Životní funkce pacientů ohlídá nový systém
Nový monitorovací systém životních funkcí MINDRAY za více než půl milionu korun má nyní k dispozici interní oddělení Vsetínské nemocnice a.s. Slouží hospitalizovaným na jednotce intermediární péče (IMP): monitoruje a hlídá jejich srdeční akci (EKG) a saturaci (nasycení krve kyslíkem), a to tak, že pacienti nemusí být jen na lůžku, mohou se s vysílačem v kapse pohybovat po oddělení, absolvovat vyšetření v rámci pavilonu či si zajít na krátkou vycházku.
Signály jsou telemetricky (bezdrátově) přenášeny do centrálního přijímače, kde se vyhodnocují a zobrazují na centrálním monitoru.
Nový monitorovací systém životních funkcí MINDRAY (foto archiv nemocnice) |
Bezdrátový přenos dat umožňuje sledování reakcí na zátěž, pacient již nemusí být jen na lůžku
„Můžeme sledovat, jak pacienti reagují na zátěž. Hodnotit vliv léčby," uvedla vedoucí lékařka jednotky intenzivní péče (JIP) interního oddělení MUDr. Petra Čechová. Pacient již není nucen setrvávat na lůžku, může si zajít do koupelny, na toaletu, absolvovat vyšetření v budově, rehabilitovat a zdravotníci mohou pozorovat reakci organismu.
Součástí systému je také signalizace, jejíž prostřednictvím je pacient v kontaktu se sestrou, a rovněž alarm, který upozorní na případné arytmie, výrazné odchylky životních funkcí. „Centrální terminál má paměť, můžeme si tedy zpětně vyvolat, prohlédnout či vytisknout jednotlivé úseky," doplnila lékařka s tím, že kromě osmi telemetrů s centrálou a potřebným příslušenstvím byly součástí dodávky také dva lůžkové monitory. Ty mimo výše uvedených životních funkcí, sledují také pacientův krevní tlak.
Nový monitorovací systém životních funkcí MINDRAY (foto archiv nemocnice) |
Nejasné poruchy vědomí, nepravidelnosti srdečního rytmu
Telemetrické monitorování je používáno například u pacientů, kteří byli hospitalizováni pro nejasné poruchy vědomí, závratě, nepravidelnosti srdečního rytmu, iontovou nerovnováhou a u chronických kardiaků. Ročně se jedná o několik stovek pacientů.
Interní oddělení Vsetínské nemocnice a.s. má kromě standardních lůžkových stanic také jednotku intenzivní péče (JIP), kde jsou hospitalizování pacienti s ohroženými, případně selhávajícími životními funkcemi. Umísťováni jsou zde rovněž pacienti s akutním krvácením do trávicího traktu, akutním selháním ledvin, nevyjasněné a těžké septické stavy, poruchy vědomí a otravy. Mezi časté diagnózy patří časné fáze akutních koronárních syndromů, masivní plicní embolie a cévní mozkové příhody. Jednotka intermediární péče (IMP) navazuje na činnost JIP. Jsou zde hospitalizováni pacienti, jejichž stav ještě není stabilizovaný a nadále vyžadují určitý monitoring životních funkcí.
Lenka Plačková