulých třech letech jsme díky evropským fondům již obnovili vybavení radiodiagnostického pracoviště, máme moderní CT, špičkovou ultrazvukovou techniku, skiaskopický přístroj, C-rameno na operačních sálech. Magnetická rezonance nám umožní další zkvalitnění diagnostiky a pacienti už za tímto vyšetřením nebudou muset dojíždět,“ uvedl ředitel.
Velkou výhodou vyšetření magnetickou rezonancí oproti jiným zobrazovacím metodám je větší detailnost při zobrazení většiny orgánů a nepřítomnost potenciálně škodlivého rentgenového záření. „Jde o vyšetření neinvazivní, jehož využití je velmi široké, od klasického zobrazení centrální nervové soustavy, orgánů hrudníku, břicha, páteře a kloubů, po zobrazení srdce a cév. Oproti CT vyšetření je velkou výhodou magnetické rezonance velmi dobré zobrazení měkkých tkání a orgánů bez využití ionizujícího záření,“ připomenula primářka radiodiagnostického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Blanka Ludvová.
-tz-