Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vlastivědné kapitoly pod stromeček

date_range 14.Pro, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Před několika dny spatřily světlo světa v pořadí již dvanácté Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka. Sborník vydává Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách a Městské muzeum Valašské Klobouky a letos do něj zařadily nejeden zajímavý příspěvek o dobách dávno minulých. Vedle studie kamenných a litinových křížů se můžete začíst i do sondy života pravěkých lidí na Pulčínských skalách či životopisného článku o Josefu Valtrovi, panu řídícím z Nedašovy Lhoty.

„Kapitoly otevíráme studií o 28 křížích, které ve valašskokloboucké farnosti mohou lidé potkat. V přehledném obrazovém katalogu se čtenáři dozví časové zařazení jejich vzniku, kdo se podílel na realizaci kříže nákladem, případně také o kamenické dílně, v níž byl artefakt vyroben. Nechybí ani evidence stávajících nápisů na jednotlivých křížích," pověděl autor studie Petr Odehnal. Téma kamenické tvorby spojuje studii s dalším příspěvkem, v němž se Aleš Naňák zabývá prací kameníka Štěpána Minaříka, který byl po jistý čas svázán se Sehradicemi. Křížům a božím mukám se pak věnuje i rubrika Na procházce po kotároch.

V rubrice Matriály se sešla bohatá skladba příspěvků. „Archeolog Ladislav Štěpánek nabízí pozoruhodnou sondu do života pravěkých lidí na Pulčínských skalách, přičemž se soustředí hlavně na mladší a pozdní dobu bronzovou," přiblížil Petr Odehnal. Jana Volfová – Hovořáková píše v článku Boj o krávu o stížnosti Josefa Baroňů z Lužné hraběti Josefu Iléšházymu. Ten se cítí pobouřen, protože mu Lačnovjané ve sporu odvedli jeho krávu. Ve druhém příspěvku autorky se čtenář dozví více o začátcích luženských Vráblových pasek.

„Aleš Naňák v příspěvku o Josefu Valterovi přibližuje počátky lhotského folklórního souboru a další Valterovy národopisné aktivity. Prostor je dán také jeho zatčení v roce 1940 a okolnostem, které mu předcházely i následovaly," popisuje Odehnal. Rubriku Literatura obohatily tři drobné nářeční vyprávky z pera Milady Tomaníkové z Pozděchova. A obrazovou rubriku Galerie věnovali výtvarníku Vlastimilu Šikovi, který své dětství prožil na Valašskokloboucku a po celý další život se jím silně inspiroval.

 

Vlastivědné kapitoly (archiv města) 

Lenka Zvonková

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA