


Aktuality31. 1. 2025
V noci ze čtvrtka na pátek 31. ledna krátce po půlnoci došlo ve Zlíně - Prštném k požáru chaty. V jejích sutinách byly nalezeny dvě prozatím neznámé osoby bez známek života. Za poslední týden se jedná už o druhý požár ve Zlínském kraji, při kterém žemřeli lidé. V sobotu zemřeli další dva lidé při požáru rodinného domu v Halenkově na Vsetínsku.
Požár byl nahlášen pár minut po půlnoci. „Na místo události vyjeli profesionální hasiči ze stanice Zlín a hasiči města Zlína. Po jejich příjezdu byl objekt celý v plamenech. Hasiči k likvidaci požáru použili tři hasební proudy vody a do hodiny měli požár lokalizovaný. Dřevěná chata byla požárem zničená a hrozilo její zborcení. Hasiči tak postupně rozebírali střechu a další části objektu a hasili skrytá ohniska. Jakmile to situace dovolila provedli průzkum vnitřních prostor chaty, přičemž nalezli dvě osoby bez známek života,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
[gallery columns="5" ids="205940,205939,205938,205937,205936"]
Při příjezdu hasičů byl objekt celý v plamenech. Foto: HZS Zlínského kraje
Tragickou událostí se zabývají zlínští kriminalisté společně s vyšetřovateli hasičů. Zjišťují, za jakých okolností k zahoření chaty došlo. „Na místě zasahuje kriminalistický technik a policejní psovod se služebním psem, který je speciálně vycvičen na vyhledávání akcelerantů hoření. Totožnost obětí a přesnou příčinu úmrtí určí až pitva,“ uvedla mluvčí policistů Simona Kyšnerová.
[caption id="attachment_205944" align="alignnone" width="690"] Chata ve které byly nalezeny dvě zemřelé osoby. Foto: PČR[/caption]
Vyšetřovatel hasičů si na místo vyžádal i dronovou službu ze stanice Holešov, která z výšky zadokumentovala požářiště. Výše škody byla vyčíslena na 4 miliony korun.
-red-

Aktuality30. 1. 2025
Střední škola Kostka je jedním z průkopníků společného dárcovství krve ve Vsetíně. Její studenti a pedagogové přišli na hematologické a transfuzní oddělení již potřinácté. Dohromady tentokrát darovali více než deset litrů krve. Přijďte také darovat krev, vyzývají zdravotníci, a pomozte tak překonat hranici čtyř tisíc odběrů ročně.
„Dnes přišlo a krev darovalo osmnáct studentů a čtyři pedagogové. Většina studentů poprvé, ale byly s námi i studentky, ze kterých jsou po loňské společné premiéře již pravidelné dárkyně. Studenti mají zájem, hlavně se jim líbí, že mohou darovat se svými kamarády, spolužáky, pedagogy. Že poprvé nejdou sami,“ uvedl učitel Střední školy Kostka Ing. Roman Daněk.
Společného dárcovství si zdravotníci hematologického a transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice velmi váží. „Těší nás spolupráce se středními školami, ale také firmami a spolky, kteří se do dárcovství aktivně zapojují. Společně budujeme silnou komunitu, která pomáhá,“ vysvětluje Mgr. Vendula Mlčáková, bioanalytik hematologického a transfuzního oddělení s tím, že v uplynulém roce darovalo ve Vsetíně krev celkem 3735 dárců, z toho 343 vůbec poprvé. „Kolem tohoto počtu se pohybujeme již několik let a čtyřtisícovou hranici se nám stále nedaří dosáhnout a překročit. Budeme rádi, pokud za námi přijdou další dárci a pomohou nám čtyřtisícovou metu zdolat,“ vyzývá Mgr. Mlčáková a děkuje všem, kteří se zapojují do záchrany života a lidského zdraví.
[caption id="attachment_205862" align="alignnone" width="690"] Studenti a pedagogové přišli darovat krev. Foto: Vsetínská nemocnice[/caption]
Dárcovství je jedinou možností, jak získat krev, uměle ji vyrobit stále není možné. Transfuze je přitom nezbytná při léčbě řady pacientů, potřebná je při operacích, porodech. „Za uplynulý rok jsme vydali ze skladu 1861 erytrocytárních přípravků,“ bilancuje Mgr. Mlčáková. Raritní byl případ pacienta hospitalizovaného na ARO, jehož léčba si vyžádala bezmála stovku transfuzních přípravků (erytrocytární, plazmu i trombokoncentráty).
Dobrovolným dárcem se může stát zájemce či zájemkyně ve věku od 18 do 65 let, kteří netrpí závažným onemocněním, například vážnější alergií, neprodělal onemocnění jater, neprodělal zánět ledvin či netrpí chronickým onemocněním ledvin, srdce a cév. Další podrobnější informace najdou zájemci na webu nemocnice. „Přihlášení k odběru je možné elektronicky, a to prostřednictvím Portálu pacienta. Odkazy najdou zájemci rovněž na našem webu. Přihlašování na konkrétní odběr je spuštěno vždy tři měsíce před termínem,“ dodala Mgr. Mlčáková. Odběry takzvané plné krve jsou ve Vsetíně v pondělí a ve středu. V úterý a pátek se odebírá krevní plazma.
-tz-

Aktuality30. 1. 2025
Čtyři jednotky hasičů zasahovaly ve čtvrtek 30. ledna u požáru kůlny, nacházející se v těsné blízkosti rodinného domu ve Vsetíně v místní části Rokytnice. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Požár, který byl ohlášen krátce po jedné hodině odpolední, měli hasiči už o hodinu později pod kontrolou, následně rozebrali části konstrukce zasaženého objektu a dohasili skrytá ohniska. „Událost se obešla bez zranění. Na místo požáru se dostavil vyšetřovatel hasičů, který zjišťuje příčinu vzniku požáru a výši škody,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. [gallery columns="2" size="medium" ids="205915,205916"] Požár kůlny ve Vsetíně. Foto: HZS -tz-

Aktuality PR ČLÁNEK30. 1. 2025
V dnešní moderní době se spousta lidí soustředí na cenu a rychlost. Ale měli bychom si připomenout, že skutečně kvalitní potraviny není možné vyrábět strojově ve velkých firmách. Naše rodinná Pekárna u mlýna s.r.o. vyrábí chleba, pečivo i mouku ručně, s důrazem na tradici a souznění s přírodou. Proč si vybrat právě naše výrobky?
1. Kvalita, která vyniká
Každý náš výrobek je originální podle vlastní receptury a prochází pečlivou kontrolou. Ruční zpracování mouky i pečiva zajišťuje, že výsledná chuť a kvalita budou vždy na špičkové úrovni. Strojová, průmyslová výroba se této individuální péči nemůže rovnat.
2. Receptury s tradicí
Naše rodinné recepty jsou předávány z generace na generaci. Každý bochník chleba i každé pečivo nese jedinečnou chuť, která vzniká kombinací tradice a moderních poznatků o kvalitní stravě. Chuť našich výrobků je tak často nezapomenutelným zážitkem.
3. Zdraví na prvním místě
Naše mouka se mele z přírodních obilovin, pomalým procesem na kameni, bez jakékoliv chemické úpravy. Pečivo z této mouky obsahuje daleko více vitamínů, bílkovin a vlákniny. V neposlední řadě obsahuje méně lepku. Navíc umožňuje zcela jiný průběh jeho štěpení, než průmyslové mouky a je tak vhodnou prevencí před vznikem celiakie. V souhrnu to znamená, že naše výrobky jsou nejen chutné, ale pro lidský organismus zdravější.
4. Podpora komunity a přírody
Když nakupuješ u lokálních výrobců, pomáháš tím celé komunitě. My spolupracujeme s regionálními dodavateli, což zaručuje čerstvé suroviny a nižší dopravní náklady. Pro většinu zákazníků jsme „za rohem“ nemusí k nám jezdit desítky kilometrů. Naši zaměstnanci jsou z bezprostředního okolí a do práce to mají nedaleko. Denně tak pomáháme krátit uhlíkovou stopu a přispíváme k ochraně naší planety.
5. Lokální výrobky jako cesta k lepší budoucnosti
Podporou lokálních firem přímo ovlivňuješ, co se děje v naší společnosti. Díky tobě mohou malé firmy přežít, pokračovat v tradicích a dále nabízet poctivé výrobky. Přispíváš k vytváření pracovních příležitostí pro místní obyvatele. Zisky těchto firem zůstávají v místě podnikání a vrací se ve formě odvedených daní zpátky do regionu. Společně můžeme vytvářet zdravější, ekologicky odpovědnější a příjemnější prostředí.
Všem zákazníkům touto cestou děkujeme za podporu naší pekárny a mlýna – Pekárna u mlýna 😊
PEKÁRNA U MLÝNA s.r.o.
Horní Lideč 114, 756 12
Sledujte nás na Facebooku
-pr-

Aktuality30. 1. 2025
Při příležitosti pololetního vysvědčení zlínská zoo připravuje milou akci. Každý žák základní nebo student střední školy, který předloží letošní pololetní vysvědčení v pokladně zoo, bude mít od pátku 31. ledna do neděle 2. února zajištěn vstup do Zoo Zlín za 1 Kč. Akce platí také pro školáky a studenty ze Slovenska. Oslava pololetního vysvědčení ve zlínské zoo má dlouholetou tradici a pokaždé se setkává s velkým ohlasem návštěvníků. „Pro získání vstupenky za 1 Kč stačí v pokladně zoo na hlavním vstupu předložit v tištěné podobě letošní pololetní vysvědčení nebo jeho opis. Známky vůbec nerozhodují, vstupenkou za 1 Kč odměníme každé letošní pololetní vysvědčení,“ uvedla Romana Mikešová, vedoucí oddělení marketingu. [gallery columns="4" ids="205736,205737,205738,205739"] Foto: archiv Zoo Zlín I v zimě je Zoo Zlín plná života a stojí za návštěvu. Do venkovních výběhů stále vychází například tygři ussurijští, jaguáři, pandy červené, tučňáci, žirafy, lachtani, velbloudi, klokani nebo lamy vikuně. „Příjemné vyhřáté prostory nabídnou pavilony žiraf, tapírů, tropická hala Yucatan nebo Zátoka rejnoků. Při krmení a hlazení rejnoků rádi odložíte teplé oblečení,“ doplnila Romana Mikešová. Teplá jídla a občerstvení zajistí restaurace Limpopo, Tyrol a Neapolitano, otevřena bude také Chocolatérie s nabídkou skvělé kávy a pralinek. Zlínská zoo je otevřena každý den v roce, v lednu a únoru od 8.30 do 16.00, pokladny a turnikety jsou otevřeny do 15.30. -tz-

Aktuality29. 1. 2025
„ELPE je moje nová hudební láska,“ tohle tvrdí někdejší lídr kapely Reflexy Libor Plšek, kterou vloni po více jak 20ti letech opustil. „Těch důvodu bylo hodně a člověk si to nejvíc uvědomí zpětně a pochopí, že patří někam jinam, ale to se normálně děje a není to nic vyjímečného. Nicméně byla to dlouhá etapa a hudebně se samozřejmě bude propisovat v repertoáru ELPE při živých vystoupeních. Jsme nová kapela, složená z lidí, kteří už kus hudební cesty ušli a nyní poskládali vlastní tvář, kterou budeme čím dál více prezentovat,“ říká Libor Plšek.
ELPE tvoří Libor Plšek-zpěv, Petr Janoušek - kytara, Milan Slovák - baskytara, Dominik Urik - bicí. Ačkoliv už odehráli několik vystoupení v loňském roce, za svůj oficiální start považuji až v současnosti vydaný první klip-singl (najdete ho na konci článku) pojmenovaný CHCI. Název písně vyjadřuje a popisuje filozofii skupiny. Na nahrávce se podílel taky jeden z nejrespektovanějších bubeníků české hudební scény - Roman Vícha, který je slyšet v písních Richarda Mullera, Ewy Farné, nebo Jany Kirschner. Produkci i realizaci nahrávky i videoklipu měl na starosti Endy Moon alias Ondřej Filák.
V současnosti se ozývají první promotéři, kapela pracuje na nových písních a promu. děje se toho hodně, což nás moc těší a těšíme se i na nové fanoušky".
Poslechněte si tuhle novou partu, stojí to za to.
https://youtu.be/OmWHjBrSVBk?si=lEGTZJaYZaRKKdSa
-tz-

Aktuality29. 1. 2025
Do roku 2025 vstoupilo město Valašské Klobouky s rozpočtem 260 milionů korun. Zastupitelé schválili rozpočet jako schodkový s tím, že schodek ve výši 53 miliony se bude financovat z přebytků hospodaření minulých let. Na plánované investiční akce je vyhrazena suma dosahující 95 milionů korun. K největším z nich patří rekonstrukce městského koupaliště a jeho zázemí, pokračující přístavba mateřské školy a modernizace tamní kuchyně nebo zbudování nového varovného a informačního systému. „Letošní rok bude ve Valašských Kloboukách z pohledu investic zaměřen na dokončení dvou velkých projektů, které započaly už loni a na kterých se nyní intenzivně pracuje. Jedná se o rekonstrukci městského koupaliště, kterou budeme dofinancovávat z vlastních prostředků částkou 30 milionů korun, a pak o přístavbu mateřské školy, která si v tomto roce vyžádá z rozpočtu obdobnou částku, ale více než 29 milionů bychom měli dostat zpět v podobě dotace z IROP,“ uvedl starosta Josef Bělaška. „Samozřejmě chystáme i rozvoj některých lokalit, pro které si necháme zpracovat studie nebo projektové dokumentace. V tomto duchu se pracuje na projektové dokumentaci pro revitalizaci sídliště Koželužská nebo pro první etapu revitalizace Trhoviska. K třetí etapě revitalizace sídliště Luční se dokončuje projektová dokumentace a chceme učinit všechny kroky k tomu, aby se v roce 2026 začalo s realizací. Také aktualizujeme studii rekonstrukce Masarykova náměstí, kterou bychom letos rádi projednali a představili i veřejnosti,“ naznačil starosta k letošním plánům. [gallery columns="5" ids="205702,205703,205704,205705,205706"]
Zlepšení bezpečnosti občanů
Město se také pustí do řady projektů potřebných z hlediska zlepšení bezpečnosti občanů nebo z pohledu udržitelného rozvoje a energetiky. „S povodněmi má naše město čerstvé zkušenosti. I proto vnímáme jako mimořádně důležité zrealizování projektu včasného varování a informování obyvatelstva, který zahrnuje i modernizaci rozhlasu ve městě a místních částech a který nás bude stát asi 10 milionů korun. Další finance pak poputují na protipovodňová opatření v území, nejblíže realizaci jsou opatření na ulici Nádražní, která již byla projednána i s místními obyvateli,“ sdělil Josef Bělaška. „Řešíme také následky loňských povodní a projektujeme novou komunikaci a chodník v ulici Jana Nerudy a také lávku přes potok u hasičské zbrojnice,“ dodal.Nový radar v ulici Brumovská, fotovoltaika, ...
Dále se letos plánuje zavedení úsekového měření rychlosti v ulici Brumovská, na které je vyčleněno 1,8 milionu korun. Na budově městského úřadu č. p. 177 proběhne modernizace datových sítí, která si vyžádá investici 5 milionů korun. Na instalaci fotovoltaických elektráren na veřejné budovy pak město vynaloží 5 milionů korun, přičemž 2 miliony se mu vrátí formou dotace. Běžné výdaje města jsou v rozpočtu plánovány ve výši 165 milionů korun. Jejich součástí jsou příspěvky pro příspěvkové organizace města, které v souhrnu činí 21,6 milionu korun. „Z toho pro mateřskou školu je připraveno 2,6 milionu, pro základní školu 7,4 milionu a pro dům dětí a mládeže 755 tisíc korun. Kulturní a vzdělávací středisko obdrží na provoz kulturního domu, městského muzea, knihovny, kina a kulturního domu ve Smolině příspěvek 10,8 milionu korun,“ přiblížil starosta. Do oprav a údržby místních komunikací půjde 7,8 milionu korun. Na opravy a čištění chodníků, cyklostezky či pěšin je určeno 2,5 milionu korun. Na péči o veřejnou zeleň a vzhled města je pak připraveno dalších 4,9 milionu. Svoz tříděného, komunálního i biologicky rozložitelného odpadu a nakládání s ním město vyjde přibližně na 7 milionů, na provoz sběrného dvora pak město vynaloží 2,4 milionu. Na dotace spolkům přihlášeným do programu Spolupráce město určilo 540 tisíc korun a na podporu velkých kulturních akcí a jejich technické zajištění vyčlenilo v součtu 1,2 milionu. Na dotace pro sportovní oddíly je připraveno 650 tisíc korun a pro provozovatele sociálních služeb to bude částka 1 milion korun. Na druhé straně městského rozpočtu stojí příjmy, které se plánují ve výši 207 milionů korun. Převážnou část tvoří příjmy daňové, které by letos měly dosáhnout výše 123 miliony korun. Dalšími významnými příjmy jsou transfery, které se předpokládají v celkové výši 57 milionů korun. Většinu z nich tvoří dotace na přístavbu mateřské školy, dále dotace od státu na výkon státní správy, ale jsou tu zastoupeny také příjmy od obcí na základě veřejnoprávních smluv, dotace na výkon sociální práce a podobně. -tz-
Aktuality28. 1. 2025
Už více než rok a dva měsíce je doprava na silnici první třídy I/57 mezi Horní Lidčí a Valašskými Příkazy omezena kvůli sesuvu krajnice. Řidiči musí v tomto úseku projíždět kyvadlově na semafory, což způsobuje zdržení, zejména v dopravních špičkách. Omezení má také negativní vliv na průjezd rychlé záchranné služby, hasičů i policistů. Záchranné složky už několikrát musely řešit složité dopravní situace při průjezdu tímto místem. Frustrace místních obyvatel i projíždějících motoristů stále roste, neboť Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má komunikaci ve správě, s opravami stále nezačalo. Na semafory se zde jezdilo už dříve, při stavbě cyklostezky, ale tam se alespoň něco dělo.
O problému ví ŘSD minimálně od roku 2022
O problémovém místě se vědělo už při stavbě cyklostezky, která sousedí s touto silnicí. Právě proto není v tomto úseku osazena krokorcová konstrukce vetknutá k silnici (jako je tomu hned o kousek dál), právě proto je v tomto místě osazena obří lávka - kvůli ochraně nestabilního svahu. Nestabilita svahu je dlouhodobá a byla zde již před zahájením stavby cyklostezky. „Po kontrole stability svahu geotechnikem bylo při projektování cyklostezky rozhodnuto o přemostění úseku, aby se místo obešlo a nezasahovalo do něj. Na konci roku 2022 byl majitel a správce komunikace, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, upozorněn na zátrhy v komunikaci I/57 v kritickém místě,“ vysvětlila pro server regionvalasko.cz starostka Valašských Příkaz Oldřiška Vaňková. Podle ní se situace zhoršila po deštivém podzimu 2023, kdy došlo k podmáčení svahu a následnému sesuvu části krajnice. [gallery columns="5" ids="205719,188152,169128,188154,188316"]Obec Valašské Příkazy čelí neoprávněné kritice
I přesto, že silnice není v majetku obce a dotčený úsek dokonce ani na jejím katastrálním území, tak kritika z řad občanů směřuje právě na vedení Valašských Příkaz. „Bohužel musíme snášet neoprávněnou kritiku za nečinnost majitele silnice I/57, kterým je ŘSD, kterou vnímáme jako problém. Více než rok všichni čekáme na opravu,“ uvedla Oldřiška Vaňková. Pro místní i projíždějící je omezující a frustrující sledovat tato omezení bez zřejmého pokroku. Často se v době špiček tvoří kolony, které znepříjemňují každodenní cestu do práce, školy či na nákupy. Opravu silnice a sesuv svahu musí řešit majitel a správce komunikace, tedy ŘSD. „Obec má jen velmi malé možnosti a kompetence, které jsou v podstatě omezeny pouze na informativní charakter. Můžeme požadovat sdělení informací o fázi projektu, výběrovém řízení, zhotoviteli a termínech zahájení prací, a urgovat co nejrychlejší plnění, což také průběžně činíme. Nic víc ovlivnit nemůžeme,“ dodala starostka.ŘSD slibuje zahájení oprav na jaro
Podle vyjádření Mgr. Lucie Trubelíkové z Týmu komunikace ŘSD je již dokončeno výběrové řízení na zhotovitele havarijní opravy. „Podepsali jsme smlouvu se zhotovitelem a dohodli se na zahájení opravy začátkem příští stavební sezóny, to znamená na jaře, jakmile budou vhodné klimatické podmínky. Omezení bude po celou dobu neměnné, to znamená řidiči budou opravovaným úsekem projíždět kyvadlově na semafory,“ uvedla. Zda se tak opravdu stane by jsme se měli dozvědět v následujících měsících. Připomínáme, že v polovině minulého roku nám ŘSD opravu slibovalo na podzim 2024 (viz. článek S opravou silnice v obci Valašské Příkazy se začne až na podzim). K zajištení svahu bude použita technologie tzv. hřebíkování s injektáží. Ukázka této technologie je na videu: https://www.youtube.com/watch?v=asRcW0Avgi4 -red-
Aktuality28. 1. 2025
Celková nemocnost akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji ve 4. kalendářním týdnu roku 2025 činila 1 726 nemocných na 100 000 obyvatel. Oproti minulému týdnu došlo k významnému nárůstu o 28 % a výrazně se zvyšuje podíl chřipkových onemocnění. Nemocnost na akutní respirační onemocnění v posledním týdnu nabrala na dynamice s překročením epidemického prahu.
Nejvyšší nemocnost u akutních respiračních onemocnění s hodnotou 3 696 nemocných osob na 100 000 obyvatel je zaznamenána u předškolních dětí, tj. u dětí ve věkové kategorii 0-5 let, avšak nejvyšší nárůst je evidován u školáků ve věkové kategorii 6-14 let, a to o 68,8 %.
Z okresů je nejvyšší nemocnost ARI hlášena v okrese Uherské Hradiště s hodnotou 1 866 nemocných osob na 100 000 obyvatel, následována okresem Vsetín s hodnotou 1 755 nemocných osob na 100 000 obyvatel. V okrese Kroměříž činí nemocnost 1 675 nemocných osob na 100 000 obyvatel a v okrese Zlín 1 626 nemocných na 100 000 obyvatel.
Vzhledem k nárůstu výskytu akutních respiračních onemocnění vyhlásila Vsetínská nemocnice a.s. s platností od pondělí 27. ledna 2025 ZÁKAZ NÁVŠTĚV na oddělení následné péče, ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP). Výjimku může udělit ošetřující lékař, případně primář oddělení. „Apelujeme na příbuzné, kteří přicházejí na návštěvy za pacienty, hospitalizovanými na dalších odděleních, aby používali ochranu dýchacích cest. V souladu s výzvou Krajské hygienické stanice Zlínského kraje se obracíme na všechny, kteří chtějí navštívit své blízké v nemocnici, aby svou návštěvu odložili, pokud vykazují známky akutního respiračního onemocnění, protože jakékoliv další onemocnění může výrazně zhoršit zdravotní stav jejich blízkých,“ uvedla tisková mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.
-tz-

Aktuality28. 1. 2025
Policisté pátrají po pohřešovaném muži z Valašských Klobouk, který měl pravděpodobně dne 17. ledna 2025 vycestovat vozidlem Ford Transit modré barvy do Německa. Kontaktním byl ještě o den později, ovšem od 18. 1. již o sobě nedal žádnou zprávu a na svém mobilním telefonu je nedostupný. „Jakékoliv informace o pohřešovaném muži přijmeme na kterékoliv policejní služebně, popřípadě prostřednictvím linky 158,“ uvedl mluvčí policistů Petr Jaroš. Aktualizace 28. 1. 2025 Muž byl již nalezen a pátrání je zrušeno. -tz-

Aktuality27. 1. 2025
Mgr. Petr Münster je zkušený meteorolog, který se již více než dvě desetiletí věnuje zkoumání a předpovídání počasí na Regionálním předpovědním pracovišti ČHMÚ v Brně. Během své kariéry spolupracoval s mnoha předními meteorologickými institucemi a jeho odborné komentáře k extrémním meteorologickým jevům se často objevují v médiích. V našem rozhovoru se s ním podíváme nejen na to, jak se počasí na Valašsku mění a čím je zajímavé, ale také na jeho pohled na současné klimatické výzvy a budoucí vývoj. Pane Münstere, je počasí na Valašsku něčím specifické? Mám pocit, že když přejedu kopce směrem na Uherské Hradiště nebo do Zlína, tak je to jako bych urazil 200 kilometrů, co se změny počasí týká. Přitom je to kousek. Čím to je? Každý územní celek s odlišnou strukturou terénu vůči sousednímu celku bude vykazovat jiné počasí, to asi tušíme všichni. Specifikace ale může být v tom, kde se území nachází v rámci svého širšího okolí nebo dokonce v rámci střední Evropy. A to kvůli změnám v proudění vzduchu. U Valašska je konkrétní počasí ovlivňováno hlavně vyšším pásmem hraničních hor – konkrétně při jižním proudění se přes tyto hory vzduch dobře vysušuje a ohřívá. Proto při jižním větru jsou údolí na Valašsku často nejteplejšími lokalitami a zároveň se vůči jiným částem Moravy vyskytuje méně oblačnosti. V severní části Valašska funguje srážkový stín Beskyd také. Totiž při proudění od severu se přes Radhošť sice značná část srážek dostane ještě do údolí Rožnovské Bečvy, ale dále se vytrácejí. Důležité jsou také úvaly kolem řeky Moravy a Moravská brána. Z Ostravské pánve Moravskou branou natéká v zimě nízká oblačnost při severovýchodním proudění a zasahuje tak nejprve Valašské Meziříčí. Při směru větru JZ nebo SV je právě kvůli Moravské bráně vítr silnější na Kroměřížsku, hlouběji do Zlínského kraje tyto směry zeslabují. Hlavními faktory, které ovlivňují a pozměňují počasí, jsou tedy nadmořská výška a tvary reliéfu na Valašsku a v okolí. Dá se tedy říct, že je pro území Valašska těžší predikovat počasí? Tato specifika mnohdy zvýrazňují rozdíly mezi reálnými hodnotami a hodnotami, které vypočítává model, proto meteorolog může předpověď počasí zpřesnit a být lepší než výkonný superpočítač, kterému se nemusí předpověď úplně vyplnit. Jinak předpověď počasí pro Valašsko je náročnější spíše z toho hlediska, že musí být detailněji popsána. Například v nížinách Jihomoravského kraje nemusím řešit odhad nadmořské výšky, kde se bude měnit skupenství srážek. Můžete nám ve stručnosti vysvětlit, jak se dělá předpověď počasí, řekněme na následují den? V obecném principu jsou činnosti u předpovědi jednoduché. Podívám se, jaké počasí je teď, a popíšu, jak se bude dále vyvíjet. Pochopitelně, čím dál chci počasí odhadnout, tím je to složitější. Na minuty a první hodiny dopředu se mohu více spolehnout na extrapolaci měřených a pozorovaných dat (radary a družice), samozřejmě s povědomím o základních fyzikálních principech. Vzdálenější předpověď se opírá o modelová data, která ale nejsou naprosto přesná, proto se zvyšuje nejistota úspěchu. V tom bližším pohledu se meteorolog snaží srovnávat skutečně naměřené hodnoty s těmi vypočtenými a zjišťuje příčiny, proč se hodnoty liší a zda, či jak velký dopad tyto rozdíly budou mít v dalším odhadovaném vývoji. Jakmile jsme v předpovědi na další dny, už musíme spoléhat na pomoc jednotlivých scénářů numerických modelů. Práce meteorologa je porovnávat modelové výstupy mezi sebou a zhodnotit pravděpodobný scénář. Bohužel neplatí vždy, že nejpravděpodobnější scénář bude nejpřesnější. I když se snažíme klonit k většinovému názoru, mohou zde hrát roli i zkušenosti nabyté z obdobných situací. Kromě analýzy je náročnou prací meteorologa finální vybraný scénář jednoduše popsat. Zde hraje jistou roli subjektivní způsob interpretace. Každopádně si asi dovedete představit, že obrovské množství informací je potřeba namáčknout do pár slov, proto často nepřesnosti, resp. zahlazení detailů, vznikají pouze kvůli zjednodušeným výstupům. Jaký je největší omyl, který mají lidé v povědomí o předpovědi počasí? Podle mě je nejmylnější představa lidí to, že všechny ikonky počasí, nebo jiné grafické výstupy, které si prohlížejí na telefonech a na internetu, vytváří meteorolog. Grafických výstupů, které záleží na volbě meteorologa, je velmi málo. Například ikony počasí od meteorologa najdete pouze v několika případech předpovědních map na webu chmi.cz. Také mapa výstražných oblastí je produktem člověka. Drtivá většina grafických výstupů je ale vyrobena automaticky nějakým numerickým modelem. Je v nich tolik informací, že by to meteorolog nestačil přeinterpretovat. Proto je třeba vědět, že většina výstupů, které jsou na internetu v podobě map, grafů a ikon, jsou pro meteorologův scénář počasí pouze vstupní informací, kterou si sám modifikuje. Ano, často je ten výstup velmi podobný. Jak se změnilo vaše technologické zázemí pro tvorbu předpovědí za posledních 20 let? Jsou díky tomu předpovědi spolehlivější? Rozhodně se poslední dobou mění interpretace, obzvláště u velmi krátkodobé předpovědi (na pár hodin dopředu) se jde do větších detailů. Pomáhají tomu právě nové technologie a vývoj nových produktů. Z těch nejnovější je třeba zmínit vypuštění družice Meteosat třetí generace, ze kterých letos začínáme čerpat více informací o oblačnosti v nepřetržitém módu a v kvalitnějším rozlišení. Jak bez dnešních technologií predikovali počasí naši předkové? Ty principy jsou stejné i dnes, ale jsou potřeba základní znalosti fyzikálních procesů a také všeobecná cirkulace atmosféry. Například pokud vidím postupující kupovitou oblačnost s nevýrazným vertikálním rozsahem od jihu, tak jsou jen 2 možnosti. Buď je to pohyb po okraji tlakové výše s centrem na východě od mé pozice – pak se bude oblačnost spíše rozpadat. Nebo je to pohyb po okraji tlakové níže s centrem na západ od mé pozice – pak má oblačnost šanci růst do větších rozměrů, třeba až do přeháňky. Přijde mi, že se o práci meteorologů nejčastěji mluví v kontextu toho, že jim "zase nevyšla předpověď", nemrzí Vás to? Přijde mi, že je toto povolání trochu nedoceněné. Máte pravdu, ale je to do značné míry dáno tím, že lidi často nevědí, co si pod získanou informací představit, nebo nelze správně svou lokalitu zařadit do výčtu různých informací, protože jsou příliš obecné. A vše to zaštiťuje skutečnost, že si lidé nedokážou představit, jak je ve světě předpovědí počasí složité vyhovět požadavkům jednotlivců, resp. že to nelze. A také se pochopitelně stává, že ta místní realita opravdu neodpovídá přesné představě meteorologova scénáře, který do médií vypustil. Zkrátka pochválit se musíme hlavně mezi sebou (úsměv). Můžete trochu vnést světla do toho, která odvětví jsou závislá na Vaší správné předpovědi počasí? Pro koho jsou předpovědi užitečné či nezbytné, mimo běžné obyvatele? Když úplně odhlédnu od nebezpečných projevů počasí (povodně, bouře, sucho, vítr), na které musí reagovat IZS, energetici apod., tak jsou to dispečinky údržby silnic, teplárenské podniky, organizátoři kulturních akcí a samozřejmě novináři, kteří potřebují o něčem psát (úsměv). Cítíte pocit velké zodpovědnosti? Zodpovědnost je pochopitelně veliká právě při nebezpečném počasí, ale spolupracující složky IZS, naštěstí díky různým školením a cvičením, jsou obeznámeni, co za rizika a nejistoty tyto předpovědi přinášejí. To odlehčuje to břemeno možnosti nesprávného odhadu. Asi všichni vidíme, že klima se nějakým způsobem mění. V zimě je málo sněhu nebo žádný. To by bylo před 20 lety skoro nemyslitelné, dnes už jsme na to zvyklí. Čím to je? Klima se děje v určitých cyklech, stejně jako u výkyvů počasí v našich zeměpisných šířkách po oteplení musí přijít ochlazení, nelze se neustále oteplovat, protože existují určité fyzikální hranice. Klimatické cykly jsou pochopitelně delší a závisí na faktorech, které nemusí přímo souviset s naším územím, týkají se menšího měřítka – až celé planety. Dynamičtější změny jednotlivých faktorů umožní, že se vystřídá více kombinací jejich působení a to v posledních dekádách vede k nastolení extrémních projevů (pro nás extrémních, možná že v minulosti byly ještě extrémnější lokální projevy). Obzvláště u teploty vzduchu je ten efekt více kumulativní – loňské nahromadění přebytků energie se snáze projeví v letošních vyšších teplotách. Ale stále musíme mít na paměti fyzikální limity. Zrovna letošní zima na Valašsku je zatím v celku příjemná a na vytvoření vrstvy sněhu stačilo jen, aby 2 dny sněžilo. Můžeme očekávat, že tento trend bude nějak pokračovat? Jak si myslíte, že se bude počasí (nejen) na Valašsku dále měnit v následujících letech? Problém je ten, že počasí ve vnitrozemí a obzvláště ve střední Evropě nemusí vždy přebírat trendy celé Evropy. Valašsko bude vždy častěji než Čechy pod vlivem kontinentálního klimatu a povětrnostních situací z východní Evropy. Takže i přes trend zvyšování průměrné teploty vzduchu na planetě, to nemusí být poznat. Jednak počasí je kolísavé a v rámci dnů nepoznáme, že letošní zima bude například celkově o 0,1 °C teplejší, a jednak posuzování celku na základě jednoho čísla není úplně správné. Ale kvůli historickým měřením se od nich musíme odrazit. Jinak řečeno, stát se může cokoliv, z minulých trendů teplot to ale statisticky vypadá, že průměrně teplejší roky (hlavně zimy) nás ještě čekají. Je nějaká naděje, že v dohledné době budeme schopní "poručit větru a dešti", nebo se budeme muset novým klimatickým změnám prostě přizpůsobit? Poručit větru a dešti se už mnohde pokoušejí, ale je to na bázi krátkodobého ovlivnění lokálního počasí, nikoliv klimatu. A ne vždy to mělo blahodárné očekávané účinky, takže bych to ani nedělal. Planeta Země si s výkyvy poradí po svém, půjde spíše o to, jestli budeme schopni ty podmínky přežít. Rozhodně se jako lidstvo můžeme zasloužit o to, že budeme krajinu méně devastovat. Jenže to tolik nevynáší, takže k tomuto rozhodnutí snad dospějeme, ale půjde to asi velmi pomalu. Než se planeta dostane do cyklu, který bude mít příznivější nebo chladnější klima, budeme se muset přizpůsobovat. -dř- Máte tip na zajímavou osobnost k rozhovoru? Napište nám - david@regionvalassko.cz

Aktuality26. 1. 2025
Deset jednotek hasičů zasahovalo v sobotu v jedenáct hodin večer u požáru rodinného domu v Halenkově. Byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu. Jednalo se o požár dřevěnice, objekt byl při příjezdu hasičů kompletně v plamenech. Hasiči okamžitě zahájili zásah s využitím několika útočných proudů. V dýchací technice provedli vstup do objektu, aby prohledali prostory. „Můžu potvrdit že se jednalo o požár rodinného domu. Při průzkumu byly nalezeny dvě osoby bez známek života. Požár se podařilo dostat pod kontrolu přibližně hodinu po půlnoci, zásah na místě však pokračoval až do ranních hodin. Přesné okolnosti tragédie budou předmětem dalšího šetření.“ uvedl mluvčí hasičů Pavel Řezníček. [gallery columns="4" ids="205588,205587,205586,205585,205584,205583,205589,205582"] Požár rodinného domu v Halenkově. Foto: HZS Velitel zásahu ohlásil celkovou likvidaci požáru v 5:02 hodin. Na místě nyní pracují vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje i Policie ČR, kteří se snaží zjistit přesnou příčinu vzniku požáru. Pro průzkum byl využit také dron profesionálních hasičů, který umožnil ohledání nestabilních částí budovy. Na místě zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči ze stanic Halenkov, Vsetín, Karolinka, Nový Hrozenkov, Valašské Meziříčí, Ústí, Velké Karlovice, Valašská Polanka, Holešov a Hovězí. -red-

Aktuality24. 1. 2025
Ve zlínském regionu a nejen v přilehlých oblastech startuje již II. kolo projektu, jehož cílem je posílit postavení a kompetence podnikatelek ve věku 50+. Projekt podnikatelkám přináší podporu, zdroj inspirací a nové příležitosti. „I. kolo proběhlo během roku 2024 a zapojeny byly podnikatelky z oblasti kolem města Zlína, Kroměříže, Vsetína, Českých Budějovic, Plumova, Vizovic a Valašských Klobouk. Setkávání zapojených dam a jejich vzájemné sdílení bylo vždy velmi inspirující a celý projektový tým se snažil, aby probíhala na zajímavých místech a přinášela sebou další bonusy v podobě příjemného prostředí. Neskonalou radost mám z toho, že vítězkou I. kola se stala paní Alena Dynková z Valašských Klobouk. Věřím, že už snad každý tady z naší oblasti slyšel o její sbírce panenek, kterou vystavuje v Galerii Klobučan ve Valašských Kloboukách,“ přiblížila Pavlína Vaňková z MAS Ploština. A co čeká na nově přihlášené dámy? • 8 měsíců s mentorem/koučem, který vás povede krok za krokem. • Talentový test CliftonStrengths34 + konzultace s koučem ZDARMA (v hodnotě 5 200 Kč). • Výběr témat, která vás nejvíce zajímají: 1. Finanční gramotnost 2. Právní minimum pro podnikatelky 3. Digitální marketing a sociální sítě 4. Time management – jak skloubit podnikání s rodinou [gallery ids="205468,205469"] Nemusíte se bát, že něco nestihnete – program se přizpůsobí Vašim možnostem. Budete navazovat kontakty, sdílet zkušenosti a inspirovat se úspěšnými podnikatelkami. 2 nejlepší absolventky získají možnost spolupráce se zahraničními podnikatelkami z EU. Projekt je financován z EU, proto je pro zapojené dámy zcela ZDARMA. Přihlásit se můžete na webu projektu www.rostemechytre.cz a začít tak psát další úspěšnou kapitolu svého podnikání s naší plnou podporou. Více informací: Bc. Pavlína Vaňková, MAS Ploština, z.s., tel.: 731 738 970, email: pavlina.vankova@plostina.cz -pr-

Aktuality23. 1. 2025
Tvorbu deseti významných českých ilustrátorů – od ikonických klasiků až po současné talenty, představuje výstava Největší čeští ilustrátoři, která se koná do 23. března 2025 v Galerii Desítka v krásně zrekonstruovaném Obchodním domě ve Zlíně. Na návštěvníky čeká fascinující pohled na díla, která utvářela a stále utvářejí českou ilustraci. Můžete se těšit na legendárního Krtečka Zdeňka Milera, nezapomenutelného Maxipsa Fíka Jiřího Šalamouna, mistrovská díla Adolfa Borna i Jiřího Trnky, který je známý jako průkopník animace, nebo na ilustrace Kamila Lhotáka. Výstava rovněž představí práce Stanislava Holého, Petra Modlitby, Pavla Čecha, Borise Jirků a dalších renomovaných umělců, včetně Jana Zrzavého. [gallery columns="5" ids="205405,205406,205409,205407,205408"] Výstava Největší čeští ilustrátoři Akce spojuje dvě generace českých ilustrátorů a nabízí fascinující pohled na umění, které oslovuje nejen děti, ale i dospělé a všechny milovníky výtvarného umění. Kromě samotné expozice můžete navštívit promítání filmového dokumentu a každý čtvrtek od 19 hodin se zúčastnit večerní komentované prohlídky s galeristou Pavlem Chmelíkem (je nutná rezervace předem), která je doprovázena hudebním vystoupením. Kavárna Galerie Desítka je během konání výstavy otevřena každý den od 10:00 do 18:00 a ve dnech večerní komentované prohlídky až do 20:30, kdy si tady můžete vychutnat kávu, dezert nebo sklenku vína v jedinečné atmosféře s výhledem na noční Zlín. Termín: 17. 1. – 23. 3. 2025 Místo: Galerie Desítka, Obchodní dům Zlín, náměstí Práce 2523 Více informací: obchodnidumzlin.cz -tz-

Aktuality22. 1. 2025
Celková nemocnost akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji ve 3. kalendářním týdnu roku 2025 činila 1 348 nemocných na 100 000 obyvatel. Práh epidemie (přibližně 1 600 nemocných na 100 000 obyvatel) v našem kraji zatím překonán nebyl, to se ale zřejmě v dohledné době zmení.
Oproti minulému týdnu došlo k nárůstu o 4 %, zvyšuje se i podíl chřipkových onemocnění. Stejně, jak v celé České republice, došlo k nárůstu nemocnosti akutními respiračními onemocněními u školáků, tj. u dětí ve věkové kategorii 6-14, a to ve Zlínském kraji o 18,4 %. Pokračuje tak celoplošné šíření chřipky a v následujících týdnech bude podle očekávání epidemiologů výskyt akutních respiračních infekcí nadále vysoký.
Chřipka je podle laboratorních vzorků dominantním původcem respiračních onemocnění. Cirkulují viry chřipky typu A i viry chřipky typu B. Při kontaktu zejména s vysoce rizikovými osobami např. ve zdravotnických a sociálních zařízeních se návštěvám doporučuje použití respirátoru, aby se zabránilo zavlečení nákaz do těchto zařízení.
Vsetínská nemocnice vyzývá příbuzné, kteří chtějí navštívit hospitalizované pacienty, aby používali ochranu dýchacích cest. V případě, že na sobě pozorují příznaky respiračního onemocnění, aby návštěvu odložili.
„V souvislosti s plošným šířením akutních respiračních onemocnění, včetně chřipky, důrazně připomínám nezbytnost dodržovat preventivní opatření, jako jsou hygiena rukou, tj. častější mytí rukou, např. po příchodu do práce, školy, zdravotnického zařízení atp., časté větrání a zejména ohleduplnost, tj. pokud mám příznaky respiračního onemocnění, zůstávám doma,“ uvedl ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví a zástupce hlavní hygieničky ČR Matyáš Fošum.
-red-
TOP REKLAMA










