Myslivci v Janové nabídli zábavu 3v1
Myslivecký spolek Janová – Ústí byl stoprocentně jeden z mála, kterému se podařilo nepřerušit zaběhnutý seriál akcí pro širokou veřejnost ani během dvouletých covidových zákazů. Sice obavy a někdy i úspěšné dezinformace politiků a médií řadu lidí od návštěvy tehdy odradily, letošní rok však určitě v návštěvnosti nezklamal.
Ještě ráno vydatný déšť hrozil zrušením akce. Poté nastal čas saunování, když se ukázalo slunce a začalo nasávat vlhkost z půdy. Naštěstí na tento vrtoch počasí návštěvníci nereagovali a již po druhé hodině odpolední se začal sportovní areál v Janové postupně plnit. Nakonec se mírně ochladilo a začalo pofukovat, takže odpolední posezení se stalo příjemným zážitkem.
Letos myslivci z Janové a Ústí nabídli všem přítomným zábavu v balení 3v1. Odpoledne zahájili dětským dnem, kdy, jak se stalo jejich zvykem, nachystali disciplínu i pro dospělé, kteří se s radostí na chvíli vrátili do dětských let. Manžel či partner musel oškrábat brambor na čas, což byl od myslivců na kolegy muže trochu podraz, poněvadž manželky ostřížím zrakem, a mnohdy překvapeně, sledovaly, jak to jejich budoucím pomocníkům v kuchyni dobře odsýpá. Poté žena odstartovala běh přes tu vratké, tu malé nebo oblé překážky, partnerovi nalila do čtyř štamprlí bohužel jen vodu, a s podnosem jako zkušená číšnice běžela přes překážky zpět. Třetí část úkolu byla sice o nervy, ale dvojice zaručeně sblížila, protože se musely navzájem jednou rukou objímat a druhou společně a nerozdílně navlékat dřevěné korálky na šňůrku. Soutěžilo se o jelena a dvojice nenapadlo zeptat se, jestli nebude třeba papírový? Papírový opravdu nebyl. Jednalo se o úžasný český vynález, který používaly již prababičky dnešních dětí jako mýdlo na praní, dnes i gel, který byl právě cenou pro tři nejúspěšnější dvojice.
Jinak děti i dospělí obdivovali parohy, kůže, lebky, druhy dřeva, děti pak házely míčem, šipkami… Jako obvykle byla mezi dospělými a mládeží nad deset let (další z přitroublých unijních nařízení zakázalo tuto dříve běžnou disciplínu v hodinách branné výchovy nebo na poutích mladším dětem, pozn. aut.) rvačka o vzduchovou střelbu. Kdyby bylo na střelnici osvětlení, střílelo by se určitě do hluboké noci.
Přestože odpoledni vládl dětský den, celé oslavy probíhaly jako kácení máje. Asi tím nejoblíbenějším každoročním dárkem pro širokou veřejnost od myslivců z Janové a Ústí bývá pečený divočák se zelím a s knedlíkem nebo srnčí guláš. U spolku je již tradicí, že nejdou do akce s úmyslem vydělat za každou cenu, a i proto, navíc v dnešní nelehké době, porce pochoutek za velmi příznivé částky mizely před očima. Večer se pak ještě vytvoří další fronta na uzená žebra přímo z udírny, což je další vyhlášená pikantérie mizící z pultu rychlostí blesku, navzdory mdlobám nutričních sester a kardiologů. Ani letos se porce ze dvou divočáků nedočkaly soumraku a u guláše to bylo s o něco málo delší životností. Samozřejmě nesmíme zapomenout na opravdu kvalitní organizaci akce, v mnoha případech pomoc všech rodinných příslušníků – takový malý, no, spíše velký zázrak v dnešní době, kdy aby člověk dobrovolníka lupou pohledal. I proto se akce myslivců z Janové a Ústí těší vcelku příznivé návštěvnosti navdory mnoha akcím podobného charakteru v okolí.
Západ slunce zahájil třetí část oslav v pořadí. Na pódium nastoupila vsetínská skupina Skart band, jedna z věkově mladších odnoží původní skupiny Skart (druhou je skupina Old Skart), která hrávala po kavárnách okresu ještě za hlubokého totáče. Je zcela pochopitelné, že kapely s širokým repertoárem nemusí vyhovovat ve všem každému, ale tak už to prostě chodí. Nikdy se nelze zavděčit všem. Nicméně to, že zábava pokračovala až do časných ranních hodin, vypovídá o solidním kompromisu mezi muzikanty a návštěvníky. Takový byl letošní ročník kácení máje pod taktovkou mysliveckého spolku Janová – Ústí.
Radomír Dolanský