Projektový den estetické výchovy na klobuckém gymnáziu
V úterý 26. 10. 2021 proběhl v rámci výuky na Gymnáziu Valašské Klobouky Projektový den estetické výchovy.
Studenti hudební výchovy z 1. a 2. ročníku zůstali „doma“ – ve Valašských Kloboukách. V Pastoračním domě se v dopoledních hodinách zúčastnili koncertu, který pro ně připravili vybraní zpěváci a muzikanti školy, a poté usedli do pohodlných sedadel valašskoklobouckého kina a zhlédli dokumentární film Karel.
Hodinový koncert nabídl posluchačům pestrý hudební program. Zazněly ukázky z oblasti klasické, lidové, bluegrassové i populární hudby. Posluchače potěšil nejen „nástroj“ z nejpřirozenějších a nejkrásnějších – lidský hlas, ale šanci dostaly i nástroje další: klavír, housle, příčná flétna, klarinet, elektrická kytara, kontrabas, dokonce i mandolína a heligónka. A jak nádherně může každý z uvedených nástrojů ožít díky talentu hráče, který jej ovládá, mohli zakoušet posluchači v každém z připravených čísel.
Koncert v Pastoračním domě
Studenti výtvarné výchovy navštívili Krajskou galerii ve Zlíně, která je součástí Baťova institutu 14/15. Studenti si prohlédli aktuální výstavy: Zlínský salon mladých 2021, Zlínské salony 1936–1948 a stálou expozici moderního umění Krajské galerie ve Zlíně. Studenti a studentky si nejdříve prošli a prohlédli všechna vystavená díla a poté se ve skupinové diskusi zamýšleli, jaké nové formy a prvky můžeme nalézat v současném novém umění a jaké rozdíly jsou oproti tomu v umění z poloviny a konce 20. století. Studenti srovnávali klasické výtvarné techniky s akčním uměním, instalací, s odvážnějšími technikami malby, které přecházejí v abstrakci.
Výstava Salon mladých 2021 nese podtitul Země pod nohama. Přehlídka mladého umění se snaží představit témata, která v tvorbě současných mladých umělců a umělkyň rezonují, a tak v sále Salonu mladých vybídla výtvarná animátorka celého projektu Lenka Trčková studenty k novému náhledu na umění, aby studenti začali nově přemýšlet o mladém současném umění. Studenti si vybrali jedno dílo z 13 vystavených děl. Do připraveného animačního archu si zapsali základní informace o díle a vytvořili jednoduchý nákres díla. Z druhé strany animačního archu dostali studenti prostor na to, aby se zamysleli nad vybraným dílem, jak na ně výtvarný artefakt působí, čím je oslovil, zasáhl, co pro každého osobně vyjadřuje. Takto vypsané archy si poté studenti vyměnili mezi sebou. Arch se poté vrátil původnímu majiteli. Takto se mohli studenti jednoduše konfrontovat s jiným anebo právě s překvapivě shodným názorem a interpretací díla svého spolužáka. Mladí studenti výtvarné tvorby se přesvědčili o tom, že je možno nejen výtvarná díla tvořit, ale se i nad nimi zamýšlet a nechat se inspirovat, pro svou vlastní tvorbu.
Projektový den estetické výchovy přispěl k tomu, aby studenti výtvarné a hudební výchovy více pochopili význam umění pro každého člověka, získali vztah k výtvarnému umění a hudbě i mimo učebny školy. Koncert v Pastoračním době byl tím nejlepším důkazem, školu v současnosti navštěvuje celá řada šikovných a nadšených zpěváků a muzikantů. Děkujeme a těšíme se na další podobná setkání.
Poděkování patří i mladé výtvarnici a fotografce Lence Trčkové z Valašských Klobouk za přípravu a realizaci animačního programu pro studenty výtvarné výchovy našeho gymnázia.
Mgr. David Polách a Mgr. Jiří Ročák