


Aktuality31. 3. 2025
Zima je zřejmě definitivně u konce, s příchodem teplejšího počasí v našem regionu startuje hned několik stavebních prací, které mají vliv na dopravu. V určité období se tyto stavby bohužel termínově všechny překrývají - na cestách to bude chtít pevné nervy. Oprava silnice Horní Lideč - Střelná Na silnici mezí obcí Horní Lideč a Střelná bude probíhat v období od 1. 4. 2025 do 15. 7. 2025 oprava povrchu silnice. Silničáři zde budou frézovat starý povrch vozovky a vyměnovat asfaltové vrstvy, opravovat opěrné zdi, čištiti silniční příkopy, výměňovat svodidla, pročišťovat vtoky a výtoky propustků, aj. Provoz bude sveden do jednoho jízdního pruhu a doprava bude řízena pomocí semaforů a to už na kruhovém objezdu v Horní Lidči. Budou se tedy muset střídat 3 směry, což sebou určitě přinese větší zdržení (EDIT: směr od Vsetína a směr z Valašských Klobouk je puštěn vždy současně, což dopravu zrychluje). [gallery columns="4" ids="210036,210035,210034,210033"] - omezení: semafory - termín realizace: 1. 4. 2025 do 15. 7. 2025 Připomínáme další stavební akce na silnicích našeho regionu. Oprava sesuvu krajnice u Valašských Příkaz U Valašských Příkaz začala dlouho očekávaná oprava ujíždějící krajnice na silnici I/57, doprava tady byla kvůli tomu řízena semafory více než rok. Světelná signalizace zůstává, ale alespoň se už něco děje. Více o situaci na silnici u Valašských Příkaz jsme psali ZDE (Frustrace roste: Více než rok se čeká na opravu silnice první třídy). - omezení: semafory - termín realizace: 24. 3. 2024 - 20. 5. 2025 [gallery columns="4" ids="210038"] Nový most v Lačnově Stavební práce s dopravním omezením budou probíhat také v Lačnově. Od 24. dubna do konce října 2025 bude v dotčeném úseku silnice platit úplná uzavírka pro všechny druhy vozidel. Provoz bude veden po objízdné trase. Více zde (Nový most v Lačnově: Stavba začne v dubnu, silnice bude uzavřena). - omezení: úplná uzavírka - termín realizace: od 24. 4. do konce října 2025 [gallery columns="4" ids="209106"] Oprava mostu přes Lyský potok za obcí Střelná Za obcí Střelná dojde k plánované údržbě mostu na silnici I/49. Také tady na řidiče čeká dopravní omezení v podobě světelné signalizace. - omezení: semafory - termín realizace: od 04/2025 do 06/2025 [gallery columns="4" ids="210037"] -red-

Aktuality PR ČLÁNEK31. 3. 2025
Ájurvéda je tradiční indický systém medicíny, který se zaměřuje na rovnováhu těla, mysli a ducha. Název pochází ze sanskrtského ayus (život) a veda (vědění), tedy „vědění o životě“. Ájurvéda se v Indii praktikuje už přes 5000 let a je uznávaná i Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako tradiční léčebný systém. Dnes se používá nejen v Indii, ale i na Západě jako součást alternativní medicíny. Lenka Wichtorová je ajurvédská terapeutka od roku 2013. Své služby kromě Valašských Klobouk nabízí i v Brně, Břestu a Strání. „Ajurvéda mne samotnou vyléčila po 20 letech neúspěšné medikace. Tento prastarý léčebný systém uchopí příčinu nemoci zevnitř a vytáhne ji na povrch, aby mohla z těla odejít. Tato alternativní medicína je určená pro klientky a klienty připravené na to, že se nemoci zbaví,“ říká Lenka Wichtorová. Více informací u Lenky Wichtorové na telefonu +420 777 319 447, nebo na webu www.lenkawichtorova.cz, kde najdete i poukazy například pro své blízké.
Celotělová Ajurvédská terapie „kompletka“
Jedná se o péči Bohyní. Aktivuji na celém těle včetně hlavy a obličeje marmy a zprůchodním Vám dráhy nádí. Celkový pocit lehkosti a pohody. Hlava čistá. Odblokování všeho, co je tělo připravené propustit. Lehké tělo, lehká hlava, klid a chuť vytvářet nové projekty a realizovat nové nápady. Zkvalitnit svůj život a žít sebelásku, sebehodnotu. Celotělová terapie, obličejová terapie, masáž hlavy - kompletní péče v jedné službě pro ženy vytížené, ale o sebe pečující a uvědomující si, že jen zdravá a krásná pohodová žena se může starat o děti a manžela a být aktivní v práci. Nemoc znamená být bez peněz a neaktivní. To moudrá žena nechce. A proto si prevenci 1x měsíčně den pro sebe v diáři chrání stejně jako důležitou pracovní schůzku. [gallery size="medium" ids="210164"] Zdraví , krása, relax, hloubkové uvolnění , vyplavení toxinů přirozenou cestou 5000 let osvědčenou ajurvédskou medicínou 💫 #zdraví #imunita #ataky #psychologie #těhotenství #početí #relax![]() |

Aktuality30. 3. 2025
Pěstování ovocných stromů má na Valašsku dlouhou tradici, která sahá hluboko do minulosti. Staré odrůdy, které kdysi zdobily zahrady a sady našich předků, se však postupně vytrácely z nabídky velkých zahradnictví a hobby marketů. Naštěstí se najdou nadšenci, kteří je nejen uchovávají, ale také dál šíří mezi nové generace pěstitelů. Jedním z nich je Radim Pešek, zakladatel Ovocné školky Bojkovice a projektu www.stareodrudy.org, který se specializuje na množení a prodej starých a méně známých ovocných odrůd.
V rozhovoru pro server regionvalassko.cz nám přiblížil, co ho k této činnosti přivedlo, jaké ovocné druhy pěstuje a jaké peripetie přináší současné klimatické změny. Zároveň se podělil o rady pro začínající pěstitele a vysvětlil, proč jsou staré odrůdy cenné nejen z historického, ale i praktického hlediska.
Co vás inspirovalo k založení ovocné školky zaměřené na staré odrůdy ovocných stromů? Můžete nám udělat malý náhled do Vašich začátků?
Zajímaly mě staré odrůdy, které jsem znal z dětství a nebylo možné je tehdy v devadesátých letech minulého století koupit. A tak jsem se rozhodl si je vypěstovat. Postupně jsem se vzdělával v této oblasti, účastnil se mapovacího projektu starých ovocných odrůd v Bílých Karpatech. K tomu bylo potřeba i něco ze vzácných nalezenců namnožit ve školce, aby se mohly nové stromky opět vysázet pro budoucí generace.
V těchto dnech Vám již začala sezona naplno. Jak vypadá Váš běžný pracovní den v tomto období?
Jednak je to prodej ovocných stromků, tedy přímo v prodejně, ale i konzultace a řešení zakázek telefonicky či elektronicky. Pak je tady sezóna školkování (sázení) nových mladých stromků na poli, ve školce, a samozřejmě také jejich roubování a setí na porostu. Do toho ještě sázíme mladou sadbu stromků a keřů do květináčů, v nichž také část produkce dopěstováváme.
Jaké méně známé ovocné druhy pěstujete a jaký je o ně zájem mezi zákazníky?
Je jich celá řada. Ať už ty tradiční jako mišpule, kdouloně, oskeruše, moruše, sladkoplodé jeřabiny, dřín, jedlé kaštany… či i ty méně tradiční jako zimolez kamčatský, muchovník, rakytník, asijské hrušně či mini kiwi. Zájem o ně zákazníci mají čím dál větší, protože si rádi ve svých zahradách vysází něco zajímavého, co běžně v obchodech nenakoupí.
Vnímáte u zákazníků současný trend návratu k původním a tradičním odrůdám?
Ano, tento trend pomalu vzrůstá už od nového tisíciletí. Není to skokový růst, spíše postupný. Pěstitelé se rádi vrací k osvědčeným odrůdám a jejich chutím. Ty dnes v supermarketech nenajdou.
Jaké rady byste dal začínajícím pěstitelům, kteří by chtěli pěstovat staré odrůdy ovocných stromů?
Důležitá je chuť se do toho pěstování pustit. Pak je dobré se ještě zajímat o to, kolik mám pro který konkrétní druh místa a jaké k němu mám podmínky pro pěstování. Samozřejmě výběr odrůdy v kombinací s podnoží a vhodným stanovištěm je základ pěstitelského úspěchu.
Jaký je Váš názor na využívání chemických postřiků v rámci péče o ovocný strom? Jde to i bez nich?
V naší školce nabízíme spíše odolnější odrůdy, které lze pěstovat bez chemických berliček. Proto se snažíme vybírat odrůdy, které mají větší odolnost k chorobám či škůdcům. Pak se dá při kalamitním výskytu, například mšic nebo některých houbových chorob, vystačit jen s přípravky určenými do kontrolovaného ekologického zemědělství. Těžko lze ale pěstovat silně citlivou odrůdu jabloně vůči strupovitosti úplně bez postřiků. Potom je otázka, zda si raději nevybrat nějakou méně citlivou odrůdu a počet postřiků (a to i těch bio) pak nesnížit na úplné minimum.
Pozorujete v posledních letech nějaké změny v růstu ovocných stromů v souvislosti s klimatickými změnami?
Změny klimatu jsou samozřejmě poznat jak ve školkařství, tak i sadech. Postihují nás čím dál více extrémní výkyvy počasí jako jsou silné bouřky, dlouhé periody tropických teplot a sucha, krupobití, ale také slabé zimy, pozdní mrazy atd. To vše neprospívá jak zdravotnímu stavu některých stromků, tak i úrodě, ale také vývoji hmyzu, který s ovocnářstvím souvisí.
Které druhy stromů jsou odolnější vůči extrémům počasí, jako jsou sucha nebo jarní mrazy? A které to opak snášejí extrémně špatně?
Nedá se to říci jednoznačně a jednoduše, protože každý rok je, co do počasí, úplně jiný. Někdy vadí jarní chlad a dlouho trvající vlhko, jindy velké úpaly. Obecně je poslední roky problém s meruňkami. Často zmrzají v květu i plůdku a zdá se mi, že se jejich pěstování možná bude posouvat spíše do chladnějších a vyšších poloh.
Naopak mám vysledované, že tyto extrémy snášejí obecně lépe stromy roubované na semenných podnožích a pěstované ve vyšším kmenném tvaru. Díky robustní kořenové soustavě se lépe vyrovnávají se suchem, zamokřením i silnými větry.
[caption id="attachment_209921" align="alignnone" width="690"]
Pěstitel Radim Pešek[/caption]
Jaké kroky podnikáte k tomu, abyste přizpůsobil pěstování stromků novým klimatickým podmínkám?
Prvořadé je pro mě roubování stromků na semenné podnože, jak už jsem vzpomenul. To je základ. Dále více pozoruji odrůdy, které lépe zvládají extrémní úpaly či nedostatek vody. Zde zkouším i zajímavé nové odrůdy. Zkoušíme i různé metody pěstovaní s nastýláním, podsevem nebo kombinací s pěstováním dalších plodin pod vyššími stromy.
Protože se otepluje, zabýváme se i exotickými druhy, které vydrží naše podmínky venku, jako jsou třeba kaki, asiminy, cicimky či fíkovníky.
Vnímáte větší zájem lidí o odolnější staré odrůdy právě kvůli změnám klimatu?
Nevnímám.
Vidíte v tradičních valašských ovocných odrůdách potenciál pro budoucí adaptaci na změnu klimatu?
Samozřejmě. Pokud se tu tyto odrůdy udržely v popředí zájmu až stovky let, jistě mají mnohé z nich i nadále co nabídnout.
Jak ovlivňuje změna počasí choroby a škůdce u ovocných stromů?
S většími extrémy počasí je často rychlý nástup škůdců, což ale někdy nekoriguje s rychlým namnožením jejich predátorů. Častěji se vyskytují různá odumírání a náhlá smrt stromů, což často souvisí s jejich únavou z nedostatku chladu v zimě či jejich brzkému rašení, následným postižením mrazem atd. Dochází pak v těchto letech i většímu rozvoji škodlivých bakterií a hub.
Jaké jsou vaše plány do budoucna pro ovocnou školku a šíření starých odrůd?
Budu rád, když budeme moct množit a nabízet minimálně takový sortiment starých i nových odolných odrůd, drobného ovoce i méně známých ovocných druhů. Snažíme se zlepšovat v efektivitě při pěstování, ale i v rozšiřování sortimentu druhů a odrůd.
Cítíte stále z Vaší práce naplnění a určité nadšení nebo to berete zkrátka jako nutnou obživu?
Protože je moje práce i mým koníčkem, to naplnění je stoprocentní. Peníze se asi dají vydělávat s daleko menší dřinou. Ale neměnil bych. Uživíme se a jsme spokojeni. Myslím, že práce by člověka měla bavit a naplňovat. Pak je to přínosné pro všechny.
-dř-

Aktuality29. 3. 2025
Rok 2024 se zapsal do dějin Zoo Zlín jako přelomový. Poprvé v téměř 60leté historii chovu lvů se zde podařilo úspěšně odchovat mláďata lva konžského. Tři lvíčata, dvě samičky a jeden sameček, se narodila v říjnu 2024 a představují nejen mimořádný chovatelský úspěch, ale také důležitý krok v ochraně tohoto vzácného poddruhu lva. Díky příjemnému počasí už celá lví rodina vychází do venkovního výběhu, návštěvníci je tak uvidí každý den v africké oblasti zoo.
Chov lvů má v Zoo Zlín dlouhou tradici. Současný desetiletý samec Abamboo, kterého zoo získala v roce 2015 ze švýcarské Zoo Basilej, byl opakovaně spojován s různými samicemi, žádná březost však nikdy nebyla potvrzena. Do příchodu lvice Kwale z francouzského Parc Planete Sauvage v roce 2023 tak zlínská zoo vkládala velké naděje. Přestože bylo u tohoto páru zaznamenáno více pokusů o páření, nevedlo k úspěchu. „Po veterinárním vyšetření samce se ukázalo, že jeho plodnost je poměrně nízká. Popravdě jsme moc nevěřili, že by pár mohl mít mláďata. O to větší překvapení přinesl podzim 2024, kdy na konci října tříletá Kwale porodila tři lvíčata. Bylo to pro nás obrovské překvapení a zároveň nesmírná radost,“ uvedl zoolog Zdeněk Čech.
[caption id="attachment_209899" align="alignnone" width="690"] Foto: Zoo Zlín[/caption]
Porod proběhl přirozeně a bez jakýchkoli komplikací. Lvice Kwale se ukázala jako zkušená a starostlivá matka, která mláďata od první chvíle pečlivě chránila. První týdny strávila s lvíčaty v chovatelském zázemí mimo zraky návštěvníků. Lvíčata byla nejprve jen se samicí, od poloviny ledna chovatelé začali lvici s mláďaty spojovat se samcem Abamboo. „Vše šlo velmi pozvolna, nechtěli jsme nic uspěchat. Zpočátku Abamboo strávil s Kwale a lvíčaty jen několik minut, postupně se společný pobyt prodlužoval až několik hodin,“ vysvětlil zoolog Čech. Kwale se ukázala jako naprosto skvělá matka. Od samého počátku to byla ona, která určovala, jak blízko se Abamboo může ke lvíčatům přiblížit. „Vše k naší velké spokojenosti probíhalo v pořádku, v březnu jsme tak mohli celou lví rodinu poprvé vypustit na společnou návštěvu venkovního výběhu,“ doplnil Čech.
Nyní už celou lví tlupu návštěvníci uvidí každý den. „Doporučujeme zavítat k výběhu lvů v africké oblasti krátce po 9.00 hodině. To lví rodinka vychází právě do výběhu, lvíčata jsou plná energii, neúnavně dovádí a prozkoumávají každý kout výběhu,“ přiblížil Zdeněk Čech.
[caption id="attachment_209900" align="alignnone" width="690"]
Foto: Zoo Zlín[/caption]
Pro Zoo Zlín je víc než symbolické, že se lvíčata narodila právě v roce, kdy se pustila do výstavby prvního záchranného a chovného centra pro lvy. Nový domov v něm najde nejen zlínská lví rodina, ale také lvi, které stát zabaví soukromým chovatelům. „Chovné centrum je obrovským krokem vpřed v ochraně lvů. Poskytne nejen nový skvělý prostor pro naše lvy, ale zároveň pomůže řešit problém nevhodného chovu těchto velkých šelem v soukromých rukou,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Slavnostní otevření nového záchranného a chovného centra pro lvy zoo připravuje na konci června 2025.
-tz-

Aktuality28. 3. 2025
Konec března ve Valašských Kloboukách opět věnujeme jarní očistě našeho okolí. Společná úklidová akce se bude konat o víkendu od 28. do 30. března. Pozvěte rodinu, kamarády nebo kolegy a vydejte se na procházku, při které budete pomáhat přírodě a životnímu prostředí. Základní úklidové vybavení v podobě rukavic, odpadkových pytlů a nově také menších sáčků si můžete vyzvednout od pondělí 24. března v Klobuckém íčku. K odevzdávání nasbíraného odpadu bude v terénu sloužit jedenáct sběrných míst. Děkujeme za zapojení!
„Každý z nás může pomoci jarní přírodě podle svých sil a možností, i krátká vycházka spojená s uklizením menšího úseku je prospěšná a vítaná. Jako cíl svého úklidu si můžete zvolit třeba oblíbenou pěšinu nebo chodník, naučnou stezku, odpočívadlo, okolí cyklostezky nebo jiné místo, kde vidíte, že je to zapotřebí,“ pozval starosta Josef Bělaška a poděkoval všem, kteří se k výzvě přidají.
„Letošní novinkou jsou menší sáčky na odpad, které si mohou vzít jednotlivci, děti nebo třeba maminky s kočárky. Mohou je mít po ruce pro případ, že nezvládnou dlouhou trasu, ale třeba i jen cestou po městě někde na nějaké odpadky narazí,“ popsala inovaci Eva Fialová, koordinátorka projektu Zdravé město.
Společně s pomůckami na úklid účastníci v Klobuckém íčku obdrží i mapku sběrných míst, kam mají pytle s odpadem odkládat. Svoz proběhne hned po úklidovém víkendu.
-tz-

Aktuality28. 3. 2025
U požáru starých balíků slámy ve Štítné nad Vláří zasahovaly tři jednotky hasičů. Poplach byl hasičům vyhlášen ve čtvrtek 27. března v 19 hodin. Krajské operační a informační středisko vyslalo na odlehlé a špatně přístupné místo jednotky HS Valašské Klobouky, HS Slavičín a JSDHO Štítná nad Vláří. Hořící balíky ležely v těsné blízkosti lesa a hrozilo jeho zasažení. ,,K likvidaci požáru použili hasiči tři hasební proudy vody. O požáru byl také vyrozuměn majitel, který přivezl nakladač. Pomocí něj slámu rozhrnoval, hasiči vše pořádně prolili vodou a uhasili skrytá ohniska. Škoda požárem nevznikla,” popsala mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Po uhašení všech ohnisek zůstali na místě na dohlídku dobrovolní hasiči. [gallery ids="209878,209879,209880,209881,209882,209883"] Požár hromady starých balíků slámy ve Štítné nad Vlář. Foto: HZS -tz-

Aktuality28. 3. 2025
Maminky, manželé, páry, ale také zdravotníci a desítky dalších lidí ve čtvrtek od ranních hodin přicházeli na hematologické a transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice, aby se zapsali do registru dárců kostní dřeně. Oslovil je příběh Madlenky, která bojuje se zákeřnou chorobou a nutně potřebuje kostní dřeň. V poledne už bylo zaregistrováno 77 nových nadějí nejen pro Madlenku, ale také další nemocné. Před druhou odpolední počet překročil stovku a po ukončení akce v 15.00 hodin se zastavil na počtu 115!
Po celý týden volali na hematologické a transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice lidé a ptali se na možnost pomoci. „Od pondělí do středy jsme zaregistrovali třináct lidí. Dnešní (čtvrteční) speciální náborová akce začala oficiálně v sedm hodin, ale už po šesté přicházeli první zájemci o vstup do registru. Ve dvanáct jsme měli už sedmdesát sedm vyplněných dotazníků a zkumavek krve od nově přihlášených,“ informovala Mgr. Vendula Mlčáková, bioanalytik a vedoucí laboratoří hematologického a transfuzního oddělní Vsetínské nemocnice.
[gallery columns="5" ids="209861,209862,209863,209865,209864"]
Zapsat se do registru dárců kostní dřeně přišlo ve čtvrtek 115 lidí! Foto: Vsetínská nemocnice
Tak velký zájem o vstup do registru dárců kostní dřeně ani samotní zdravotníci neočekávali. Vsetínská nemocnice podniká nábory již deset let a do registru přivedla už bezmála tisícovku lidí z celého regionu, část populace ve věku 18 – 35 let již tedy v registru je. „Pořádáme nábory na Valašském záření, ve spolupráci s VHK ROBE Vsetín pak přímo na zimním stadionu na Lapači populární Hokej na dřeň. Uplynulý půlrok jsme se společně se Stoupa Cupem připojili k projektu #Pomahame, který přivedl do registru více než stovku dárců,“ připomenula vedoucí laborantka hematologického a transfuzního oddělení Marie Kašparová.
Tentokrát zájemce oslovil především příběh malé Madlenky, která se léčí se závažnou, její život ohrožující aplastickou anémií. Pomoci může kostní dřeň od vhodného dárce, jenž se zatím nenašel. „O vstupu do registru jsem uvažovala už poměrně dlouho a odkládala jej. Toto byl impuls, který jsem potřebovala, který mě sem přivedl. Byla bych ráda, kdyby moje kostní dřeň mohla pomoci,“ řekla nám Kateřina Žáková ze Vsetína, která vstoupila do registru společně se svým přítelem.
[caption id="attachment_209718" align="alignnone" width="690"] Zájemce oslovil především příběh malé Madlenky[/caption]
Jak uvedla primářka hematologického a transfuzního oddělení MUDr. Jana Pelková, kromě Madlenky je v současné době v České republice dalších 42 pacientů, netrpělivě čekajích na transplantaci kostní dřeně, která jim může zachránit život. Co nyní čeká vzorky, které zdravotníci odebrali od nově registrovaných? „Krev se bude v laboratoři vyšetřovat na znaky leukocytárních antigenů, takzvané HLA, a bude se hledat, jestli je někdo z nových zájemců vhodný pro případnou transplantaci, když ne, tak zůstanou v registru pro potřeby do budoucna,“ uvedla primářka hematologického a transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Jana Pelková.
Zájemci, kteří nestihli čtvrteční mimořádný nábor, mohou do registru vstoupit i v dalších dnech, v čase řádných odběrů krve či plazmy. Odběry takzvané plné krve jsou ve Vsetíně v pondělí a ve středu, krevní plazmy v úterý a v pátek. Zdravotníci doporučují se předem telefonicky domluvit na tel. čísle 571 818 602.
-tz-

Aktuality27. 3. 2025
Ve středu krátce po osmnácté hodině přijali policisté oznámení o pohřešování pětasedmdesátiletého seniora, který byl na návštěvě v obci Petrůvka u Luhačovic, odkud odešel na procházku a zpět se již nevrátil. ,,Muž asi ve 14.30 hodin odešel bez peněz i mobilního telefonu a okolí obce neznal. Po muži pátrali několik hodin rodinní příslušníci, ale před setměním požádali o pomoc policii,” popsala mluvčí policistů Monika Kozumplíková. Po muži začali pátrat policisté ze všech okolních obvodních oddělení i z oddělení v místě jeho bydliště. Zapojili se také policejní psovodi a policisté z pohotovostního a eskortního oddělení. V lesích v okolí Luhačovic hledal seniora policista na čtyřkolce. Zároveň nám pomohlo několik jednotek hasičů a do pátrání se zapojit i policejní vrtulník. V průběhu pátrací akce policisté přijali několik poznatků o výskytu seniora, ale podle těchto informací se mohl senior pohybovat na různých místech Zlínského kraje, od Slavičína až po Uherský Brod. Policisté proto všechny poznatky prověřili. ,,Nakonec nám pomohl řidič, který oznámil, že seniora před chvílí viděl v Uherském Brodě. Pohřešovaného muže vypátrali před třiadvacátou hodinou policisté prvosledové hlídky z Uherského Brodu na místní čerpací stanici. Muž byl zmatený, nicméně v pořádku,” uvedla policejní mluvčí. Záchranáři ho přesto kvůli jeho věku převezli na preventivní vyšetření do nemocnice. Pětasedmdesátiletý senior za 8,5 hodiny ušel bezmála 20 km. -tz-

Aktuality27. 3. 2025
Likvidační a sanační práce zřejmě nebudou trvat jen měsíce, ale mohou trvat i několik let. Ministerstvo životního prostředí svolalo ve středu druhé zasedání Krizového štábu MŽP k havárii cisteren převážejících chemickou látku benzen u Hustopečí nad Bečvou. Ta představuje největší havárii svého druhu na světě. Situace na místě je složitá, proto Krizový štáb doporučil Olomouckému kraji vyhlásit pro zasaženou lokalitu stav nebezpečí. Důvodem je, aby potřebné sanační práce mohly postupovat co nejrychleji. Nyní je zásadní odčerpávat podzemní vodu a odtěžovat kontaminovanou půdu. Aktuálně nehrozí žádné bezprostřední ohrožení zdraví, situace je nadále monitorována. ,,Likvidační a záchranné práce budou ukončeny po instalaci larssenové stěny a tím se dostaneme do druhé fáze, tedy sanace kontaminované zeminy a čerpání zasažených podzemních vod. Jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí na místě pracují tak rychle, jak je to z hlediska bezpečnosti možné. Situace s kontaminací podzemních vod je velmi riziková, proto Krizový štáb doporučil Olomouckému kraji vyhlásit pro tuto lokalitu stav nebezpečí, aby následně některé sanační práce mohly postupovat rychleji. Chtěl bych ujistit občany, že v tuto chvíli neexistuje žádné bezprostřední ohrožení zdraví. Budu dnes o jednání štábu informovat členy vlády, zejména o možnosti uvolnit finanční prostředky na sanace,” prohlásil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). [gallery columns="2" size="medium" ids="209790,209791"] Foto zdroj: ČIZP Tzv. larssenova stěna: Fyzická bariéra sestavená ze štětovnic zahloubených do 7 metrů v délce cca 210 metrů by měla omezovat mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem a situaci stabilizovat. Na místě je již vybudováno cca 70 metrů stěny.
Správa železnic uvažuje o vybudování náhradní koleje
Na místě havárie řídí Hasičský záchranný sbor bezprostřední likvidační práce. Česká inspekce životního prostředí koordinuje práce na zneškodnění havárie. Situaci řeší i Správa železnic. „Na místě havárie se pravidelně schází krizový štáb, aby vyhodnotil aktuální stav. Osobní doprava je nyní nahrazena autobusy a nákladní doprava se obsluhuje z jedné či druhé strany, dálkové vlaky jezdí odklonem. Uvažujeme o tom, že by se vybudovala náhradní kolej, která by lokalitu havárie obešla a mohla sloužit jak osobní, tak nákladní dopravě. V tuto chvíli nevíme, zda bude odstraňování následků havárie trvat měsíce, nebo až roky,“ vysvětluje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Havárie benzenu u Hustopečí nad Bečvou je svým rozsahem tak specifická, že i všechna řešení musí být unikátní. Na odstranění havárie se podílí špičkové kapacity nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Konečný celkový rozsah nákladů nelze v tuto chvíli odhadnout, jisté ale je, že dosáhnou řádu vyšších stamilionů korun. Likvidační a sanační práce zřejmě nebudou trvat jen měsíce, ale mohou trvat i několik let. ,,Na místě havárie aktivně probíhají nutná opatření. Situace je bezprecedentní, každý den máme nové poznatky, podle kterých jsou navrhována co nejefektivnější řešení situace. Komunikujeme se špičkovými odborníky a v tom určitě chceme i nadále pokračovat. Náklady na řešení situace jsou už nyní velké a mohou ještě narůstat, i proto musíme jednat co nejrychleji. Benzenu podle odhadů uniklo mezi 250 až 400 kubíky, což je mnohonásobně více, než se původně předpokládalo, to množství je enormní. Během likvidačních prací musíme postupovat velmi obezřetně tak, abychom v žádném případě neriskovali lidské zdraví,” říká Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí. https://youtu.be/xrxky9LrQE4?si=IbT6V0UQQamLnYi_ Zasaženou oblast tvoří především štěrky nebo písky, tedy horniny s velmi vysokou propustností. Česká inspekce životního prostředí denně monitoruje kvalitu povrchových vod v zasažené lokalitě. U nádrže č. 6 probíhá instalace tzv. larssenové stěny, která by měla omezovat prosakování benzenu podzemními vodami do vod povrchových. Na lokalitě je vyhloubeno více než 30 sanačních jam, ze kterých probíhá čerpání benzenu a kontaminovaných podzemních vod. -tz-
Aktuality27. 3. 2025
Ve čtvrtek 3. 4. 2025 proběhne v Základní škole Horní Lideč 130 den otevřených dveří. Návštěvníci si v době od 9:00 do 15:30 mohou prohlédnout areál a vnitřní prostory školy.
Poskytneme informace o tom, jak škola funguje, a zodpovíme veškeré dotazy. Na vaši návštěvu se těší zaměstnanci i žáci naší školy.
-tz-

Aktuality26. 3. 2025
Na pomoc Madlence, která potřebuje kostní dřeň, se zvedla velká vlna podpory v celé České republice. Madlenka trpí vzácnou poruchou krvetvorby a její život závisí na včasné transplantaci kostní dřeně. Podobně jako ona čeká na vhodného dárce mnoho dalších pacientů. Z tohoto důvodu se po celé České republice konají náborové akce s cílem zvýšit počet registrovaných dárců.
Také ve Vsetíně připravili na čtvrtek 27. března 2025 speciální nábor od 7.00 do 15.00 hodin v čekárně pro dárce krve hematologického a transfuzního oddělení (pavilon O, 2. patro) Vsetínské nemocnice.
Pokud ještě nejste v registru dárců kostní dřeně, jste ve věku 18 -35 let, s dobrým zdravotním stavem (bez trvalého užívání léků – vyjma antikoncepce a léků na sezónní alergie), vážíte alespoň 50 kg, jste ochotni pomoci, přijďte se registrovat. Vyplníte dotazník a pracovníci nemocnice Vám odeberou malé množství krve, je to chvilinka, která může zachránit život.

Aktuality26. 3. 2025
Ornitologové prokázali nové hnízdění vzácného orla mořského ve Zlínském kraji, na území kraje jsou v současné době známé pouze dva hnízdící páry tohoto druhu. Nově objevený pár orlů mořských hnízdí na území Vizovické vrchoviny. Na jeho ochraně spolupracují odborníci ze Zlínského kraje s Lesy České republiky a Českou společností ornitologickou, která na výskyt páru poprvé upozornila. Krajský úřad Zlínského kraje coby orgán ochrany přírody svolal na podzim loňského roku v místě hnízdiště jednání se zástupci Lesů ČR, aby projednali další postup a dohodli se na ochranných podmínkách hnízdiště. Od letošního 1. ledna až do 15. července jsou v oblasti hnízdiště omezeny veškeré lesnické práce, a to do vzdálenosti minimálně 300 metrů od hnízda. Orli mořští v době hnízdění obhajují své teritorium, dostavují hnízdo, snášejí vejce a vyvádějí mladé. „Dohoda je výsledkem velmi dobré spolupráce ochrany přírody Zlínského kraje s lesníky. Snažíme se společně vytvářet podmínky, které tomuto vzácnému dravci umožní bezpečné hnízdění a nerušený vývoj mláďat,“ uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Renata Prchlíková. Orel mořský hnízdí jednotlivě na okrajích zatopených území, v jezernatých, rybničnatých a pobřežních oblastech. V jeho potravě převažují ryby a živí se rovněž mršinami. Patří mezi nejvzácnější druhy dravců hnízdící na území České republiky, a především jde také o jeden z druhů nejvíce citlivých na vyrušování. Ve svém hnízdním teritoriu navíc tráví, na rozdíl od řady jiných druhů, většinu roku. Ve Zlínském kraji mohou lidé tohoto nápadně velikého dravce s bílým ocasem, jenž jej odlišuje od ostatních druhů orlů, spatřit například podél řeky Moravy, u Ostrožských jezer a jezer v okolí Spytihněvi. I když orlů mořských na území České republiky přibývá, stále se jedná o vzácný druh. V současnosti ornitologové vědí o 100 hnízdících párech v Česku. Velkým problémem jsou otravy orlů mořských z důvodu lidmi nastražených pastí. Odborníci apelují na veřejnost, aby byla všímavá a tyto trestné činy ihned oznamovala policii. -tz-

Aktuality25. 3. 2025
Zlínský kraj se v posledních letech potýká se suchem i nedostatkem pitné vody. Zatímco menší obce už dnes musí v létě řešit omezení spotřeby, odborníci varují, že situace se bude dál zhoršovat. Právě proto vznikl ambiciózní plán na výstavbu přehrady Vlachovice – vodního díla, které má regionu zajistit stabilní zdroj vody na desítky let dopředu.
O významu tohoto projektu, jeho historii, technických parametrech i komplikacích spojených s jeho realizací jsme za RegionValassko.cz hovořili s Ing. Janou Kučerovou, tiskovou mluvčí a vedoucí útvaru vnějších vztahů včetně marketingu.
Můžete udělat stručný exkurz do historie? Kdy se objevil nápad na výstavbu přehrady Vlachovice?
O významné vodárenské nádrži pro Zlínský kraj se uvažovalo již od konce druhé světové války. Lokalitě Vlachovice předcházela od 50. let 20. století lokalita Bohuslavice, tedy profil severně od obce Bohuslavice nad Vláří. V 70. letech byl profil hráze přesunut výše proti proudu, a to nad obec Vlachovice pod soutok Vláry a Sviborky, následně byl proveden geologický průzkum. Dokument „Generel území chráněných pro akumulaci povrchových vod a základní zásady využití těchto území“ (Generel LAPV) z roku 2011 pak posunul profil hráze nad soutok Vláry a Sviborky, čímž byl zmírněn případný vliv na CHKO Bílé Karpaty.
Na Generel LAPV navázala technicko-ekonomická studie z roku 2015. Jako součást studie byl proveden také podrobný průzkum současného stavu zásobování obyvatelstva pitnou vodou v širším zájmovém území. Z provedené analýzy vyplynulo, že při naplnění klimatického scénáře bude vodních zdrojů ve Zlínském kraji rychle ubývat. Pesimistické varianty uvažují s deficitem zdrojů ve Zlínském kraji již okolo roku 2040. Vodní dílo Vlachovice tak představuje významné opatření pro boj s následky klimatické změny.
[caption id="attachment_209562" align="alignnone" width="690"] Foto zdroj: Povodí Moravy, s.p.[/caption]
Proč je tato přehrada pro náš region tak důležitá?
Hlavním účelem VD Vlachovice je zajištění spolehlivého zdroje povrchové vody pro zásobování obyvatel pitnou vodou a pokrytí potřeb vody v území s nedostatkem podzemních zdrojů vody. Nádrž bude sloužit obyvatelům žijícím na území Zlínského kraje k zajištění zásobování pitnou vodou i ve víceletých periodách sucha. Hlavní účel díla bude zajišťován dodávkou vody do propojených vodárenských systémů v širším území. Neméně důležitými účely vodního díla je protipovodňová ochrana území pod vodním dílem a nadlepšování minimálních průtoků ve Vláře pod nádrží, pro zajištění nezbytných ekologických funkcí toku Vláry v období sucha.
Co nakonec rozhodlo, že se vybrala zrovna tato konkrétní lokalita?
Výhodou vybrané lokality je absence zásadních střetů s ochranou životního prostředí. Projekt zde má navíc podporu samospráv a veřejnosti a je zde jen v malém konfliktu se stávající zástavbou, kdy pro všechny potenciálně dotčené budovy již proběhlo majetkoprávní vypořádání. Pro nádrž je zde také morfologicky vhodný profil s příznivým poměrem mezi kubaturou hráze a zadrženým objemem vody. Část vrtných prací v předchozí etapě inženýrskogeologického průzkumu byla provedena též v alternativních profilech proti proudu Vláry, kde však nebyly zastiženy vhodnější geologické poměry. Současný návrh umístění přehradní hráze tak lze považovat za správný a není důvod jej měnit. Výhodou je také, že se jedná o pramennou oblast v zalesněném povodí s možností kvalitní ochrany povrchové vody.
Můžete vyzdvihnout některé zajímavé technické parametry přehrady? Jsou v něčem unikátní?
O vodním díle Vlachovice dříve některá média informovala jako o obří, a dokonce o největší na Moravě. To Vlachovice zcela určitě nebudou. Celkový objem bude 29 mil. m3. Pro srovnání: objem VD Nové Mlýny 135 mil. m3, VD Vranov 132 mil. m3, VD Dalešice 126 mil. m3, VD Vír 56 mil. m3. V tomto ohledu nelze o VD Vlachovice hovořit jako o obří ani největší vodní nádrži na Moravě. Ani výška hráze, která bude 40 metrů, nepatří mezi nejvyšší. Například výška hráze VD Vír je 66 metrů, VD Dalešice 88 metrů.
S ohledem na aktuální a zejména výhledový stav kapacity současných zdrojů pitné vody je výstavba VD Vlachovice nezbytná, neboť představuje jediné dostatečně efektivní opatření k dlouhodobému zajištění dodávek pitné vody pro obyvatelstvo. Současně bude na území Zlínského kraje jedinou nádrží s tzv. víceletým vyrovnáním a bude tak schopna zabezpečit odběry vody i v případě víceletého sucha.
[caption id="attachment_209563" align="alignnone" width="690"]
Vizualizace přehrady a jejího okolí. Foto zdroj: Povodí Moravy, s.p.[/caption]
Jak už to u většiny velkých a významných staveb bývá, tak i zde budou určité negativní dopady na okolní přírodu i na lidi žijící v okolí. Můžete některé zmínit a popsat, jak se je budete snažit eliminovat?
Nezbytným předpokladem pro povolení takto významného záměru je vydání kladného stanoviska v rámci posuzování vlivů záměru na životní prostředí, tedy v procesu EIA. Byla vypracována celá řada studií, hodnocení či jiných odborných prací, které slouží jako podklad pro posouzení vlivu záměru. Významná část podkladů je zaměřena na ovlivnění toku Vláry, na kterém se nachází u hranic se Slovenskem stejnojmenná evropsky významná lokalita (EVL). Ačkoli samotná zátopa vodního díla nachází mimo něj, nádrž se nachází v blízkosti hranice CHKO Bílé Karpaty, postup příprav je proto průběžně konzultován s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Výstupy těchto studií jsou průběžně zapracovávány do projektové dokumentace tak, aby byl minimalizován vliv záměru na životní prostředí.
Výstavba bude mít určitý negativní vliv na dotčené pozemky a stavby. V průběhu zpracování dílčích studií jsou podrobněji sledována veškerá rizika, k jejichž zmírnění budou následně navržena vhodná opatření. Jako příklad lze uvést původní návrh dočasné trasy pro dopravu materiálu k výstavbě, která byla dříve navržena skrze obec Vlachovice. Na základě projednání se zástupci obce a po zohlednění jejich požadavků byla dočasná trasa upravena a je nově navržena po stávající místní komunikaci. Veškerá doprava materiálu tak byla z větší části odkloněna z centra obce a dopad na občany tak bude menší.
Povodí Moravy preferuje přepravu materiálu po železnici s cílem v maximální míře eliminovat případné dopady na okolní obce.
Jakým způsobem probíhá schvalovací proces a jaké překážky musíte řešit co se týče administrativní stránky věci?
Od července 2022 intenzivně probíhají práce na projektové dokumentaci pro povolení záměru stavby. Vedle samotného projektu bylo nutné provést nebývalý rozsah inženýrskogeologického průzkumu, který vychází z průzkumných prací provedených v rámci předprojektové přípravy, kdy byly v dané lokalitě identifikovány velmi specifické geologické poměry.
Povodí Moravy od začátku příprav pravidelně informuje starosty obcí na společných jednáních o postupu příprav projektu, kdy se snaží zohlednit odůvodnitelné požadavky a připomínky obcí. Veškeré důležité změny a rozhodnutí jsou konzultovány a projednávány se zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a Krajským úřadem Zlínského kraje.
Aktuálně je schválena Aktualizace č.3 Zásad územního rozvoje Zlínského kraje, která blíže vymezuje plochu pro realizaci VD Vlachovice a dílčích doprovodných staveb.
[caption id="attachment_209564" align="alignnone" width="1200"]
Pro zvětšení klikni na obrázek. Vizualizace přehrady. Zleva jsou vesnice Újezd, Vysoké Pole, Drnovice, Tichov a nejblíže na obrázku Vlachova Lhota. Foto zdroj: Povodí Moravy, s.p.[/caption]
Jak se Vám daří získávat pozemky od původních majitelů? Můžete popsat tento proces?
Na základě Usnesení vlády č. 257 ze dne 15. dubna 2019 probíhalo do konce roku 2024 majetkoprávní vypořádání nemovitostí v prostoru vodního díla vč. jeho zátopy dle Zásad pro vypořádání práv k dotčeným nemovitým věcem. Všichni vlastníci nemovitých věcí byli osloveni. Výkupy řešili přímo zaměstnanci Povodí Moravy a jednání s jednotlivými majiteli směřovali v rámci předem vymezených možností ke vzájemné dohodě.
V současné době je vykoupeno či smluvně vypořádáno 98 % nemovitých věcí. Majetkoprávní vypořádání zbylých nemovitostí bude řešeno individuálně.
Chtěli bychom touto cestou poděkovat za ochotu, spolupráci, bezproblémové jednání a za trpělivost při výkupech nemovitých věcí do majetku ČR s právem hospodařit pro Povodí Moravy, s.p. V případě povodní vodní dílo Vlachovice zachrání mnohé lidské životy, domovy, příbytky, majetky a zajistí spolehlivý zdroj zásobování pitnou vodou pro celý Zlínský kraj. Děkujeme za Vaše velké uvědomění a veliké „děkujeme“ tak zasíláme hlavně jménem budoucí generace.
Jak přehrada ovlivní zásobování vodou v regionu?
Hlavním účelem vodního díla je zabezpečení vodárenského odběru a pokrytí potřeb vody i v budoucnu při zohlednění vývoje počasí uvažujícím klimatickou změnu (změna teploty, výpar, rozložení srážek, evapotranspirace, …). V několika etapách se počítá s propojením nejvýznamnějších skupinových vodovodů na území Zlínského kraje.
Ačkoli dominantní podíl na celkových vodárenských odběrech v zájmovém území (Zlínský kraj) je na straně podzemních zdrojů vody, výstavba VD Vlachovice jako nového povrchového zdroje vody je nezbytná, neboť představuje jediné dostatečně efektivní opatření k dlouhodobému zajištění dodávek pitné vody pro obyvatelstvo.
Jakým způsobem bude vybrán zhotovitel stavby?
Zhotovitel stavby bude vybrán na základě výběrového řízení, které bude schváleno Ministerstvem zemědělství. Zhotovitel bude muset doložit odbornost v podobě splnění kvalifikačních kritérií a příslušných zkušeností předložením referencí v podobě dříve realizovaných zakázek z oboru vodohospodářských staveb.
V jaké fázi se projekt nyní nachází?
V případě vodárenské nádrže Vlachovice pokračují projekční práce včetně geologických průzkumů, které budou v letošním roce dokončeny. Následovat bude řízení povolení stavby (záměru).
[caption id="attachment_209565" align="alignnone" width="690"]
Vizualizace přehrady a jejího okolí. Foto zdroj: Povodí Moravy, s.p.[/caption]
Jaký je další časový plán výstavby? Kdy by mohla být přehrada dokončena a uvedena do provozu?
Výstavba VD Vlachovice je plánovaná na roky 2028–2033. Zkušební provoz by měl být zahájen v březnu 2033. Harmonogram neuvažuje s nestandardními průtahy ve správních řízeních (zejména v procesu EIA) a s odvoláními účastníků řízení.
Jak je projekt financován?
Projekt je financován ze speciálních dotačních titulů Ministerstva zemědělství. Na projektové dokumentaci kanalizací v obcích v bezprostředním okolí VDV se podílí také Zlínský kraj. Část nákladů nese také Povodí Moravy.
Existují nějaké další připravované projekty, které by na vznik přehrady navazovaly?
Souběžně s VD Vlachovice jsou připravovány další záměry, které budou mít pozitivní dopad na kvalitu vody v nádrži a krajinu v blízkosti vodního díla. Jsou to přírodě blízká opatření, kdy se jedná konkrétně o malé vodní nádrže, tůně, revitalizace vodních toků apod. Dalším významným záměrem je odkanalizování obcí, kdy je řešeno nakládání se splaškovými odpadními vodami v obcích v okolí VD Vlachovice. Významnou součástí záměru je také náhrada silnice III/4942, která má za cíl zlepšení dopravní obslužnosti v území. Aktivity na plochách zemědělsky využívaných pozemků se zaměřují na protierozní zásahy, zadržení vody a organizační opatření umožňující zemědělskou činnost v povodí nádrže.
[gallery columns="2" size="medium" ids="209566,209567"]
Koupání sice přehrada nenabídne, ale pěší a cyklistické výlety kolem vodní plochy ano. Foto zdroj: Povodí Moravy, s.p.
Doplňkovým účelem vodního díla bude také energetické využití. Počítá se s rozvojem rekreačních a volnočasových aktivit v krásném přírodním prostředí, jehož se vodní dílo stane součástí. V blízkosti hráze vznikne informační centrum, nedaleké parkoviště bude sloužit jako výchozí bod pro pěší a cyklistické výlety kolem vodní plochy i do širšího okolí. Vyhlídka nabídne jedinečný pohled na hladinu vodní nádrže i hráz, která bude přístupná veřejnosti.
Jaký je váš osobní pohled na tento projekt? Co považujete za největší výzvu?
Celý projekt přípravy VD Vlachovice celkově považujeme za velkou výzvu. Poslední velká vodní nádrž, která byla v ČR vybudována, je VD Slezská Harta (Moravskoslezský kraj). Byla dokončená v roce 1997, tedy téměř před 30 lety. Specifika přípravy a realizace vodárenské nádrže byla naposledy v ČR řešena při výstavbě VD Boskovice, která byla dokončena v roce 1990.
Příprava VD Vlachovice je komplexní a specifická ve více ohledech. Náročnou je časová koordinace realizace dalších záměrů – odkanalizování obcí, přírodě blízká opatření, samotná vodní nádrž, propojení skupinových vodovodů, náhrada komunikace. Nejedná se tedy pouze o oblast vodního hospodářství, ale je třeba vypořádat se s výzvami nutnými řešit a koordinovat v souvisejících oborech. Jednou ze zásadních oblastí je u záměru tohoto rozsahu environmentální problematika. Nezbytná je také spolupráce s dotčenými subjekty, ať už se jedná o hospodařící a podnikatelské společnosti, místní samosprávy, fyzické osoby, ale také spolky ochrany přírody a další neméně důležité instituce či osoby.
-dř-

Aktuality25. 3. 2025
Není to tak dávno, co vás Region Valašsko informoval o novoroční párty studia orientálních tanců včetně rozsáhlé fotogalerie. Jedná se o skupinu žen, které měly svůj sen naučit se orientální tance, ale některým v tom, dle jejich názoru, bránila postava nebo věk. Z tohoto omylu je vyvedla až Lizka Volontyorová, která otevřela NaarDanceStudio na Vsetíně a ve Valmezu právě pro tyto ženy.
Vsetínská skupina, která má za sebou delší historii působení než ta z Valmezu, našla v sobě, díky dodávání sebevědomí od paní Lizky, dostatek odvahy a vyzkoušely si soutěže Hvězda Orientu v Náchodě nebo Fantázia Orientu v Žilině. Účast na soutěžích a setkání s kolegyněmi z regionu na novoroční párty přesvědčily členky studia, že nemusí o svých snech jenom snít, ale když to nevzdají, můžou je prožít na vlastní kůži.
Proto se devět žen ze vsetínského NaarDanceStudia rozhodlo zúčastnit 9. března 2025 mezinárodní soutěže v břišních tancích dvojic a skupin 16th Daughters of the Moonlight tedy Dcery měsíčního svitu v Budapešti. Vsetínské tanečnice si účast na soutěži spojily zároveň s výletem k mezinárodnímu svátku žen. Prohlédly si Budapešť a jak se svěřily samotné tanečnice, do pozdní noci štěbetaly o soutěži jako natěšené puberťačky v obrovském očekávání věcí budoucích.
[caption id="attachment_209383" align="alignnone" width="690"] Tanečnice z NaarDanceStudio na soutěži v Budapešti. Foto: Maya Székely[/caption]
Stalo se něco, na co si nedovolily, snad ani na vteřinu, tanečnice NaarDanceStudia pomyslet, protože by to zavánělo nemístnou pýchou a přehnaným sebevědomím. Ale nemožné se stalo skutkem. Vsetínské tanečnice z NaarDanceStudio se umístily na 1. místě s choreografií Pouštní bouřka (tanec se závojem ve stylu Fusion) v kategorii Pohádka a 2. místo obsadily s choreografií české orientální tanečnice Dany Minaříkové z Hradce Králové s názvem Warda v kategorii kurzistky.
Kdo by chtěl vidět tyto úspěšné tanečnice na vlastní oči, naskytne se mu možnost již 17. května 2025, kdy vystoupí od 20:00 v klubu KZ ve Valašském Meziříčí pod názvem Naar orientální show. Nejen, že zde tanečnice představí své oceněné tance, ale přivítají rovněž profesionální tanečníky a tanečnice z Polska, Maďarska, Německa, Slovenska a Ukrajiny. Vystoupí i zlínský tanečník s mezinárodním renomé David Katolický, působící v tanečním centru Orianadance Zlín. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji na adrese kzvalmez.cz nebo na tomto odkaze.
text: Radomír Dolanský, foto: Maya Székely

Aktuality24. 3. 2025
V sobotu 22. března zasahovaly složky IZS u obce Hovězí. Po půl deváté ráno byli totiž krajským operačním a informačním střediskem informováni o zraněné osobě v lese. Na místo vyrazila také jednotka hasičů ze Vsetína. „Muže zranil padající strom při práci v lese. Při příjezdu byla již na místě Policie ČR i posádka rychlé lékařské pomoci,“ popsal mluvčí hasičů David Martinec. Hasiči asistovali při ošetření zraněného. Na místo byl povolán také vrtulník záchranářů. Hasiči, policisté a záchranáři zraněného muže společnými silami transportovali do sanitního vozu a následně i do přivolaného vrtulníku. Muže zranil padající strom při práci v lese. Foto: HZS [gallery columns="6" ids="209408,209407,209406,209405,209404,209403"] -tz-
TOP REKLAMA










