Vychází kniha zaměřená na posledních sedm let života Milana Švrčiny
V červenci tohoto roku vyjde knížka Švrčina a Skřivánek. Bude to již 29. knížka paní Ireny Kopecké – básnířky a prozaičky z Francovy Lhoty. Bude zaměřena na posledních sedm let života pana učitele Milana Švrčiny, které věnoval právě dětem a mládeži ve Francově Lhotě.
Dne 18. listopadu 1974 byl představen svým žákům v šesté třídě na ZDŠ ve Francově Lhotě panem zástupcem ředitele Karlem Cibulkou. Seznámil je se svým plánem založit folklorní soubor. Všichni žáci souhlasili, soubor byl založen a děti samy vymyslely název Skřivánek. Brzy zaznamenal své první úspěchy.
Během svého trvání soubor absolvoval asi tři sta vystoupení doma i v zahraničí, za které obdržel celou řadu ocenění, jak můžeme sledovat na stovce černobílých a barevných fotografií. Třeba se na některé z nich v knize poznáte. Tento zvláštní zážitek by autorka nemohla provést bez laskavého zapůjčení dvou kronik Skřivánka, za které děkuje paní ředitelce ZŠ Mgr. Michaele Silvestrové.
V knize Švrčina a Skřivánek najdete stovku fotografií
„Kniha Švrčina a Skřivánek je zajímavá i tím, že v ní můžete najít vzpomínky na osobnost folkloristy, cimbalisty a vedoucího souboru Skřivánek, pana Milana Švrčiny, od jeho bývalých žáků a spolupracovníků. Nejen to, sleduji v ní, jestli folklor ve Francově Lhotě a okolí dosud žije. Děkuji proto těm, kdo mi pomohli tuto knihu vytvořit. Mé poděkování patří i všem sponzorům, obcím i jednotlivcům, neboť bez jejich podpory by kniha nemohla vyjít,“ uvedla autorka Mgr. Irena Kopecká.
Když zpěvačka Jarmila Šuláková ležela v nemocnici, ukázala jí zdravotní sestra Jindra Trochtová – Černochová svůj zpěvníček, kde si zapisovala valašské písničky. Paní Šuláková ho mlčky prohlížela, pak se na Jindru zadívala se slzami v očích a řekla: „Vy máte valašský poklad“. S laskavým autorčiným svolením se tento poklad objeví i v knize. „Kolik z těch písní napsal Milan Švrčina se neví, ale to není důležité, hlavní je, že se dosud zpívají a pevně věřím, že zpívat budou,“ poznamenala Irena Kopecká.
Kniha má 250 stran, působivou obálku navrhl ředitel ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici pan Zdeněk Babinec. Fotografie z kroniky a osobního archivu syna Milana Švrčiny nafotil a upravil do digitální podoby PharmDr. Peter Hájek z Horní Lidče. |
Kniha vychází v autorčině vlastním nakladatelství díky sponzorským darům obcí: Francova Lhota, Horní Lideč, Valašská Senice, Valašské Příkazy a města Valašské Klobouky a jednotlivcům: Josefu Kleinwächterovi, Haně a Petru Londinovým, Dagmar Polákové, Lence Rapalové, Rudolfu Ševčíkovi, Ing. Jiřímu Velebovi, Miroslavu Veličkovi, Marii a Petru Vaňkovým.
Tisk knihy Švrčina a Skřivánek zabezpečuje tiskárna FINIDR v Českém Těšíně. Bude k dostání ve Valašských Kloboukách v Knihkupectví u pana Bureše, nebo na Obecním úřadě ve Francově Lhotě. Protože se krize znatelně dotkla i cen papíru a tiskařského materiálu, kniha vyjde jen jednou. Vzhledem ke sponzorským darům bude cena přijatelná. Autogramiáda proběhne v září v knihovně ve Francově Lhotě. Termín bude zájemcům včas oznámen.
Aktuální zajímavost ze života Milana Svrčiny
Na letošním 56. filmovém festivalu v Karlových Varech byl uveden restaurovaný Kunderův film Žert, který byl oceněn v italském Sorrentu, španělském San Sebastiánu, ale i na Slovensku. V kinech bude promítán od 14. července 2022. Jde o dílo Jaromila Jireše, které vzniklo v roce 1968. Na scénáři spolupracoval i Milan Kundera. Tenkrát film skončil v trezoru. Vypráví o pomstě za politickou perzekuci. Účinkuje v něm Josef Somr, Jana Dítětová, Luděk Munzar, Jaroslava Obermaierová, Jaromír Hanzlík i Milan Švrčina, o kterém se v knize Švrčina a Skřivánek píše.
Milan Švrčina – primáš lidových muzik, cimbalista, tvůrce mnoha folklorních programů, objevitel starých písní a tanců a zakladatel národopisných souborů na jižním Valašsku, Slavičínsku, Luhačovickém Zálesí i na Slovensku v Púchově. Více o něm například ZDE.
-red-