Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na svět přichází 11. Vlastivědné kapitoly

date_range 22.Úno, 2012 featured_play_list Aktuality
 
 
Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka započaly svým nejnovějším vydáním druhou desítku. Již jedenáctý ročník tohoto sborníku nabídne čtenářům zajímavé a poučné čtení a jistě i odhalení pozoruhodných historických událostí. Například se zde dočtou o okolnostech velkého požáru, který v roce 1895 zničil takřka celou Nedašovu Lhotu, a o podobné tragédii, jež v roce 1907 postihla Štítnou nad Vláří. Obsažena je i studie o lesnictví na brumovském panství či stať o rekonstrukci lidového kroje ve Vlachovicích a Vrběticích.

„Kapitoly zahajuje rubrika Studie, kterou otevírá příspěvek o sochách svatých v exteriérech jižního Valašska. Nejedná se přitom o nějaký dávný fenomén, protože ze dvaačtyřiceti zachycených plastik se hned pět objevilo v posledním desetiletí," pověděl Petr Odehnal, editor sborníku a autor zmiňované studie. „Druhý text se věnuje lesnictví na Brumovsku v 19. století a autor Pavel Mašláň v něm podrobně popisuje význam této sféry v životě panství i řadových poddaných. Zmíněno je kácení jedlobukových porostů, založení skláren, první hospodářské plány i výsadba smrkových monokultur. Opomenuta nezůstává ani myslivost a zámeček Antonsthal hostící elitní společnost."

 

Obálka 11. Vlastivědných kapitol

 
Následují dva články o velkých požárech. První sepsal Aleš Naňák a vrací se v něm do května roku 1895, kdy ničivý požár zachvátil velkou část Nedašovy Lhoty. Stejnému námětu se věnuje ve svém příspěvku i Petr Fojtík, který popisuje hned dvojí ohnivé neštěstí ve Štítné z roku 1907. Na téma navazuje i zadní strana obálky Vlastivědných kapitol s fotografiemi požárem zachvácených Klobouk z roku 1896 a z ohnivého řádění na Starém městě z roku 1906.

„Autorkou dalšího textu je Blanka Petráková, kurátorka sbírky textilu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Její příspěvek je věnován rekonstrukci lidového oděvu ve Vlachovicích a Vrběticích. V několika obcích jižního Valašska proběhly v nedávné době obnovy krojů, ale ne vždy bylo dosaženo tak zdařilého výsledku, jako v tomto případě. Článek proto může být dalším podobným snahám příkladem a inspirací," pověděl Petr Odehnal. Závěr Vlastivědných kapitol z Valašskokloboucka patří již tradičně Galerii, která představuje práci některého z významných výtvarných umělců. Tentokrát byl věnován prostor Josefu Jeřábkovi z Valašských Klobouk a jeho úžasné keramické tvorbě.

Jedenácté Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka vydávají Městské muzeum Valašské Klobouky a Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA