Aktuality30. 6. 2017
V pátek (30. 6. 2017) odpoledne hořel dodávkový vůz v Hrádku na Vlárské dráze na Slavičínsku.
Požár dodávky na ulici Nádražní byl hasičům ohlášen v 16:48 hodin. „Na místo byli vysláni profesionální hasiči z požární stanice Slavičín, a také dobrovolní hasiči ze Slavičína a z Hrádku na Vlárské dráze. Dohromady vyjely k požáru dvě automobilové stříkačky a jeden dopravní automobil," informoval Roman Žemlička z HZS Zlínského kraje.
foto HZS Zlínského kraje |
Dodávka Peugeot stála v době příjezdu hasičů těsně za křižovatkou a bránila plynulému provozu. Hasiči použili k dohašení požáru jeden vysokotlaký proud vody. Z vozidla během jízdy vytekly provozní kapaliny, které hasiči zasypali sypkým sorbentem.
„Řidič vozidla hasičům sdělil, že ho na požár upozornil kouř. Zastavil za křižovatkou vůz a po vystoupení uviděl, jak z motorového prostoru odkapávají hořící kapky. Jeden z protijedoucích řidičů zastavil a zapůjčil tři hasicí přístroje, čím došlo k omezení šíření požáru," popsal situaci Žemlička.
Na místo požáru se dostavil vyšetřovatel hasičů. Příčinou vzniku požáru je technická závada na elektroinstalaci. Škoda způsobená požárem byla vyčíslena v předběžné výši 50 000 korun.
-tz-Aktuality30. 6. 2017
Zlínský Obchodní dům Prior se k 1. červenci 2017, po osmdesáti letech existence, uzavře veřejnosti. Ale jen na rok. Známou baťovskou stavbu, která patří k dominantám Zlína, čeká rozsáhlá rekonstrukce, která jí vrátí původní vzhled a vtiskne novou, moderní náplň. Po jejím ukončení by se měl Obchodní dům znovu otevřít návštěvníkům v létě 2018.
Budova už je s výjimkou přízemí vyklizená, většina nájemců ji opustila ke konci dubna. Pro veřejnost bylo přístupné už jen přízemí s prodejnou Billa a několika dalšími obchody, které se po uzavření Obchodního domu vystěhují v průběhu prvních červencových dnů.
Novou podobu přibližují vizualizace další foto |
„Hned poté začnou stavební práce, týkající se v první fázi především přeložek inženýrských sítí a bouracích prací u jižní přístavby. Již během léta také začne nejviditelnější a zlínskou veřejností zřejmě nejočekávanější zásah, jímž je odstrojení stávajícího pláště budovy, který se následně vrátí do původního vzhledu z doby vzniku včetně podoby oken," uvedl Radovan Pilich, jednatel společnosti Prior Zlín, která je investorem rekonstrukce a majitelem budovy.
Generálním dodavatelem rekonstrukce, která si vyžádá náklady v řádu několika stovek milionů korun, bude na základě výběrového řízení společnost Strabag.
Většinu obchodního domu obsadí po ukončení rekonstrukce zlínská společnost HP TRONIC. Přesune sem mj. administrativní sídlo a zřídí wellness hotel. „To, že se budeme podílet na oživení jedinečné dominanty města v blízkosti baťovského továrního areálu, sídla Zlínského kraje a Kongresového centra, je pro nás velkou výzvou i ctí," dodal generální ředitel společnosti HP TRONIC Daniel Večeřa.
Odpočívárna wellness hotelu další foto |
Obchodní dům byl postaven podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury v duchu zlínské funkcionalistické architektury v roce 1932. V 50. letech po necitlivých stavebních zásazích, zejména změnách proporcí oken, ztratil svůj původní jedinečný vzhled. Ten by mu měla rekonstrukce navrátit a současně přinést budově atraktivnější náplň, mimo jiné zřízením obchodní pasáže v prvních dvou poschodích s vybranými obchody, službami a několika gastronomickými podniky.
Třetí až páté patro pak obsáhne administrativní centrum firmy HP TRONIC pro přibližně 400 zaměstnanců. „Plánujeme ho pojmout v souladu s nejnovějšími trendy. Nové prostory budou pro naše zaměstnance i návštěvníky lépe dopravně dostupné. Navíc budou moci přímo v budově využívat pestrou nabídku gastronomických podniků," dodal Daniel Večeřa.
Hotel s wellness centrem a restaurací vznikne ve čtyřech nejvyšších poschodích včetně plánované nástavby na střeše. HP TRONIC zde zúročí své dlouholeté zkušenosti z podnikání v cestovním ruchu ve Velkých Karlovicích, kde od roku 1996 úspěšně provozuje Resort Valachy s hotely Lanterna, Horal a Galik, relaxačním centrem Wellness Horal a Ski areálem Razula.
Martina ŽáčkováAktuality30. 6. 2017
Občané Valašských Klobouk i místních částí loni přispěli tříděním odpadů ke snížení uhlíkové stopy a omezení negativního dopadu spotřebního chování naší společnosti na životní prostředí. Celkem lidé do kontejnerů a na sběrný dvůr přinesli bezmála 395 tun recyklovatelných odpadů, čímž se zasloužili o úsporu 424 tun emisí CO2 ekv. a 8 403 139 MJ energie. Vyčíslení nám poskytla autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.
Konkrétně občané v roce 2016 vytřídili 59 tun plastů, 132 tun papíru, 71 tun skla, 130 tun kovů a 2 tuny nápojových kartonů. Díky fungujícímu systému sběru tohoto odpadu a předávání využitelných složek komunálního odpadu k recyklaci dochází k nezanedbatelné úspoře energie. Přínosem zodpovědného nakládání s vytříděnými odpady je pak snížení produkce skleníkových plynů, které v součtu představují uhlíkovou stopu naší společnosti.
Lenka Zvonková
Aktuality30. 6. 2017
S nápadem zkulturnit nově otevřený železniční podchod pro chodce v Horní Lidči přišel starosta obce Josef Tkadlec. Se svou myšlenkou se obrátil na vedení ZŠ v Horní Lidči.
Žáci osmých tříd v čele s Mgr. Janou Gajdošovou tuto výzvu ochotně přijali a zhruba v půlce června projekt s názvem „Malování podchodu" zahájili. Na výtvarnou tvorbu a práci v podchodu byla vybrána skupina jedenácti žáků 8.A(Jan Bělota, Kryštof Lalošák, Vojtěch Kudela, Marek Petrůj, Radek Petřík, Jana Březáčková, Veronika Muchová, Martina Novosadová, Kristýna Trčková) a 8.B (Michal Fiala a Eliška Brhlová).
Osmáci pomalovali podchod v Horní Lidči |
„Po mnoha plánech jsem navrhla, abychom se shodli na námětu, který bude odpovídat všem věkovým kategoriím, nebude provokovat žádným extrémním projevem a rozhodla se pro téma "Lidské postavy". Ztvárňují pohyb a směr chůze v podchodu. Objevují se zde všechny věkové kategorie lidských postav od malých dětí až po stáří. Postavy jsme obkreslovali na nový penetrovaný podklad, který nám dopředu připravil pan malíř Valčík z Poteče a dodal nám speciální exteriérové barvy na vlastní tvorbu. Jednotlivé figury tvoří otisky lidí, kteří tudy denně procházejí a jsou místními obyvateli," vzpomíná na počátek projektu Mgr. Jana Gajdošová.
Nejprve výtvarníci obkreslili malé postavy dětí prvního stupně, poté byly doplněny postavy starších žáků a kolemjdoucích lidí. Figurální kompozice dětí jsou pojaty barevně a postavy kolemjdoucích, náhodně vybraných lidí, jsou ztvárněny do odstínů šedých až černých barev. Na stěnách podchodu nechybí ani postavy pana starosty, tajemnice, jednotlivých učitelů ze základní školy a lidí, kteří podchodem procházeli. Tímto způsobem celá skupina pracovala každodenně po dobu dvou týdnů.
Skupina výtvarníků s Mgr. Janou Gajdošovou |
„Je tady zakreslený dokonce pan policista, který dostal hlášení, že jsme nějací vandalové a ničíme podchod, nebo hasič, který strážil místní hasičskou zbrojnici," vzpomíná s úsměvem paní učitelka.
„Počasí nám velmi přálo a se skupinou mladých umělců jsme mohli tvořit jakousi každodenní uměleckou performanci, která do malířského dění vtáhla okolní svět každodennosti. Proto děkujeme všem zúčastněným, nejen žákům, kteří projekt tvořili, ale i dětem, mladým i starším lidem, kteří byli ochotni se "otisknout" do našeho velkého díla, panu Valčíkovi z Poteče, který nám podchod pro malování připravil a vybral pěkné odstíny barev. Velký dík patří obci Horní Lideč, která celou akci zajistila a materiálně podpořila. Projekt je otevřený mnoha dalším možnostem a ztvárněním i do budoucna, a to po stránce historické, zeměpisné i výtvarné. Nadále se budeme těšit na spolupráci i další případné tvůrčí projekty," uzavírá Jana Gajdůšková.
-tz-Aktuality29. 6. 2017
Policisté v pondělí odpoledne řešili krádež kola ve Vsetíně Rokytnici. Zjistili pachatele a dále zjistili, že tito muži mají na svědomí i krádež jízdních kol z minulé středy. V úterý odpoledne si muži převzali sdělení podezření z trestného činu krádež.
Třiačtyřicetiletý muž ze Vsetína oznámil v pondělí odpoledne, že mu zmizelo během dvou minut jeho kolo. To si odložil u obchodu v místní části Vsetína Rokytnice a při návratu kolo již nenašel. Hodnotu kola odhadl na tři tisíce korun. „Dále policistům uvedl, že si všiml opodál stojících dvou mužů a tito při jeho příchodu z obchodu již na místě nebyli," uvedl tiskový mluvčí policie Vladislav Malcharczik.
Policisté našli dva muže opodál i s dvěma jízdními koly. Kola sice neodpovídala popisu ztraceného kola, ale jejich podoba byla nápadně shodná s popisem jízdních kol, která byla odcizena minulou středu v obci Lhota u Vsetína. „Muži skončili v rukou policistů a měli co vysvětlovat. Mezitím se odcizené kolo našlo u místa krádeže ve křoví," řekl mluvčí.
Policisté zjistili, že se jednadvacetiletý muž z Hornolidečska a osmnáctiletý ze Vsetínska minulou středu dopoledne potulovali obcí Lhota u Vsetína. Všimli si odstavených kol u místní školy a tak se šli na ně podívat. Kola nebyla zajištěná a tak je použili na přesun do Vsetína. „Způsobili tak majiteli a majitelce kola škodu za osmnáct tisíc korun. Další kolo potom měli v úmyslu ukrátst z jediného důvodu - jedno kolo měli píchlé a tak si chtěli opatřit druhé," informoval tiskový mluvčí.
Odcizená kola muži vydali policistům a ti je předali pravým majitelům. „Oběma mužům v úterý odpoledne předal policista sdělení podezření z trestného činu krádež. Za tento trestný čin lze podle trestního zákoníku uložit až dva roky vězení," dodal Malcharczik.
-tz-
Aktuality29. 6. 2017
Objekt, v němž funguje městská sauna a v němž také mají sportovní kabiny valašskokloboučtí fotbalisté, podstupuje kompletní rekonstrukci. Ta se skládá jednak z vnějších opatření k energetickým úsporám, jednak z obnovy vnitřních dispozic. Budova se tak dočká zateplení obvodových zdí, nové střešní krytiny i oken, nového zdroje vytápění a také rozvodů. V interiéru proběhnou rekonstrukce zdravotechniky, omítek i podlah. Práce by měly být hotové do konce září.
„Pro saunu a sportovní kabiny byl zhotoven projekt celkové revitalizace, který byl rozdělen na dvě části, z nichž první řeší zateplení a změnu vytápění. Náklady této etapy činí 3,8 milionu korun, přičemž 1,26 milionu pokryje dotace Státního fondu Životního prostředí," řekla k investiční akci starostka Eliška Olšáková. „Druhá část se týká rekonstrukce vnitřních instalací a povrchů a počítá s náklady 2,1 milionu korun. Tuto částku vyhradilo město ve svém rozpočtu," doplnila.
Foto: MěÚ Valašské Klobouky |
V kabinách dojde ke změně vnitřních dispozic, které byly z hygienického hlediska nevyhovující. V 1. patře budou pro hráče vybudovány nové sprchy a počítá se i se samostatnou místností pro rozhodčího, tak aby zázemí odpovídalo předpisům fotbalové soutěže. Šatny sportovců i sociální zařízení dostanou novou zdravotechniku a omítky, na něž naváží obklady, dlažby, podlahové krytiny a výmalba. Součástí bude také nový šatnový nábytek a vybavení interiérů.
„Vnějšek budovy bude zateplen minerální vatou a na sauně bude s ohledem na provoz provedena odvětrávaná fasáda, aby se předešlo případným problémům s vlhkostí v interiéru. Část budovy bude také opatřena vodorovnou izolací, která zabrání šíření zemní vlhkosti," pověděl Radek Bařinka, vedoucí odboru investic a strategického rozvoje. K energetickým úsporám přispěje i výměna několika oken a v části, kde sídlí sauna, rovněž nahrazení stávajícího topení akumulačními kamny za tepelné čerpadlo.
Lenka Zvonková
Aktuality29. 6. 2017
V neděli 2.7.2017 se koná ve Študlově na fotbalovém hřišti 11.ročník soutěže v požárním sportu Memoriál Jindřicha Polácha.
„Tak jako každý rok i letos zde bude připraveno bohaté občerstvení v podobě pravého hasičského guláše, klobásek, hranolky a další pochutiny. Na čepu bude oblíbený Radegast 10 a pro řidiče a děti poctivá malinovka," uvedl za pořadatele Ivo Juráček.
Memoriál Jindřicha Polácha ve Študlově foto archív redakce |
To, že soutěž patří k nejoblíbenějším denním soutěžím, dokazuje i účast na minulém ročníku, kdy se sešlo více jak pět desítek družstev. „Memoriál Jindřicha Polácha byl zařazen do série Valašské hasičské ligy. Bude zde k vidění zajisté spousta úctyhodných výkonů a doufáme, že padne i rekord tratě," poznamenal Ivo Juráček.
Přijďte podpořit soutěžící týmy a užijte si odpoledne plné napínavých sportovních výkonů.
-tz-Aktuality29. 6. 2017
Po bezpečnější silnici a bez dopravních omezení již mohou motoristé projíždět v úseku mezi Huslenkami a Zděchovem na Vsetínsku. Stavební akce v hodnotě bezmála 16 milionů korun, která byla zahájena v létě 2016, byla nyní úspěšně dokončena.
Stavební práce a částečná uzavírka na silnici III/4874 z Huslenek do Zděchova koncem června skončily. V místě, kde se silnice dotýkala vodního toku a byla jím v minulosti podemílána, je již náležitě zabezpečena.
Předmětem díla byla stavba opěrné zdi, stavební úprava přilehlé silnice a toku Zděchovka. Byla zde vybudována železobetonová opěrná zeď o délce 80 metrů hlubině založená na mikropilotách. Na ní byla vytvořena železobetonová monolitická římsa, do které je ukotveno zábradelní svodidlo. Líc zdi má kotvený kamenný obklad. Koryto toku Zděchovka bylo v délce 120 metrů upraveno a posunuto tak, aby byla zachována jeho čtyřmetrová šířka. V místě přeložení toku bylo koryto nově upraveno, břehy jsou zatravněny. Náběhové klíny přeložky toku na začátku a na konci opěrné zdi byly opatřeny kamennou dlažbou do betonu. Silnice v délce 158 metrů byla stavebně upravena včetně konstrukčních vrstev. Odvodnění vozovky bylo zajištěno příčným spádem částečně do dlážděného příkopu a vybudovaných dvou propustů a částečně k opěrné zdi a dále do přilehlého toku.
Zhotovitelem stavby byla firma Správa a údržba silnic Valašska, s. r. o., Valašské Meziříčí. Konečná cena za tuto zakázku činí 15,988 milionu korun (vč. DPH). Stavba byla financována v celém rozsahu Zlínským krajem prostřednictvím Ředitelství silnic Zlínského kraje.
-tz-Aktuality28. 6. 2017
Mechanický betlém v Horní Lidči je unikátní exponát svého druhu na Valašsku, který propojuje původní biblický příběh s hmotným bohatstvím příhraničních krajů od dob pohanských až po období křesťanství. Nyní betlém pokračuje v rozvoji své původní myšlenky mapováním příběhu Cyrila a Metoděje v našem kraji.
Na 75 betlémských postaviček se rozpohybovalo již v prosinci 2011. Mezi jednotlivými vyřezávanými výjevy nalezneme tradiční jesličky s jezulátkem, ztvárnění typických valašských řemesel, významná poutní místa i turistické památky česko-slovenského příhraničí. Doposud betlémem provází film o poutníkovi, kde se biblický příběh snoubí s valašskými zvyky. Dnes, téměř o 6 let později, se v prostorách budovy betlému představil nový snímek inspirovaný životem slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje.
Zleva: Martin Žucha-režisér a kameraman, Josef Tkadlec-starosta, Dana Daňová-ředitelka CCR Vých.Moravy |
„Mimo tradičního biblického příběhu a jeho postav měl betlém od počátku reprezentovat společnou historii našeho česko-slovenského příhraničí od dob pohanských přes období Velké Moravy až ke křesťanství. Abychom v této myšlence pokračovali, rozhodli jsme se rozšířit projekci betlému o nový film, který je založen na životopisu slovanských věrozvěstů a nese název Na úsvitu společných dějin - po stopách Cyrila a Metoděje. Chceme, aby si návštěvníci betlému uvědomili, že naše civilizace vychází z křesťanských kořenů a právě svatí Cyril a Metoděj stáli na jejím počátku," uvedl Josef Tkadlec, starosta obce Horní Lideč.
Film bude možné zhlédnout ve společenské místnosti budovy betlému.
„Betlém v Horní Lidči je od svého otevření výraznou turistickou atraktivitou nejen Valašska, ale celého kraje. O tom svědčí stále rostoucí čísla návštěvnosti. Jsem velmi ráda, že i zde můžeme vidět nový, inspirativní rozměr oživení cyrilometodějské tradice a úcty, která v tomto regionu doposud nebyla až tak patrná," doplnila Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Jak dále doplnila, nový film výrazně oživí nabídku cestovního ruchu v oblasti Hornolidečska. Zhlédnutí filmu trvá téměř 30 minut a nabízí celou řadu informací o životě sv. Cyrila a Metoděje.
Na Vaši návštěvu se těší, Betlém Horní Lideč
Aktuality28. 6. 2017
324 řidičů, kteří překročili povolenou rychlost, přistihli policisté během čtyřdenní dopravně bezpečnostní akce, která proběhla v uplynulých dnech ve Zlínském kraji a byla zaměřená právě na dodržování předepsané rychlosti.
„Dopravní policisté zastavili a zkontrolovali 1 286 vozidel a zjistili 350 dopravních přestupků, z nichž naprostá většina byla překročení rychlosti. Ve zbylých 26 případech se jednalo o alkohol za volantem, nevyhovující technický stav a jízda bez dálniční známky," informovala mluvčí zlínských policistů Lenka Javorková.
Foto Policie ČR |
Nejčastější porušení rychlosti v obci bylo podle dopravních policistů kolem 70 km/h. Nejvyšší rychlost v obci pak naměřili řidiči v Poličné - 87 km/h. Mimo obec, na silnici I/50´v Buchlovských kopcích zastavili policisté řidiče, který jel ve směru na Starý Hrozenkov rychlostí 135 km/h. Na dálnici D 55 jsme naměřili nejvyšší rychlost 167 km/h.
„Dopravně bezpečnostní akce budou ve Zlínském kraji pokračovat i v následujících měsících," dodala Javorková.
-tz-
Aktuality28. 6. 2017
Rozkvetlé balkony a barvami oplývající předzahrádky se budou ucházet o úspěch ve dvanáctém ročníku soutěže Město v květech. Obyvatelé Valašských Klobouk i místních částí Lipina, Smolina a Mirošov se do soutěže mohou hlásit sami, ale také mohou doporučit kvetoucí okna či zahrádky sousedů, rodinných příslušníků nebo dalších lidí ze svého okolí. Letos se navíc budou nově hodnotit květinové výzdoby obyvatel městské památkové zóny, kteří si vyzvedli sazenice rozdávané zdejší radnicí. Přihlášky včetně fotografií mohou lidé zasílat do konce září, soutěží se o hodnotné poukázky na nákup zahradnických potřeb.
„Pohled na bohatě kvetoucí výsadbu rodinných i bytových domů je vždy příjemný a lahodí oku každého kolemjdoucího. Těší nás, že se lidé snaží, aby jejich domy i zahrady působily upraveně a udržovaně, protože v součtu vypadají přívětivě celé Valašské Klobouky. Soutěž Město v květech má ocenit ty nejšikovnější zahrádkáře, a tak bych občany ráda povzbudila, aby se do soutěže přihlásili, nebo nominovali své blízké," vyjádřila starostka Eliška Olšáková.
Foto: MěÚ Valašské Klobouky |
Soutěž probíhá ve dvou kategoriích, předzahrádky rodinných domů a květinová výzdoba balkonů a oken rodinných nebo bytových domů. Komise bude hodnotit kompozici a originalitu výsadby, sladění barev, respektování nároků rostlin i jejich zdravotní stav.
K přihlášení je potřeba doložit fotografie květinové výzdoby, které byly pořízeny během roku 2017. „Pokud lidé nemají možnost fotodokumentace, můžeme ji po dohodě zajistit," sdělil vedoucí stavebního odboru Alois Oliva. U něj se také mohou soutěžící přihlašovat, a sice na e-mailu oliva@mu-vk.cz, případně v listinné podobě na adresu Městský úřad Valašské Klobouky, stavební odbor, Masarykovo náměstí 189, 766 01 Valašské Klobouky.
„V případě, že bude zahrádka nominována ze strany někoho jiného, proběhne návštěva zástupců komise a s majitelem dohodneme jeho účast v soutěži," doplnil k novince Alois Oliva, vedoucí stavebního odboru. „Podobně obejdeme občany v městské památkové zóně a s jejich souhlasem květinovou výsadbu nafotíme a předložíme komisi k vyhodnocení," dodal.
Lenka Zvonková
Aktuality27. 6. 2017
Na počátku krádeže hliníkových kol byla náhoda a alkohol. Na jejím konci po pár dnech sdělení podezření z trestného činu krádež s trestní sazbou až tři roky odnětí svobody dvěma recidivistům.
V sobotu 17. července večer se potkali dva kumpáni v restauraci ve Valašských Kloboukách. Devětadvacetiletý muž z blízké obce měl již vypitých pár piv, když si k němu přisedl o šest let mladší kamarád z jiné obce. „Oba již měli trable se zákonem a oba byli podmíněně propuštěni z výkonu trestu. Ani aktuální hrozba vězení je nezastavila před nápadem ukrást z blízkého rodinného domu hliníková kola," uvedla k případu mluvčí zlínských policistů Monika Kozumplíková.
Myšlence nestálo nic v cestě. Kumpáni se vydali na lup. Z volně přístupného dvora neobydleného rodinného domu ukradli čtyři hliníková kola v ceně více než devět tisíc korun, které vzápětí prodali jednomu z kamarádů za pět set korun. Peníze si rozdělili a vzápětí propili.
„Policisté se o krádeži kol dozvěděli následující den od muže, který se o dům stará a který měl kola nachystaná k prodeji. Díky výborné místní znalosti muži zákona tušili, kdo má krádež na svědomí a nemýlili se," řekla mluvčí.
Oba recidivisté se ke krádeži přiznali a svého činu litovali. Starší z mužů byl dvakrát a mladší již čtyřikrát soudně trestaný. „Vzhledem k tomu, že byli oba podmíněně propuštěni z výkonu trestu se zkušební dobou do září roku 2017 a do června roku 2018, hrozí jim za trestný čin krádež až tříletý trest odnětí svobody," dodala Monika Kozumplíková.
-tz-Aktuality27. 6. 2017
Nepříjemnou sobotní noc zažili návštěvníci hostince v malé obci poblíž Valašských Klobouk. Po deváté hodině večer přišel do hostince místní devětatřicetiletý muž, který se domáhal konzumace alkoholu.
Vzhledem k jeho evidentní silné podnapilosti mu majitelka odmítla alkohol podat. To muže zřejmě rozlítilo natolik, že začal urážet přítomné hosty vulgárními výrazy. „Aby toho nebylo málo, chtěl se vymočit na zahrádce. Když se mu to nepodařilo, vykonal svou potřebu na dveře vedoucí na toalety. Jak hosté, tak personál restaurace, muže několikrát vyvedli ven, ale pokaždé se vrátil zpět a pokračoval v hrubostech směřujícím k hostům.," popsala událost mluvčí policistů Monika Kozumplíková.
Prvosledová hlídka policie, která na místo přijela, muže důrazně upozornila, aby z restaurace odešel. Protože však díky silné podnapilosti (téměř tři promile alkoholu) nebyl schopen situaci pochopit a hrozilo, že s napadáním nepřestane, policisté muže zajistili a následně převezli do protialkoholní záchytné stanice v Kroměříži.
„Policisté z Valašských Klobouk nevhodné chování opilého muže prověřují jako přestupek proti občanskému soužití, za který mu ve správním řízení hrozí několikatisícová pokuta," dodala Kozumplíková.
-tz-Aktuality27. 6. 2017
V neděli 25. 6. 2017 bylo v Jarcové tolik hasičů na metr čtvereční, že strachy neškrtaly ani sirky, natož aby vzplál oheň.
Nejen, že zde probíhalo druhé kolo Vsacké ligy TFA, ale v těsném sousedství na hřišti stovky dětí z řad hasičské mládeže bojovaly v Pohárové soutěži okresní ligy mladých hasičů. Takže tentokrát měli dospěláci z TFA tu nejlepší možnou podporu od svých mladších kolegů, kteří se chodili dívat, co všechno musí zvládnout nejtvrdší hasič, aby přežil. Bylo to úžasné předávání zkušeností v přímém přenosu. Starosta Jarcové Ivo Veselý, který soutěžící přivítal, může být na svoji hasičskou základnu určitě pyšný.
Je otázkou, zda počasí, tedy proudy padající vody v prvním kole Vsacké ligy TFA ve Viganticích, byly horší než výheň, která vítala soutěžící v Jarcové? Jaderná elektrárna nacházející se pouhých 149 600 000 km od Jarcové jela na plný výkon a jakoby horkovodní roura vedla přímo do motokrosového areálu. Jak báječné byly vzpomínky na opačný extrém. Náročnou soutěž můžete sledovat ve fotogalerii, kterou naleznete pod titulní fotografií v článku.
Vsacká liga TFA Jarcová fotogalerie |
Ale takový je úděl hasičů, připravovat se na pomoc lidem za každého počasí. A čest a sláva? Na tu mnohdy není ani pomyšlení, protože tam, kde zasahují hasiči, čekají spíše slzy neštěstí a zmaru. Proto bychom těmto odvážným ženám a mužům, z velké části dobrovolným hasičům, měli vzdávat hold ve chvílích, kdy jsou bez práce, což je pro občany nejlepší čas. Ve zpravodajství vidíme spíše opak, že hasiči mají práce až nad hlavu u nás i v zahraničí.
Tentokrát se do Jarcové sjelo celkem 46 soutěžících, z toho dvanáct žen. Žen, které hloupě nelamentují, jestli mají větší povinnost stát za plotnou než muži, ale svými výkony na těžkých tratích, kde by fanatické genderové teoretičky vypustily duši po deseti vteřinách, se se ctí mohou postavit po boku svých mužských kolegů. A podél trati běží manžel s dětmi, povzbuzují, seč jim hlasivky stačí, a jsou hrdí na svou mámu - hasičku.
Vsacká liga TFA Jarcová fotogalerie |
Trať v Jarcové je pořád nahoru a dolů, takže dá pěkně zabrat i při ideálním počasí, natož v pekelné výhni. Hned na začátku se soutěžící museli vyšplhat po nakloněné rovině na stavební buňku, slézt žebříkem, běžet přes horizontální překážku k překážce vertikální, přemístit zraněnou osobu, napojit hadice na rozdělovač, tahat hadice s proudnicemi, následuje hammerbox, překonání trojité překážky z dřevěných palet, několikanásobné překlopení pneumatiky, přeskakování do pneumatik a konečně cíl. I když měly ženy minimum ulehčení, jako například kratší dráhu přemístění figuríny, lehčí pneumatiku nebo méně úderů na hammerboxu, čas prvního muže byl 2:13,89 a první ženy 2:14,81 minuty. K tomu je jakýkoliv další komentář zbytečný. Ženy mají v hasičských sborech své oprávněné místo.
V Jarcové obsadily první tři místa stejné bojovnice jako ve Viganticích. Tentokrát na domácí půdě získala zlato Vladislava Kalná SDH Jarcová, stříbro Eva Vojvodíková SDH Velké Karlovice - Tísňavy a druhý bronz v pořadí Ludmila Mikulínová SDH Lidečko. V družstvech měly sice ženy z Lidečka konkurenci, přesto zlato obhájily. Stříbro si odvezlo družstvo žen SDH Jasenka.
Mezi muži získal zlato Jakub Galko ze slovenského DHZ Papradno, stříbro Petr Kašpárek SDH Ostrata a bronz Michal Blažek SDH Staré Hamry. V družstvech putuje zlato již podruhé v tomto ročníku na Slovensko pro DHZ Papradno, stříbro získal, stejně jako ve Viganticích, SDH Jarcová a bronz taktéž jako v prvním kole SDH Semetín. Na hasiče nezapomínají ani sponzoři, jejichž hodnotné ceny byly pro soutěžící příjemným překvapením.
text a foto: Radomír Dolanský
Aktuality27. 6. 2017
Kaštánek funguje ve Valašských kloboukách od roku 2009. Vznikl z iniciativy rodičů, kteří se chtěli setkávat a aktivně trávit čas s dětmi. Časem se podařilo získat finanční podporu MPSV, Zlínského kraje i města Valašské Klobouky. Vedle toho Kaštánek podporovali sponzoři, kteří zajišťovali více než polovinu finančních prostředků na jeho chod.
Během několika posledních let se pro rodinná centra celkově zvýšila byrokracie související s čerpáním státních dotací. Další negativum je také to, že záměry MPSV čím dál méně odpovídají potřebám klientů a jsou stále více orientované pouze na vzdělávání rodičů, nikoliv na rodinu jako celek. Za „nefér" hru státu vůči rodinným centrům považujeme také to, že peníze běžně dorazí na účet pět měsíců po začátku realizace projektu, a to většinou v poloviční výši než potřebujeme. Pro tyto důvody jsme se rozhodli vzdát se této dotace.
Chceme Kaštánek zpátky vrátit k původnímu záměru - místo pro setkávání, hernu pro děti, možnost tvořit a realizovat projekty, které přijdou tzv. „zespodu" od lidí, poskytovat poradenství, péči o děti a dávat podporu všem, kdo ji potřebují. Finanční prostředky na naši činnost budeme získávat od sponzorů a od klientů za jednotlivé služby. Věříme, že nás dále bude podporovat také město a kraj.
V rámci našeho záměru nabízíme tyto služby:
1. Rodinné a komunitní centrumMísto pro setkání, sdílení, tvoření a hru. Denně od 8 do 13h (po, st, pá) a od 8 do 16 h (út, čt) na ulici Kramolišova 126 ve Valašských Kloboukách. V teplých měsících je možné trávit čas také na zahradě u Kaštánku. Vstupné 40 Kč/rodina na celý den.
2. Služby péče o děti
a) Profi péče o děti (8.00 - 16.00 po domluvě i mimo tuto dobu)
O vaše děti se postarají „tety" - „chůvy" v příjemném domácím prostředí rodinného a komunitního centra. Péči o děti - velké, menší i nejmenší - se Kaštánek věnuje již několik let s dobrými výsledky. Mnohým dětem jsme pomohli zdolat první krůčky mezi vrstevníky a adaptaci na dětský kolektiv. Rodiče se tak mohou věnovat svému osobnímu nebo profesnímu rozvoji, v klidu si hledat práci nebo pečovat o další přírůstek v rodině. Potřebujete-li zajistit dlouhodobou nebo krátkodobou péči o děti, obraťte se na nás - klidně i během školního roku. Krátkodobou péči zajišťujeme u dětí od miminek a batolat, pravidelnou péči u dětí od dvou do šesti let v malé dětské skupině.
60 Kč/hodina (sleva 30 Kč/hodina pro členy komunity). Členem komunity se stává rodina tehdy, chodí-li jeho dítě do Minivrběnky, Vrběnky nebo do Komunitní školy. Slevy jsou také pro sourozence.
Foto: Rodinné centrum Kaštánek |
b) Minivrběnka (8.30 - 14.00)
Malá dětská skupina, kde dochází max. počet 12 dětí, vedená dvěma pedagogy. Dopoledne tráví Minivrběnka dvě až tři hodiny venku v přírodě v dětském lesním klubu Vrběnka (za koupalištěm ve Val. Kloboukách), pak se přesune do Rodinného centra Kaštánek, kde se děti věnují hrám a všestranným aktivitám. Tvoří a rozvíjejí svou hrubou i jemnou motoriku, řeč, myšlení a sociální dovednosti. Některé dny mají také hravou angličtinu s lektorem. Oběd i odpočinek má Minivrběnka na Kaštánku.
měsíční poplatek: chodí -li dítě např. 2x týdně, platí 2.210 Kč, chodí-li 4x týdně, platí 3.250 Kč. Ceny zahrnují péči o děti a oběd. Ostatní ceník je na vyžádání v Kaštánku.
c) Dětský lesní klub Vrběnka (8.30 - 16.00)
Dětská skupina (max. 18 dětí), vedená dvěma pedagogy, která tráví většinu času venku na Vrběnce. Velká zateplená maringotka s kamny a verandou zajišťuje zázemí dětem po celý školní rok. Dětský lesní klub pracuje již 4. rokem podle vzoru lesních mateřských škol a prošlo jím již více než 60 dětí. Jedním z pilířů lesních školek po celém světě je to, že „neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení". Děti jsou pak otužilejší a zdravější. Své motorické dovednosti a rozvoj potřebných předškolních znalostí získávají přirozeně v každodenním kontaktu s přírodou a díky citlivému a respektujícímu vedení pedagogů. „Každý je výjimečný a každý má svoje místo v tomto světě." V létě slouží Vrběnka jako základna pro příměstské tábory.
měsíční poplatek: chodí -li dítě např. 2x týdně, platí 2.470,- kč, chodí-li 4x týdně, platí 3.510,- Kč. Ceny zahrnují péči o děti a oběd. Ostatní ceník je na vyžádání v Kaštánku.
Počet míst je omezený, proto je lepší rezervovat ještě před nebo během prázdnin.
Foto: Rodinné centrum Kaštánek |
3. Kroužky snoezelen
Probíhají ve školním roce každý čtvrtek od rána až do odpoledne podle věku dětí. Dopoledne navštěvují kroužky děti s rodiči a odpoledne samostatně (předškoláci a školáci). Práce podle konceptu snoezelen má za cíl rozvíjet smyslové vnímání, smysl pro hudbu, rytmus, motoriku, paměť, myšlení a řeč. V neposlední řadě se v rámci kroužků snažíme pracovat na rozvoji osobnosti a zvýšení sociálních dovedností dětí i dospělých. Snoezelen je příjemné relaxační prostředí barev, tónů a hmatových vjemů, ve kterém děti dobře prospívají a rozvíjí svůj potenciál. Cena kroužku je 550 Kč/pololetí. Začínáme poslední týden v září. Je nutné se předem přihlásit.
4. Komunitní škola Pomněnka
Škola, která funguje již druhým rokem na bázi individuálního vzdělávání, kdy za průběh i výsledky vzdělávání jsou zodpovědní rodiče. Děti se denně sdružují v komunitní škole, kde mají svého kmenového učitele. V naší škole se neznámkuje a nesrovnávají se děti mezi sebou. Snažíme se o to, aby děti neztratili přirozený zájem o učení a postupovali svým tempem. Zároveň věříme, že každý je talentovaný a podporujeme děti v tom, aby „svůj dar" našly. Důležitá je pro nás atmosféra důvěry a bezpečí. Pracujeme v blocích: dva dny v týdnu jsou tzv. „učící dny", kdy děti dělají každý to, co je potřeba ke zkouškám v daném ročníku, dva další dny v týdnu jsou tzv. „projektové" - děti pracují hloubkově na daném tématu, učí se zkušeností a hledají souvislosti školních témat v reálném životě, jeden den v týdnu je tzv. „rodičovský", kdy se učitelem pro všechny stává některý z rodičů a předává jim to, co sám umí. Anglický jazyk máme od první třídy 2- 3x týdně a děti jsou během lekcí stále v kontaktu s mluvenou angličtinou. Pomněnka sídlí nyní v objektu ČSOP Kosenka. Letos ji navštěvuje 10 žáků prvního stupně. Příští rok počet naroste na 14 dětí. Školné činí 2600 Kč na měsíc.
Foto: Rodinné centrum Kaštánek |
5. Psychologické poradenství a logopedie
Poradenství zaměřené na problémy v osobním životě, potíže při výchově dětí nebo nesoulad v rodinných a partnerských vztazích, poskytuje psycholožka a terapeutka Mgr. Markéta Šobáňová na základě individuální domluvy. Nově nabízenou službou je mediace a pomoc při řešení sporů. Pomoc s odstraněním vývojových poruch řeči poskytuje zkušená logopedka Milada Zatloukalová.
6. Půjčovna
V Kaštánku najdete také rozsáhlou půjčovnu knih, her a potřeb pro děti. Knihy jsou zejména z oblasti výchovy, vzdělávání, psychologie, terapie, přípravy na rodičovství, porod atd. Deskové a další hry jsou k zapůjčení pro děti od 2 let až do dospělosti. V půjčovně najdete také odsávačku mateřského mléka, společenské oblečení pro děti do 6-ti let, nosítka, krosny, jídelní židli, sedačku na kolo, kočárek, párty stan, atd. Pronajmout si můžete i celý Kaštánek k rodinným oslavám.
V prázdninových měsících pořádá Kaštánek příměstské tábory, pobyty pro rodiče a děti v přírodě a duchovní obnovu pro maminky. Pro veřejnost bude otevřeno od 4. září 2017.
Markéta Šobáňová RC Kaštánek