Valašské hvězdárny zvou ke čtvrtečnímu pozorování Perseid
Úchvatnou nebeskou podívanou v podobě takzvaných padajících hvězd nabídne mimořádné večerní pozorování, které proběhne ve čtvrtek 12. srpna od 21:30 do 23:30 hodin na Hvězdárně Vsetín.
Meteory z nejznámějšího roje Perseid bývají na noční obloze nejčastěji k vidění každoročně kolem 12. srpna, a tak Muzeum regionu Valašsko naplánovalo termín pozorování na Hvězdárně Vsetín právě na tento den. V tomto období je možnost spatřit i několik desítek meteorů za hodinu. Pozorování planet bude probíhat prostřednictvím dalekohledů a bude doprovázeno zajímavým povídáním našich odborníků o všech pozorovaných objektech.
Hvězdárna Valašské Meziříčí: Padající hvězdy uvidí lidé ze spacáku
Rozložte své spacáky a karimatky na louce uprostřed našeho areálu a nechejte se unášet tajemnou krásou padajících hvězd!
S touto nabídkou přichází valašskomeziříčská hvězdárna, která ve čtvrtek 12. srpna od 21:30 hodin zve veřejnost na pozorování meteorického roje Perseid, nazývaného též Slzy svatého Vavřince.
„Komentovanému pozorování bude předcházet stručný výklad o původu Perseid a meteorů obecně. Zároveň si řekneme, jaká souhvězdí lze nyní spatřit na obloze. Chybět nebude ani tradiční čajové pohoštění,“ popisuje program jedné z hlavních akcí roku ředitel hvězdárny Libor Lenža. Zatímco Perseidy budou viditelné pouhým okem, k pozorování dalších vesmírných objektů návštěvníci budou moci využít dalekohled v hlavní kopuli.
Meteorický roj Perseid zůstane aktivní poměrně dlouho – od 17. července do 24. srpna. „Dvanáctého srpna večer ale dosáhne svého vrcholu. Pozorování navíc nebude svým svitem rušit Měsíc, který dosáhne první čtvrti o tři dny později,“ vysvětluje volbu termínu Lenža.
Lidé se často ptají, odkud Perseidy vlastně pocházejí. „Název jim dalo souhvězdí Persea, z něhož zdánlivě vylétávají. Ve skutečnosti jsou to zbytky jádra komety Swift-Tuttle, objevené v roce 1862. Naposledy se přiblížila ke Slunci v roce 1992, její další průlet astronomové spočítali na rok 2126,“ připomíná ředitel hvězdárny.
Poznámka: Snímky jsou z loňského pozorování Perseid a pocházejí z archivu Hvězdárny Valašské Meziříčí. V případě potřeby je mohu poslat ve větším rozlišení.
-tz-