Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Starou dlažbu nahradila dlažba zámková
Aktuality

 

Oprava chodníku na ulici Zahradní dospěla v těchto dnech do finále. Na jeho 261 metrech se budou moci lidé procházet pohodlněji a bezpečněji, a to díky novému předláždění zámkovou dlažbou a bezbariérové úpravě nájezdových pasáží. Rekonstrukce chodníku v souhrnné ploše 424 m2 město vyšla na 800 tisíc korun.

„Vůbec poprvé byla ve Valašských Kloboukách při opravě chodníku použita jako podklad vrstva konstrukčního stabilizovaného kameniva. To zabezpečí vyšší odolnost proti deformacím způsobeným tlakem vozidel při příjezdu k rodinným domům, nebo také postupným degradacím zapříčiněným povrchovou vodou, povětrnostními vlivy či zimní údržbou," popsal místostarosta Martin Janík s tím, že technologie by se měla využívat i při dalších opravách, které jsou ve městě plánovány.

Starou dlažbu nahradila dlažba zámková            Foto: MěÚ Valašské Klobouky

Dlaždice původního chodníku o formátu 30x30 centimetrů nahradila nová zámková dlažba, obměněny byly i zahradní a silniční obrubníky a úprav se dočkaly rovněž kanálové vpusti. Dlažbu, která byla ze starého chodníku odebrána, si mohou lidé odkoupit za symbolických 5 korun za kus na Valašskoklobouckých službách.

-tz-

Dvě stanice hasičů dostaly nové cisterny
Aktuality

 

Minulý týden rozšířily vozový park zásahové techniky profesionálních hasičů Zlínského kraje dvě nové cisternové automobilní stříkačky CAS 20/4000/240 S2T TATRA 815 4x4.2 dodané společností THT Polička, s.r.o. Nákup cisternových automobilů byl financován z prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů v celkové výši 13 540.626 korun.

Nové cisterny budou sloužit profesionálním hasičům v Luhačovicích a Slavičíně         Foto: HZS

Automobily s požární výbavou ve speciálním technickém provedení jsou určeny pro provoz na všech komunikacích a v terénu. V nástavbě vozidel je instalována nádrž na 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Požární čerpadlo vozidla umožňuje zásah při použití vysokého nebo nízkého tlaku, popřípadě v kombinovaném provozu. Jmenovitý průtok je 2.000 litrů za minutu.

Nové cisterny budou sloužit profesionálním hasičům v Luhačovicích a Slavičíně         Foto: HZS

Kabiny vozidel jsou čtyřdveřové, jednoprostorové a spolu s řidičem a velitelem umožňují přepravu dalších čtyř hasičů. Podvozky jsou řešeny jako dvounápravové s připojitelným pohonem přední nápravy a s průběžným rámem. Vozidla jsou vybavena osmiválcovými, vznětovými, čtyřdobými, přeplňovanými, vzduchem chlazenými motory s přímým vstřikem paliva o výkonu 325 kW. Převodovky vozidel jsou automatické a umožňují jízdu mimo komunikace, na sněhu, v blátě a při brodění.

-tz-

Pravidelné saunování posiluje imunitu
Aktuality

 

Relaxační centrum Wellness Horal v Resortu Valachy Velké Karlovice se ve dnech 5. až 12. listopadu připojí k šestému ročníku Týdne saunování. Do této tradiční osvětové akce zaměřené na podporu zdravého a správného saunování, jejímž hlavním pořadatelem je Česká asociace saunérů, se pravidelně zapojují přední relaxační centra České republiky. Ve Zlínském kraji se jí kromě Wellness Horal účastní ještě Aquapark Uherské Hradiště.

„Týden saunování u nás zahájíme v sobotu 5. listopadu v 19 hodin Saunovou nocí, při které se mohou návštěvníci těšit na koupání a saunování za svitu svíček v prodloužené otevírací době do půlnoci. Každou hodinu budou naši saunéři provádět saunové rituály a hostům nabídneme i nové peelingy do parní lázně," informoval ředitel Wellness Horal Martin Pařízek.

Při Týdnu saunování a poté i v dalších dnech až do konce listopadu navíc Wellness Horal připravilo pro milovníky saunování speciální zvýhodnění na vstupné. „Místo obvyklých čtyř hodin si mohou návštěvníci ve všední dny dopřát saunování o dvě hodiny déle za stejnou cenu a důkladně tak posílit svou imunitu před příchodem zimního období," dodal Martin Pařízek.

Saunový rituál na Welness Horal

Wellness Horal patří k předním propagátorům saunování v České republice. Saunové rituály začalo u nás organizovat mezi prvními, dnes tato doplňková saunovací aktivita patří k jeho největším lákadlům, cíleně se věnuje také saunování dětí.

Aquapark Uherské Hradiště na vybrané dny při Týdnu saunování chystá speciální saunovací programy pro ženy, děti a seniory a také nabídku večerních saunových rituálů.
http://www.wellnesshoral.cz/

Ředitel Wellness Horal Martin Pařízek: saunování vyžaduje pravidelnost
Saunování neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu. Věnovat se mu můžete celý rok bez ohledu na roční období, jeho obliba ale přirozeně roste s příchodem podzimu, kdy počasí přímo vybízí k prohřátí svalů a je také třeba myslet na posílení imunity před zimou.

„Aby mělo saunování ten správný efekt a bylo zdraví prospěšné, je třeba při něm dodržovat několik zásad. Důležitá je zejména pravidelnost. Doporučuji vymezit si pro návštěvu sauny minimálně dvě hodiny alespoň jednou týdně," radí Martin Pařízek, ředitel relaxačního centra Wellness Horal v Resortu Valachy Velké Karlovice.

Do sauny nechoďte s plným žaludkem, ale také ne hladoví, ani hned po velké tělesné námaze.

Před vstupem se umyjte mýdlem a tělo osušte, abyste do sauny nevnesli nadbytečnou vlhkost. V sauně se pohodlně usaďte, ideálně ulehněte. Snažte se mít nohy ve stejné výšce jako hlavu, aby bylo celé tělo vystaveno přibližně stejné teplotě.

Saunér na Welness Horal

Vyčkejte, než se řádně zapotíte. Tato doba je individuální, 10 až 20 minut. Dýchejte nosem. Pokud vás nosní vstup pálí, zakryjte si ho dlaní nebo se opláchněte. Ke konci prohřívání usedněte, můžete si také promasírovat kůži dlaní, žínkou či kartáčem. Venku se nejprve osprchujte, abyste smyli pot, až poté použijte ochlazovací bazén, maximálně na dvě minuty.
Po ochlazení si dopřejte odpočinek na 15 až 20 minut a pak můžete navázat dalším opakováním. Během jedné návštěvy saunového světa se doporučují alespoň tři opakování.

„Dbejte na přísun kvalitních tekutin - ovocných šťáv či minerálek, abyste doplnili vypocenou vodu, minerály, sůl a vitamin C. Po posledním opakování si dopřejte výrazně delší odpočinek minimálně na 30 minut. Ideálním doplňkem je také navazující relaxační masáž, pro kterou jsou prohřáté svaly ideálně připraveny," dodává Martin Pařízek.

Moderní wellness centra nejen v tuzemsku vyžadují, aby se návštěvníci saunovali bez plavek. Tato praxe panuje i ve Wellness Horal. „Saunování v plavkách není hygienické, můžete si jím přivodit zapaření či vyrážku, navíc vystavujete zvýšené námaze dřevěné vybavení sauny a to se rychleji opotřebuje. Proto je také velmi důležité při pobytu v sauně podkládat celé tělo včetně chodidel prostěradlem," uzavírá Martin Pařízek.

Oblíbeným doplňkem saunování se v posledních letech staly saunové rituály. Jde o zpestření saunování za asistence saunéra, který polévá vonnou esencí horké kameny a víří vzduch ručníkem, vlajkami či dalšími pomůckami pro intenzívnější pocit horka a lepší otevírání pórů. Podává také hostům různé produkty k potírání pokožky.

Saunování je vhodné také pro děti, vyžaduje citlivější přístup a zvláště u začátečníků také nižší teploty v sauně a menší počet opakování. Dobrou strategií je vnést do saunování s dětmi prvky hry.

Více na http://www.wellnesshoral.cz/

-tz-

Valašskokloboucká knihovna druhá v kraji
Aktuality

 

Bezmála 30% jakožto číselný ukazatel podílu čtenářů z obyvatelstva obce vynesl Městskou knihovnu Valašské Klobouky v celokrajském srovnání mezi ostatními knihovnickými zařízeními na druhou příčku. Oblibou u veřejnosti tak konkuruje velkým bibliotékám jako například Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana z Uherského Hradiště, která skončila na místě prvním s výsledkem 32,7%, nebo Masarykově veřejné knihovně ze Vsetína, která se čtenářským podílem 26,3% obsadila bronzovou pozici.

V Týdnu knihovnen proběhla například tvořivá dílna pro děti      Foto: archiv knihovny

„Naše knihovna měla v uplynulém roce, za který se srovnání provádělo, registrovaných 1480 čtenářů, což představovalo 29,5% z celkového počtu obyvatel. Těší nás, že neustále přicházejí noví zájemci o knihovnické služby a také o aktivity, které pro veřejnost připravujeme. Při říjnové kampani Týden knihoven, která u nás díky množství akcí trvala vlastně týdny dva, se k nám přišlo podívat 1128 návštěvníků a zaregistrovali jsme 88 nových čtenářů," popsala zájem veřejnosti knihovnice Jana Dorňáková.

Knihovna během roku pořádá tematické lekce pro žáky a studenty, pracuje s dětmi při tvořivých dílnách i čtenářských soutěžích, organizuje autorská čtení i besedy, vede přednášky Virtuální Univerzity třetího věku a pořádá mnohé další aktivity, které přivádějí ke knihám velké i malé čtenáře.

-tz-

Jízdu Octavie ukončil náraz do sloupu
Aktuality

 

Překážku v silničním provozu, osobní vůz v sloupu na ulici Štěpánská ve Vsetíně, ohlásil hasičům operační důstojník Policie České republiky v neděli 30. října v 02:07 hodin. Z požární stanice ve Vsetíně vyjelo k nehodě jedno zásahové vozidlo.

Jízdu Octavie ukončil náraz do sloupu veřejného osvětlení      Foto: HZS

„V době příjezdu hasičů byla na místě sanitka a Policie České republiky. Jedna lehce zraněná osoba byla v péči zdravotníků. Později se na místo dostavil další účastník nehody, který byl také lehce zraněn. Oba zraněné odvezla sanitka do nemocnice k dalšímu vyšetření," uvedl tiskový mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Jízdu Octavie ukončil náraz do sloupu veřejného osvětlení      Foto: HZS

Sloup veřejného osvětlení byl nárazem auta poškozen. Hasiči provedli protipožární opatření a odpojili akumulátor.

Po zadokumentování nehody hasiči odstavili poškozený automobil mimo silniční komunikaci. Pod motor dali sorpční roušku. Po úklidu silnice se vrátili zpět na stanici.

-tz-

Otazníky okolo třídění odpadu zodpoví schůzka
Aktuality

 

Město Valašské Klobouky od začátku příštího roku přejde na nový model třídění odpadů v rodinných domech. Ten s sebou přinese zvýšení komfortu občanů, kteří budou moci pohodlně třídit plast a papír doma do samostatných nádob podobných popelnicím na komunální odpad. Obyvatelům bytových domů se pak stávající kontejnerová stanoviště rozšíří, tak aby počty sběrných nádob dostatečně pokryly potřeby občanů. Lidé se ovšem už nyní mohou přijít zeptat na cokoli, co je ohledně blížící se změny zajímá. Informační schůzku pro ně město pořádá v pondělí 31. října od 16 hodin v sále Valašskoklobouckého podnikatelského centra.

„Je přirozené, že úprava modelu třídění odpadů u lidí vyvolává otazníky o tom, jak bude celý systém vypadat a fungovat. Pokud se chtějí zeptat na cokoli ohledně výdeje nádob nebo organizace svozu, ale i v případě, že je napadají jakékoli jiné související otázky, rádi je přivítáme a téma s nimi prodiskutujeme na společném setkání," pozval občany místostarosta Martin Janík.

Ilustrační foto

Občané také budou mít možnost dozvědět se, jak jsou na tom Valašské Klobouky, co se týče produkce odpadů a nákladovosti. „Změna systému by měla především napomoci tomu, abychom poplatek za odpad udrželi co nejdéle na stávající výši 390 korun. To bude ale záležet především na zodpovědném přístupu každého z nás," dodal místostarosta.

Změnu nechystají jen Valašské Klobouky, ale připojují se také další obce mikroregionu Jižní Valašsko, konkrétně Vlachovice, Vysoké Pole, Vlachova Lhota a Újezd. Díky projektu podpořenému dotací Operačního programu Životní prostředí tyto obce nabídnou obyvatelům rodinných domů zdarma dvě nádoby k třídění. Svoz bude probíhat každý měsíc.

-tz-

Požár udírny a sušírny způsobila nedbalost
Aktuality

 

Požár udírny ohlásil hasičům sám majitel v pátek 28. října krátce po jedné hodině odpoledne. Požární poplach byl vyhlášen jednotce profesionálních hasičů a jednotce dobrovolných hasičů z Valašských Klobouk, kteří vyjeli se dvěma automobilovými cisternami.

„Udírna byla v době příjezdu hasičů v plamenech. Plameny se rozšiřovaly na sousedící sklad palivového dřeva a sušárnu ovoce. Hasiči požár uhasili pomocí jednoho vysokotlakého proudu vody," uvedl tiskový mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Požár udírny a sušírny způsobila nedbalost                         další foto (3)

Na místo se dostavila Policie České republiky a vyšetřovatel hasičů. Vyšetřovatel zjistil, že pootevřenými dvířky z prostoru pro přikládání vylétl uhlík, který zapadl do hromady palivového dřeva. Příčinou vzniku požáru je nedbalostní jednání při používání otevřeného ohně.

Škody způsobené požárem majitel vyčíslil v předběžné výši 30 000 korun. Včasným zásahem nedošlo k rozšíření požáru na okolní zástavbu. Při požáru nedošlo k zranění osob.

-tz-

Janošík: Rámujeme ty nejkrásnější obrazy
Aktuality

 

Rámujeme ty nejkrásnější obrazy. Ano, myslíme si, že výhled je nejvýznamnější vlastností okna. Věříme v osobitost domů. Balancujeme mezi těmito dvěma myšlenkami a tam tvoříme a vyrábíme naše okna a dveře.

LEVITACE

Otvíravé okno levituje v ploše skla. Z obou stran celoskleněný design. Dokonalosti je dosaženo, když okno zarámuje v dáli středobod plátna obrazu. / design: Jakub Janošík 
  


TRANSPARENT
design: Maxim Velčovský

Navrženo pro domy, ve kterých se dřevěné stěny proměňují v otevřený prostor. Navrženo pro prostor, ve kterém se dřevěné plochy proměňují v průhledné stěny.

OKNO S HMOŽDÍKEM
design: arch. Zdeněk Fránek

Moderní okno s detailem naších předků, kteří s pomocí primitivních nástrojů v holých rukou dokázali zázraky.

SKYWALL
design: arch. Zdeněk Fránek

Celoskleněný design z exteriéru, který dělá okno bezúdžbovým. Fixní okna bezrámová. Přírodní dřevo v interiéru, v decentním zastoupením pouze na otvíravých částech.

VÍCE NA NOVÉM WEBU  

-PR ČLÁNEK- 

Ohlédnutí za kurzem krajinomalby na Ploštině
Aktuality

 

Kurz krajinomalby se každý rok koná druhý týden nového školního roku v areálu RZ Ploština. Tak tomu bylo i v letošním roce. Průběh kurzu popsala Zuzana Malíčková z 3. G Gymnázia Valašské Klobouky:

Na Ploštinu jsme přijeli v 11 hodin dopoledne, ubytovali se a dali si chutný oběd. Kuchařky vaří dobře, takže jsme hlady neumřeli.

Tak jako každý rok má kurz podobný program - ráno snídaně o půl deváté a po snídani jsme všichni šli tvořit do přírody. Chodili jsme po skupinkách nebo sami, podle toho, jak se komu chtělo a jakou měl náladu. Pan profesor Ročák, který nás měl celou dobu na starosti společně s panem Zdeňkem Matyášem, nás vždycky po okolních kopcích hledal, a když nás našel, tak nám radil, jak máme správně malovat či kreslit.

Kurz krajinomalby - plenér na Ploštině                       Fotogalerie

Na dvanáctou jsme se všichni vraceli na oběd. Po obědě jsme si vždycky chvíli odpočinuli na pokojích a pak buď šli zpět na louky kolem areálu, nebo zůstali na rekreačním středisku a dotvořili obrázky podle své vlastní fantazie.

Večeře bývala v 18 hodin a po ní jsme měli vždy večer nějakou přednášku s filmem. V pondělí nám pan profesor přednášel o umělcích, kteří malovali krajinu, dále o malířských technikách, abychom uměli správně tvořit a být těmi opravdovými umělci, o kterých jsme se učili. Po přednášce s prezentací a ukázkami výtvarných děl následoval film o životě nějakého světového umělce. Po filmu jsme měli jít spát, ale znáte to, vždycky jsme „prokecali" skoro celou dlouhou noc.

Všechny večery však neprobíhali pouze v režii pana profesora Ročáka, ale i v režii hostů, kteří byli na kurzu s námi. V úterý nám o své tvorbě a životě vyprávěla ostravská výtvarnice paní Eva Dudová, která vyhrála první místo o nejlepší namalovaný obraz na Valašském kumštování. Paní Dudová nám představila i své obrazy a vyprávěla o své malířské cestě do Skotska. Ve středu jsme sledovali přednášku o tvorbě filmu a sledovali videoukázky prací pana Jiřího Kubrychty, umělce z Děčína. Pan Kubrycht nás i natáčel při naší výtvarné tvorbě a slíbil, že video z našeho kurzu brzy uvidíme! Ke konci týdne se nám představil Josef Bělaška, který nám vyprávěl o svém velkém koníčku, o horolezectví a zdolávání nejvyšších evropských vrcholů. Prezentoval nám fotografie z výstupu na Mount Blanc. Donesl nám na ukázku několik věcí ze svého horolezeckého vybavení, to, co musí mít s sebou při výstupu, aby přežil cestu tam i zpět na základnu. Všechny přednášky byly velmi zajímavé a podnětné. Ve středu nás pan Zdeněk Matyáš seznámil s keramickou hlínou a základy keramiky, rozdělili jsme se na dvě poloviny, dopoledne modelovala jedna skupina, odpoledne druhá. Každý si pod vedením pana Matyáše mohl vytvořit volnou figuru. Po vyschnutí hlíny, budou práce vypáleny, a tak bude mít každý student na plenér i památku z keramiky. Ve středu večer jsme se všichni sešli u táborového ohně, kde jsme si za doprovodu kytary zazpívali několik písní a opekli špekáčky.

Kurz krajinomalby - plenér na Ploštině                       Fotogalerie

Celého výtvarného kurzu se zúčastnilo 16 studentů a studentek 3. G, studentky třídy 2. G a také nás svou přítomností poctily holky z 2. OA a i studentka ze 4. G a student oktávy.

Celý kurz jsme si nesmírně užili, bylo to krásných pět dnů v podzimní přírodě. Z vytvořených maleb a kreseb jsme ve školní Galerii G uspořádali výstavu, aby se s našimi díly mohli seznámit i ostatní studenti gymnázia. Už nyní se těšíme na září 2017, abychom mohli všichni společně znovu navštívit tento tradiční malířský kurz. Studenti, kteří chcete studovat na našem gymnázium, rozhodně neváhejte a přijďte, čeká vás mimo jiné vynikající kurz malby - plenér.

-tz-

Nominujte na ocenění nejlepší podnikatele
Aktuality

 

Ve Valašských Kloboukách se bude letos poprvé udělovat ocenění pro významné osobnosti podnikatelské sféry. Veřejnost může nominovat své favority v kategoriích Začínající podnikatel, Živnostník, Společensky odpovědná firma a Osobnost podnikatelského sektoru. Návrhy lze zasílat do 31. října, zveřejnění výsledků a ocenění nejlepších živnostníků a firem proběhne v listopadu na akci Business Dinner.

„Ocenění pro podnikatele vyhlašuje Valašskokloboucké podnikatelské centrum ve spolupráci s městem Valašské Klobouky jakožto prostředek podpory místního podnikání. Cílem je vyzdvihnout, a tím i propagovat místní firmy, které mohou ostatním sloužit jako příklady dobré praxe a které jsou v očích veřejnosti pomyslnou výkladní skříní města," uvedla starostka Eliška Olšáková.

Valašskokloboucké podnikatelské centrum

„Podnikatelé a firmy jsou výraznou součástí dění v obcích, kde působí. Proto se rozvinul koncept společenské odpovědnosti firem, který podnikatelům přináší transparentní zpětnou vazbu o tom, jak je vnímá a hodnotí odborná i laická veřejnost," vysvětlil Petr Kozel, jednatel Valašskoklobouckého podnikatelského centra.

Lidé mohou své návrhy na podnikatelská ocenění odeslat elektronicky prostřednictvím tohoto formuláře na webu, případně mohou do kanceláře VPC doručit vyplněnou nominační tabulku, která vyšla v říjnovém čísle Klobuckého zpravodaje.

-tz-

Startuje Valašský Medik Klub
Aktuality

 

Vsetínská nemocnice přichází s novým, originálním projektem pro zájemce o vysokoškolské studium lékařských oborů z řad studentů středních škol. Vytvořili zajímavý program, který navazuje na středoškolskou výuku a rozšiřuje ji, představuje jednotlivá pracoviště, odbornosti a zdravotníky. „Tento semestr vnímáme jako pilotní, navázali jsme uzší spolupráci se Střední školou Kostka a evidujeme i zájemce z dalších škol," uvedl náměstek pro personální řízení Ing. Martin Pavlica.

První setkání se jmenovalo Patologie bez mýtů, a jak název napovídá, představilo oddělení patologické anatomie. „Prezentoval jsem základní pojmy a laboratorní postupy. Studenti se dozvěděli, co vyžaduje a nabízí dnešní moderní mikroskopie, jaký je rozsah diagnostiky v návaznosti ke klinickým postupům," uvedl primář patologické anatomie Vsetínské nemocnice MUDr. Petr Mičulka. Studenti si také mohli prohlédnout mikroskopické snímky tkání. Fotografie vznikly ve Vsetínské nemocnici v rámci originálního projektu Exkurze do mikrosvěta, který informoval (nejen) o onkologických onemocněních a zdůrazňoval potřebu prevence.

Medik Klub                Foto: Vsetínská nemocnice

V listopadu čeká studenty v rámci Valašského Medik Klubu prezentace, kterou připravilo hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice. Nazvána byla Tajemství krve a studenti se dozvědí, kdo může darovat krev, proč nemůžeme použít zvířecí či umělou, jak je to s krevními skupinami u lidí, ale také psů, koček. Budou samozřejmě také informování o rozsáhlém spektru laboratorních metod a co je možné z krve vlastně zjistit.

Prosinec bude věnován Moderní chirurgii, postavení tohoto oboru v současné moderní medicíně, ale i historickému vývoji od pazourku k robotu. Krátce budou představena onkochirurgie, traumatologie a zejména břišní chirurgie a ukázky operací na videu. Garantem je chirurgické oddělení Vsetínské nemocnice.
Program na další semestr se již nyní připravuje. Zájem o nadstavbové projekty je mezi studenty velký a je realizován i mimo program Valašského Medik Klubu. Nedávno navštívili oddělení patologické anatomie také studenti semináře anatomie a fyziologie ze vsetínského gymnázia (na snímku před vstupem do pavilonu centrálních laboratoří).

-tz-

 

Dům s pečovatelskou službou má nová okna
Aktuality

 

Obyvatelé valašskoklobouckého domu s pečovatelskou službou se ve svých bytech těší lepší tepelné pohodě. Ta je znatelná díky výměně oken a balkonových dveří, která právě probíhá v obou objektech DPS II a dotkne se celkem padesátky bytových jednotek. Rekonstrukce si vyžádá 1,2 milionu korun a završena by měla být do konce října.

„Dům s pečovatelskou službou slouží svému účelu už od devadesátých let. Původní okna byla už za ta léta opotřebená a netěsnící, takže si obyvatelé zejména v zimních měsících stýskali nad chladem. Investice proto byla potřebná," řekla starostka Eliška Olšáková. Výměna se soustředí nejen na nová okna a balkonové dveře, ale počítá také s osazením žaluzií a sítí proti hmyzu.

Dům s pečovatelskou službou II                Foto: MěÚ Valašské Klobouky

„Už dříve jsme provedli nejnutnější výměny oken a zateplení v bytech s vikýři, protože zde byly problémy se špatnou izolací oken nejpalčivější. V roce 2014 proběhla revitalizace panelové budovy DPS I, která pochází ze sedmdesátých let, a tak vyžadovala kompletní zateplení a výměnu oken. Současná rekonstrukce v DPS II tedy navazuje na dlouhodobě plánovaný záměr zlepšení tepelně izolačních vlastností budov a bytů v areálu Valašskokloboucké polikliniky," uvedl její ředitel Ivan Kovalčík.

Dalším krokem pak bude v následujících letech výměna okenních výplní a vstupních dveří ve společných prostorách DPS II, čímž by měla být celková oprava objektu dokončena.

„V souvislosti s výše uvedenými pracemi a také s celkovou rekonstrukcí výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, která sídlí taktéž v objektu DPS II, chci poděkovat zejména našim nájemníkům - seniorům za shovívavost, kterou při náročných stavebních úpravách prokázali," poznamenal Ivan Kovalčík. Obzvláště výměna oken probíhala v chladném podzimním počasí a provázela ji zvýšená prašnost.

-tz-

V Lidečku se střetly tři automobily
Aktuality

 

Na místo hlášené dopravní nehody tří osobních vozidel hasiči dorazili v 06:40 hodin. „Po čelním střetu zůstala dvě z vozidel stát v jednom jízdním pruhu, který zablokovala. Třetí osobní vozidlo, jehož řidič už kolizi s havarovanými vozidly nedokázal zabránit, stálo o několik desítek metrů dál," popsal tiskový mluvčí hasičů Libor Netopil.

Nejprve došlo k čelnímu střetu dvou vozidel, řidič třetího už nárazu nezabránil     foto: HZS

Při nehodě byla zraněna jedna osoba. Té do příjezdu zdravotnické záchranné služby poskytovali hasiči předlékařskou pomoc. Současně s pomocí zraněné hasiči zajistili místo nehody a havarovaná vozidla proti vzniku požáru a dalšímu úniku provozních kapalin.

Nejprve došlo k čelnímu střetu dvou vozidel, řidič třetího už nárazu nezabránil     foto: HZS

Po ukončení vyšetřování policisty a příjezdu odtahové služby hasiči pomohli s naložením havarovaných vozidel a uklidili komunikaci od použitých sorbentů, střepů a zbytků karoserií vozidel.

-tz-

Další školy získaly statut fakultní školy
Aktuality

 

Slavnostní jmenování šesti středních škol zřizovaných Zlínským krajem tzv. fakultními školami Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati bylo mimo jiné součástí slavnostního shromáždění, které se při příležitosti 10. výročí založení této fakulty uskutečnilo ve Zlíně. Díky tomu tak budou moci tyto střední školy s fakultou dále rozvíjet započatou spolupráci.

„Fakulta aplikované informatiky se velmi dynamicky rozvíjí a co je hlavní - její absolventi jsou v praxi úspěšní. Proto jsem velmi rád, že několik našich středních škol navázalo s touto fakultou kontakty, které dnes byly stvrzeny tímto slavnostním aktem," uvedl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Prestižní statut získaly tyto krajem zřizované školy: Gymnázium Ladislava Jaroše Holešov, Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín, Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm, Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský Brod a Střední průmyslová škola Zlín.

„Díky tomuto statutu budeme moci rozvíjet započatou spolupráci - stáže žáků a učitelů, společné projektové aktivity studentů, odborné kroužky a to především v oblasti současného i budoucího trendu Průmysl 4.0 - automatizace a robotizace," okomentoval ředitel Gymnázia Jana Pivečky a Střední odborné školy Slavičín Mgr. Josef Maryáš.

Prestižní statut získalo i Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín

Vzájemná spolupráce Fakulty aplikované informatiky a středních škol bude spočívat zejména v podpoře zájmu středoškolských studentů o studium technických předmětů, a to zejména z oblasti informatiky, automatizace, kybernetiky, elektrotechniky a bezpečnostních technologií. Spolupráce bude také probíhat při organizaci studentských talentových soutěží, ročníkových projektů či při podávání společných grantových projektů. Počítá se také s dalším vzděláváním středoškolských pedagogů formou odborných konzultací, seminářů, odborných přednášek či kurzů celoživotního vzdělávání.

Není to první příklad aktivní spolupráce krajem zřizovaných škol a zlínské univerzity. Již v loňském roce podepsaly Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský Brod a Obchodní akademie Tomáše Bati Zlín smlouvu o spolupráci s Fakultou managementu a ekonomiky a staly se tak jejími fakultními školami. Díky tomu mají nyní středoškoláci možnost poznat zblízka život na vysoké škole. Mohou absolvovat návštěvy a exkurze na fakultě, účastnit se přednášek, konferencí a workshopů a zapojit se do studentských projektů spolu s vysokoškoláky. Fakulta se svými fakultními školami spolupracuje také v oblasti praxe, výzkumu, výuky a poradenství.

Fakulta aplikované informatiky byla založena v roce 2006 transformací existujícího Institutu řízení procesů a aplikované informatiky při Fakultě technologické. Vznik samostatné fakulty zaměřené na aplikovanou informatiku jako samostatné součásti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně byl logickým vyústěním snah univerzity uplatnit se v oblasti informačních technologií. Na fakultě je možno studovat ve všech stupních vysokoškolského studia. Hlavní směry výzkumu na Fakultě aplikované informatiky jsou zaměřeny do následujících oblastí: aplikovaná informatika, bezpečnostní technologie, automatické řízení, měřicí a přístrojová technika.

Na slavnostním shromáždění bylo předáno také několik ocenění osobnostem, které se zasloužily o vznik a rozvoj Fakulty aplikované informatiky.

-tz-

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA